"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
III Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych w Wieruszowie
[ 0000-00-00 ]
    16 czerwca 2018 roku bocznica kolejowa Pfleiderer Prospan S.A. w Wieruszowie tradycyjnie wypełniła się pasjonatami kolei i dobrej zabawy, którzy w pozytywnej atmosferze stanęli w szranki w III Mistrzostwach Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych.
Wśród obecnych nie zabrakło również gości, wśród których byli: Ireneusz Merchel – prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; Marek Olkiewicz – wiceprezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; Rafał Przybysz - Burmistrz Wieruszowa; Jacek Zawadzki - prezes CS Natura Tour Sp. z o.o. oraz wielu innych przedstawicieli okolicznych zakładów i organizacji ponadzakładowych i zakładowych NSZZ „Solidarność”.
   Jak co roku licznie przybyli na miejsce kibice mieli okazję obserwować wyścigi w dwóch kategoriach, pań i panów, którzy na dwóch równoległych torach rywalizowały w systemie pucharowym, czyli ekipa, która będzie dymała wolniej, odpadała. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie, do których należy ostateczna decyzja w kwestii wyników poszczególnych biegów, a były sytuacje tak styczne, że w następnych latach warto pomyśleć o zastosowaniu, stosowanego na równolegle odbywających się Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, systemu VAR.
Jednakże mimo, iż rywalizacja była zażarta i nikt nie odpuszczał, jednak brać kolejowa wierzyła w bezstronność i profesjonalizm sędziów i nikt nie podważał podjętych decyzji.
   Po kilku godzinach sportowej rywalizacji poznaliśmy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
   I tak w kategorii Pań zwyciężyła drużyna o wdzięcznej nazwie „Wróbelki”, reprezentująca Zakład Linii Kolejowych Tarnowskich Góry, w składzie: Kamila Chrobot, Ewa Ulrych, Katarzyna Giełzak i Justyna Nowak.
Na drugim miejscu uplasowały się „Słoneczka”, reprezentujące Przedszkola nr 1 w Wieruszowie. Na najniższym stopniu podium zameldowały się z kolei „Łodzianki”, czyli drużyna z Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi.
   W kategorii Panów zwyciężyła ekipa „Łamaczy drezyn”, reprezentująca Zakład Linii Kolejowych Opole, w składzie: Michał Pietrucha, Sebastian Molenda, Marcin Frankiewicz, Dawid Balicki.
Na drugim miejscu wylądowali ostatecznie „Weterani” z Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim. A podium uzupełnił „Bastek Team” reprezentujący mieszkańców Wieruszowa i Lubczyny.
   Jednakże wyścigi drezyn nie były jedyną konkurencją, w której toczyła się rywalizacja na bocznicy Pfleiderer Prospan S.A.
Wszyscy chętni mogli również spróbować swoich sił w konkurencji rzutu klockiem hamulcowym. Zawody w tej konkurencji odbywały się również w kategorii Pań i Panów. W kategorii panów zwycięzcą został Robert Jankiewicz, drugi był Andrzej Kuch, a trzeci Tomasz Niełacny. W kategorii pań zwyciężczynią została Małgorzata Kuświk, na drugim miejscu uplasowała się Justyna Nowak, a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Weszka.
   W całej imprezie przede wszystkim chodziło jednak o dobrą zabawę, więc nie brakowało atrakcji dla tych, którzy nie walczyli o laury i atrakcyjne nagrody, ale przyszli całymi rodzinami miło spędzić czas. Mieli oni okazję, oprócz spróbowania swoich sił, w jeździe drezynami wyścigowymi, również „popedałować” na specjalnie skonstruowanym rowerze torowym lub przejechać się pojazdem szynowym zbudowanym na bazie „malucha” z wagonikiem.
Jak opowiadał nam kierowca i konstruktor tego wehikułu maksymalnie mógł się on rozpędzić do prędkości 95 km/h, ale w ramach przejazdu dla rodzin z dziećmi prędkość była zdecydowanie niższa, dostosowana do warunków miejscowych.
Dużą atrakcją była również możliwość przejażdżki składem retro pod parowozem Tkh, zorganizowanym przez Wrocławskim Stowarzyszeniu Miłośników Kolei.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, zjeżdżalni, trampolin, karuzeli. W czasie trwającego cały czas pikniku można było zakosztować specjałów kuchni polowej, posłuchać koncertu na zbudowanej w tym celu scenie.
   Nad całością czuwał niezastąpiony Zdzisław Jasiński – organizator Mistrzostw, który jak co roku przez wiele miesięcy zabiegał o wsparcie w organizacji tej jedynej w swoim rodzaju imprezy. Jak co roku spotkało się to z szerokim odzewem, a organizację imprezy wsparli i pomocy w organizacji udzielili:
1.    Krajowy Sekretariat Transportowców NSZZ „Solidarność”;
2.    Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność”;
3.    Sekcja Zawodowa NSZZ „Solidarność” Infrastruktury Kolejowej;
4.    OZ NSZZ „Solidarność” Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku;
5.    OZ NSZZ „Solidarność” Zakład Linii Kolejowych w Łodzi;
6.    NSZZ „Solidarność” Zakład Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.;
7.    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.;
8.    CS Natura Tour Sp. z o.o.;
9.    Fundacja Grupy PKP S.A.;
10.    PKP Cargo Connect Sp. z o.o.;
11.    PKP Cargo Tabor Sp. z o.o.;
12.    PKP Energetyka Sp. z o.o.;
13.    PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Zamość;
14.    ZRK DOM Poznań;
15.    PPM-T Gdańsk;
16.    Dolkom Wrocław;
17.    Gmina Czastary;
18.    Gmina Wieruszów;
19.    Klub WKS „Prosna” Wieruszów;
20.    Freightliner PL;
21.    Pfleiderer Jura Polska S.A.;
22.    Ochotnicze Straże Pożarne Wieruszów – Podzamcze, Pieczyska, Czastary.

Opracował: Przemysław Noworzyń
fot.P.Noworzyń/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.