"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 7 sierpienia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Dorota, Konrad, Kajetan
 
„Kolejarze Niepodległej” Uroczystości z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Tarnowskich Górach
[ 0000-00-00 ]
   9 listopada 2018 roku przed dworcem w Tarnowskich Górach i siedzibą Śląskiego Zakładu Spółki PKP CARGO S.A. odbyły się uroczystości upamiętniające 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Kolejarze Niepodległej”.
W ten sposób oddano cześć wszystkim, którzy przez wiele lat walczyli o przywrócenie suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny, ze szczególnym przypomnieniem roli, jaką w historii walki o niepodległość na przestrzeni lat wnieśli polscy kolejarze, ich rodziny.
Jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o roli polskich kolejarzy w historii Polski zwróciła również uwagę w specjalnym liście pani Wicepremier Beata Szydło:
„Udział pracowników kolei w zmaganiach z najeźdźcami i opresyjnym systemem jest wciąż tematem mało znanym, dlatego warto upowszechniać informacje o Ich bohaterstwie. Dziś jesteście Państwo spadkobiercami tej historii. Wiernie strzeżecie kolejarskiego dziedzictwa oraz pamięci o męstwie Kolejarzy i Ich zasługach dla Polski. Wdzięczni walczącym za Niepodległą synom polskiej ziemi, z których wielu złożyło życie na ołtarzu Ojczyzny, składamy hołd. To dzięki Ich odwadze i waleczności, możemy cieszyć się wolnością.”
   Uroczystości prowadził Ryszard Lach, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Śląskim Zakładzie Spółki PKP CARGO S.A.
Przypomniał zebranym historię polskich kolejarzy i związku NSZZ „Solidarność” w węźle tarnogórskim, ich walki o suwerenność, wartości społeczne, które oznaczyły się złotą zgłoską nie tylko w tym rejonie, ale w historii polskiej kolei.
„Szczególne zasługi mieli maszyniści oraz konduktorzy i kierownicy pociągów, którzy współpracowali z partyzantami. Niektórzy z nich zostali wydani, stracili życie albo w niemieckich obozach koncentracyjnych albo zostali rozstrzelani przez Niemców. Walczyli również na frontach drugiej wojny światowej” - powiedział.
Ku ich pamięci przed tarnogórskim dworcem zostały postawione obelisk i krzyż, przed którymi w ramach odbywających się uroczystości wartę honorową pełniła Straż Ochrony Kolei oraz żołnierze Piątego Pułku Chemicznego Wojska Polskiego z Tarnowskich Gór.
   Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odegraniem pieśni legionowej „Pierwsza Brygada” przez orkiestrę dętą.
Następnie odegrano Hymn Narodowy i Ryszard Lach powitał przybyłych na uroczystości, wśród których byli m.in. Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, kapelan tarnogórskich kolejarzy – Roman Grajczyk, Krystyna Kosmala – starosta powiatu tarnogórskiego, Adam Chmiel – przewodniczący Rady Powiatu, Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór, Tomasz Olszewski – przewodniczący Rady Miasta Tarnowskie Góry, Płk Bogdan Kula – dowódca V Pułku Chemicznego, Krzysztof Hajda – komendant Policji w Tarnowskich Górach, Piotr Krężel – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Chudy – komendant Straży Miejskiej, Dariusz Bitniok – komendant Regionalnej Straży Ochrony Kolei, Piotr Nowak – zastępca przewodniczącego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Henryk Grymel – przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, Stanisław Hrustek – przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Katowicach, Jan Majder – przewodniczący Rady Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność” Grupy PKP CARGO,
   Następnie wystąpił Zenon Zemła – dyrektor Śląskiego Zakładu PKP CARGO S.A., który przywitał zaproszonych gości reprezentujących Ministerstwo Infrastruktury oraz spółki kolejowe, m.in.: Andrzeja Bittela – podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztofa Mamińskiego – prezesa zarządu spółki PKP S.A., Czesława Warsewicza – prezesa zarządu spółki PKP CARGO S.A., Marka Chraniuka – prezesa zarządu spółki PKP Intercity S.A., Krzysztofa Zgorzelskiego – prezesa zarządu spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Roberta Górala – prezesa zarządu spółki Cargotor Sp. z o.o., Leszka Hołdę – wiceprezesa spółki PKP Energetyka S.A., Jerzego Ernsta – członka zarządu spółki PKP CARGO Tabor Sp. z o.o.
Uroczystościom towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, którą zapewnili Michał Malicki z siostrami Ewą i Katarzyną Goławskimi, jak również przemówienia i odczytywanie listów w imieniu zaproszonych gości.
