"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Poniedziałek, 9 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
 
Wybory - Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Krakowie
[ 0000-00-00 ]
   16 kwietnia 2018 roku w Krakowie w Domu Kolejarza odbyło się Walne Zebranie Delegatów RSK NSZZ „Solidarność” Kraków.
W zebraniu uczestniczyło 42 na 44 wybranych delegatów reprezentujących Komisje oraz Podkomisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” w Regionie Małopolska.
   Zebranie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru oraz uczczenia minutą ciszy zmarłych członków związku oraz ośpiewaniem hymnu „Solidarności”.
Obrady otworzył przewodniczący RSK w Krakowie Henryk Sikora, który przywitał delegatów oraz zaproszonych gości.
Następnie do prezydium zaproponował Ireneusza Dynowskiego oraz Henryka Siedlarz, którzy poprowadzili zebranie. Wybory z ramienia Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” nadzorowała Danuta Dunin.
   Po odczytaniu i przyjęciu porządku obrad oraz Regulaminu, przystąpiono do wyboru komisji statutowych, oraz głosowania uchwał o ilości tur głosowania, liczby członków Rady RSK i Komisji Rewizyjnej.
   Następnie przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy w Krakowie Henryk Sikora złożył obszerne sprawozdanie, w którym poruszył wszystkie kwestie, którymi zajmowała się RSK Kraków w okresie sprawozdawczym.
Przypomniał protesty pod siedzibą Urzędu Wojewody w obronie miejsc pracy w Południowym Zakładzie PKP CARGO S.A., zamykaniu linii kolejowych oraz protestów pod Urzędem Marszałkowskim w sprawie Przewozów Regionalnych. W pikietach i protestach uczestniczyli członkowie związku z wielu organizacji zakładowych i pod zakładowych, bo - jak podkreślił - taka jest istota działania związku. Silniejsi muszą wspierać słabszych.
Również członków RSK nigdy nie brakowało, gdy pikiety i protesty organizowały jednostki nadrzędne, jak choćby pikieta w 2014 roku pod Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju zorganizowana przez Krajową Sekcję Kolejarzy w sprawie problemów, które były lekceważone przez poszczególne spółki kolejowe.
Podobnie było w 2015 roku, gdy pod siedzibą Urzędu Wojewódzkiego pikietę zorganizował Region Małopolska przeciw antyspołecznej i antyzwiązkowej polityce rządu.
A także przed siedzibą PKP S.A., gdzie pikietę zorganizowały trzy największe centrale związkowe, w tym Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, w proteście przeciwko sytuacji na kolei, a przede wszystkim zmianom organizacyjnym (pionizacji i centralizacji), braku paktów gwarancji pracowniczych, prywatyzacji spółek infrastrukturalnych i likwidacji miejsc pracy.
Regionalna Sekcja Kolejarzy w Krakowie zorganizował także happening pod hasłem „Kolej na Kolej”.
Ponadto były organizowane turnieje piłki nożnej i halowej, w których co roku uczestniczy kilkaset osób.
   Po sprawozdaniu przewodniczącego, swoje sprawozdanie złożyła Komisja Rewizyjna, reprezentowana przez przewodniczącą Bernadettę Kaszowską.
   Po odczytaniu sprawozdań i krótkiej dyskusji, przystąpiono do wyboru przewodniczącego RSK Kraków. Do komisji wyborczej wpłynęła tylko jedna kandydatura, tj. Henryka Sikory, który w tajnym głosowaniu został wybrany na przewodniczącego Regionalnej Sekcji Kolejarzy w Krakowie.
Po wyborze przewodniczącego przystąpiono do prezentacji kandydatów do Rady RSK i Komisji Rewizyjnej i ich wyborów.
   W trakcie liczenia głosów, przedstawiono prezentację multimedialną przedstawiającą wszystkie wydarzenia, w jakich uczestniczyli członkowie RSK w kończącej się kadencji.
W dalszej części obrad przewodniczący RSK Henryk Sikora wręczył podziękowania wszystkim członkom ustępującej Rady RSK oraz skromne upominki. Kilka osób otrzymało specjalną pamiątkę w postaci modelu lokomotywy wykonanej z nakrętek kolejowych, kawałków blach i drutów.
   Po tych wyborach i podziękowaniach, na Sali pojawili się zaproszeni goście: Przewodniczący Regionu Małopolskiego - Wojciech Grzeszek, Przewodniczący KSK NSZZ „Solidarność - Henryk Grymel, oraz Szef gabinetu politycznego ministra Infrastruktury - Łukasz Smółka.
   Przewodniczący Zarządu Regionu przedstawił problemy, z jakimi ma do czynienia region oraz sprawy, którymi się aktualnie zajmuje.
Natomiast przewodniczący KSK zwrócił uwagę na potrzebę zapisania w PUZP kwestii ulg przejazdowych, które teraz są na zasadzie umowy i można je w każdej chwili wypowiedzieć. Dlatego ta kwestia będzie jedną z pilniejszych spraw dla KSK.
Szef gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury przekazał pozdrowienia od Ministra Infrastruktury pana Andrzeja Adamczyk. Następnie opowiedział o planowanych i już prowadzonych pracach w infrastrukturze kolejowej.
Delegaci pytali szefa gabinetu o wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem kolei i planach na przyszłość. Nie na wszystkie pytania uzyskano odpowiedzi, ale część została zapisana i ma na nie nadejść odpowiedź do RSK.
Adam Dyląg
fot.Adam Dyląg/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.