"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Krajowy Program Kolejowy będzie zrealizowany
[ 0000-00-00 ]
Rada Ministrów, pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego, została powołana i zaprzysiężona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 11 grudnia 2017 r.
Podczas konferencji prasowej, tuż po powołaniu rządu, Andrzej Adamczyk, stary-nowy minister Infrastruktury, powiedział między innymi:
(…) Podpisanie umowy na projektowanie inwestycji kolejowych określa najważniejszą inwestycję w programie kolejowym i zarazem jest to najtrudniejsza inwestycja w tymże programie. To kamień milowy, który przybliża nas do momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że podróż polską koleją jest podróżą komfortową, całkowicie bezpieczną i przewidywalną w czasie dojazdu. To jest nasz cel.
Przedsięwzięcie przebudowy linii średnicowej jest przedsięwzięciem niezmiernie skomplikowanym. To projektanci zdecydują o kształcie i zasadach prowadzenia tej przebudowy. Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Główna, to dworce, to stacje, które zostaną poddane przebudowie.
Ten dzień jest efektem bardzo wytężonej pracy pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe. Chciałbym podziękować panu prezesowi Merchelowi za bardzo sprawne przygotowanie przedsięwzięcia. Jest to dowód na to, że Krajowy Program Kolejowy w swoim zakresie finansowym i rzeczowym będzie zrealizowany. Wykorzystanie 67 miliardów złotych jest dziś tematem trudnym, ale rozmawiamy o tym spokojnie.
Zdajemy sobie sprawę, że będziemy mieli do czynienia ze skumulowaniem prac, będziemy mieli do czynienia z sytuacją kiedy po dwóch, trzech, czterech latach branża kolejowa, przedsiębiorstwa pracujące na rzecz kolei nie będą miały zamówień. Tak się nie stanie. Mogę Państwa zapewnić, że program inwestycji kolejowych jest tak przygotowany, że na wiele lat na przód przedsiębiorcy, nasi partnerzy, wykonawcy, producenci mogą planować swoje działania.
Nie możemy mówić o przebudowie linii średnicowej bez odniesienia do Centralnego Portu Komunikacyjnego. To wielkie przedsięwzięcie, o którym zdecydował rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest także bardzo szeroko określone w obszarze kolejowym. Przebudowa linii średnicowej, wiąże się z tym przedsięwzięciem w sposób bezpośredni. Przebudowa będzie wartością dodaną do utworzenia nowoczesnego systemu komunikacyjnego naszego kraju, (…)

⁕⁕⁕

Wystąpienie ministra skomentował Czesław Warsewicz, przewodniczący Rady Klastra Forum Luxtorpeda 2.0.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyjęta przez rząd 7 listopada ubiegłego roku, zakłada między innymi wybudowanie nowej linii kolejowej łączącej Łódź z Warszawą, po wybudowaniu której czas podróży z lotniska do centrum Warszawy ma wynosić około 15 minut, a do Centrum Łodzi około 25 minut i stanowić będzie swoiste „serce komunikacyjne” Polski.
W pierwszym etapie CPK ma obsługiwać do 45 mln podróżnych, a docelowo nawet 80-100 mln podróżnych. Znaczy to, że większość pasażerów trzeba będzie dowozić i wywozić z lotniska, co będzie dużym wyzwaniem dla transportu kolejowego.
Dlatego wiedząc dzisiaj o zakładanych potokach pasażerów, przebudowa warszawskiej linii średnicowej, powinna to już uwzględniać.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest szansą wzrostu znaczenia Polski w świecie oraz ogromnym impulsem rozwojowym dla gospodarki. Aby ten potencjał wykorzystać, kluczowym elementem sukcesu jest właściwe zarządzanie całością projektu, który w swej specyfice jest interdyscyplinarny.
(notował: aw)
fot. TVP Info, Nakolei.pl
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.