   Andrzej Bittel podkreślił znaczenie uroczystości w Tarnowskich Górach:
 „Dzisiejsza uroczystość Kolejarze Niepodległej ma szczególny wymiar. Przypada bowiem ona w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. (…)
Nasza Ojczyzna odrodziła się z nadziei, odwagi i energii wielu wspaniałych Polaków. Wśród nich znajdowali się także kolejarze, którzy zapisali wiele pięknych kart w najnowszej historii Polski. Ludzie w kolejarskich mundurach byli uczestnikami obu wojen: polsko-bolszewickiej i obronnej 1939 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej pełnili ważną funkcje kurierów i wywiadowców. Brali udział w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Zdobywali cenne informacje. To oni we wrześniu 1939 roku obronili razem z celnikami most w Tczewie. (…)
Kolejarski etos służenia ojczyźnie uwidocznił się także w czasach komunistycznych, kiedy to środowisko kolejarskie zdecydowanie przyłączyło się do licznych akcji protestacyjnych w obronie praw obywatelskich i godności człowieka. Kolejarze stanowili jedną z najsilniejszych struktur powstałego wielkiego ruchu Solidarności. Dlatego też osoby w mundurach kolejarskich tradycyjnie są otoczone w naszym kraju społecznym poważaniem. Jest to w pełni uzasadnione, gdyż niejednokrotnie podczas pełnienia służby publicznej dawały one dowody profesjonalizmu, odpowiedzialności i patriotyzmu.”
   W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mariusza Morawieckiego list odczytał Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski:
„Jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla nas wszystkich wyjątkowym wydarzeniem. Sto lat temu spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków – odrodziła się wolna Rzeczpospolita. Nasi przodkowie podjęli się wówczas arcytrudnego zadania – odbudowy Polski po wojnie i polskiej państwowości po 123 latach zaborów. Dobro ojczyzny stanowiło dal nich jedyny drogowskaz.
Wpisana w ten szczególny jubileusz dzisiejsza uroczystość jest wyrazem hołdu, który składamy polskim kolejarzom przez dekady wnoszącym wkład w budowanie niepodległej Rzeczypospolitej. Codzienna praca wszystkich z koleją związanych, ale też odwaga i determinacja kolejarzy w okresach historycznych przełomów to dorobek, współtworzący dziedzictwo polskiej wolności, który musimy doceniać i pielęgnować.
Tutaj, w Tarnowskich Górach, w tym symbolicznym miejscu, musimy przypomnieć, że pracownicy polskiej kolei odegrali istotną rolę w naszej historii. Prowadzili działalność patriotyczną w okresie zaborów, przyczynili się do dobudowania polskiej państwowości w 1918 roku, zapisali piękna kartę w czasie Powstań Śląskich i II wojny światowej, a w okresie komunizmu odważnie upominali się o podstawowe wartości: sprawiedliwość społeczną i godność ludzkiej pracy. Bez determinacji kolejarzy nie odnieślibyśmy naszego wielkiego sukcesu, jakim jest niepodległa i suwerenna Polska. Dziś jest czas, by za to wszystko tarnogórskim kolejarzom podziękować.
Kolej ma znaczenie strategiczne dla każdego państwa, zarówno dla jego gospodarki, komunikacji, jak i bezpieczeństwa. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że polska kolej się zmienia. Realizujemy kolejne inwestycje, powstają nowoczesne linie, modernizują się dworce i tabor. Ten rozwój to także zasługa pracowników kolei, od lat kierujących się etosem opartym na odpowiedzialności, sumienności i poczuciu misji wobec społeczeństwa.
Drodzy Kolejarze, żywię wielki szacunek dla Państwa niełatwej i odpowiedzialnej pracy. W przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości pragnę Wam podziękować za codzienne zaangażowanie, które wzmacnia Polskę, umożliwia jej rozwój i przyczynia się do pielęgnowania naszego dziedzictwa. Niech ten wyjątkowy jubileusz będzie okazją do świętowania i naszej wspólnej radości.”
   Rolę polskich kolejarzy doceniła również w przesłanym liście Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło:
„W jubileuszowym roku, gdy świętujemy 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, szczególnie wspominamy poświęcenie naszych przodków w walce o suwerenność Kraju. Kolejarze chwalebnie zapisali się na kartach polskiej historii zmagań o wolność Rzeczypospolitej. Zaraz po jej odzyskaniu, mieli misję połączenia podzielonego wskutek zaborów Państwa. Ich wysiłek zaczął przynosić efekty, ale ta ciężka praca została przerwana wybuchem kolejnego globalnego konfliktu. Ginęli w boju i z poświęceniem nieśli pomoc cywilom podczas mrocznych czasów II wojny światowej. Ich ofiarność przyczyniła się do tego, że obecnie możemy cieszyć się wolnym Krajem.”
   Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i kwiaty pod obeliskiem przed dworcem w Tarnowskich Górach. W imieniu Krajowej Sekcji Kolejarzy wiązankę złożyli przewodniczący Henryk Grymel wraz z Janem Majdrem i Jerzym Sośnierzem.
Opracował: Przemysław Noworzyń

fot. P.Noworzyń/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.