"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Poniedziałek, 30 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Irmina, Eugeniusz
 
Krakowski medal „NSZZ Solidarność dla Niepodległej”
[ 0000-00-00 ]
Korzystając z okazji wielkiego wydarzenia historycznego, jaki przypadł naszemu pokoleniu, czyli świętowaniu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Rada Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Regionie Małopolskim postanowiła uczcić go w sposób specjalny.
Z tej okazji zaprojektowała i wybiła okolicznościowy medal, który na awersie posiada hasło „NSZZ Solidarność dla Niepodległej” i daty 1918 – 2018, będący jasnym przesłaniem, jakim kieruje się związek w swojej działalności. Cechuje go bowiem umiłowanie Ojczyzny, wolności i duchowa siła patriotyzmu.
Na rewersie zaś centralnie umieszczony jest napis „niepodległa” będący kopią własnoręcznego podpisu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a dookoła niego napis: „Stulecie Odzyskania Niepodległości, 1918 – Polska – 2018”.
Medal zaprojektował Henryk Sikora, członek Prezydium Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, Przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy przy Regionie Małopolskim, a jego wykonawcą był zakład grawerski Adama Sroki z Borzęcina.
Medal umiejscowiony jest w eleganckim pudełku w kolorze szafirowym.
Choć główną ideą powstania medalu była oczywiście setna rocznica odzyskania niepodległości, to jego twórcy (RSK w Krakowie) chcieli również docenić członków związku, którzy na co dzień swoją postawą i działalnością przyczyniają się do utrwalania tej niepodległości i krzewieniu wartości patriotycznych. Dlatego celem RSK było wykonanie tych medali dla związkowych organizacji zakładowych, które rozdysponują je wśród swoich członków.
Bogdan Ostrowski

fot. RSK Kraków
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.