"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Franciszka, Bożena, Zenon
 
Odszedł do domu Pana
[ 0000-00-00 ]
Z głębokim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Edwarda Lipkowskiego, mego przyjaciela i współuczestnika Protestu Głodowego Kolejarzy we wrocławskiej Lokomotywowni w październiku 1980 roku.
Edward Lipkowski urodził się 15 kwietnia 1936 roku w Bysławku koło Tucholi na Pomorzu. Ukończył Wydział Łączności na Politechnice. Gdańskiej. Zmarł 11 września 2018 roku, został pochowany na cmentarzu Łostowickom w Gdański w dniu 14 września br.
Edwarda poznałem podczas strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, kiedy przychodziliśmy prawie codziennie pod bramę, aby pozyskiwać informacje o przebiegu strajku i rozmów z Komisją Rządową na temat realizacji postulatów strajkujących.
Edward przychodził nie tylko po to, aby uzyskać informację, ale także wspierał finansowo strajkujących, zbierając składki w swoim zakładzie pracy, tj. w Biurze Projektów Kolejowych w Gdańsku.
Edward już wcześniej spotkał się z tzw. „władzą ludową”. W pamiętnym czerwcu 1956 roku, mając 20 lat, przejeżdżając przez Poznań został zatrzymany i aresztowany na dwa tygodnie pod zarzutem próby obalenia „władzy ludowej”.
W tym samym roku w październiku bierze udział w wiecu na Politechnice Gdańskiej, kiedy studenci protestowali przeciwko agresji sowieckiej na Węgry.
Po zakończeniu strajków w Stoczni Gdańskiej i po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, Edward w swoim zakładzie tworzy z kolegami Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”, a później Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Biura Projektów Kolejowych w Gdańsku i zostaje jej wiceprzewodniczącym.
W październiku 1980 roku wraz ze mną i innymi kolejarzami z całej Polski powołuje Międzyokręgową Komisję Porozumiewawczą Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, reprezentując w niej Biura Projektów Kolejowych w Polsce. Bierze udział w rozmowach z Komisją Rządową w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, a w drugiej połowie października w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny.
Kiedy rozmowy nie przynoszą spodziewanych efektów, Edward bierze udział w Proteście Głodowym Kolejarzy we wrocławskiej Lokomotywowni. Nasze postulaty dotyczyły wielu aspektów związanych z pracą kolejarzy, w tym również płacowych.
Żądaliśmy również rejestracji Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W okresie stanu wojennego spotykałem się często z Moim Kolegą Edwardem, biorąc udział w wielu uroczystościach patriotyczno-religijnych.
Po roku 1989 Edward bierze czynny udział w reaktywowaniu struktur NSZZ „Solidarność” na kolei. Zostaje ponownie wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w BPK w Gdańsku.
Zostaje też Członkiem Okręgowej Sekcji Kolejarzy Okręgu Północnego w Gdańsku, której byłem wówczas jej przewodniczącym. Był również Członkiem Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” reprezentując w niej Biura Projektów Kolejowych. Edward jest również współzałożycielem Stowarzyszenia „Godność” w Gdańsku.
W roku 2001 przeszedł na emeryturę, ale nadal brał czynny udział w uroczystościach religijno-patriotycznych.

Edwardzie, przez całe swoje życie byłeś oddany Polsce, jej sprawom i walce o niepodległość, suwerenność i godność człowieka. Twoje ideały, ideały NSZZ „Solidarność” były także naszymi ideałami. Byłeś przykładem i wzorem dla innych.
Niech ta krótka charakterystyka, działalności Edwarda będzie podziękowaniem dla Jego Rodziny, Żony Iwony, której składam, w imieniu własnym i Jego kolegów, dziękując Mu za wszystko.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI - SPOCZYWAJ W SPOKOJU EDWARDZIE!

Zbigniew Iwaniuk z Gdańska
fot. SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.