"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał
 
Błogosławiony Patron „Solidarności”
[ 0000-00-00 ]
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”. Jego patriotyczne homilie wygłaszane podczas mszy św. za Ojczyznę w kościele p.w. św. Stanisława Kostki gromadziły tłumy nie tylko warszawiaków. Od 1982 roku ks. Jerzy Popiełuszko organizował Msze św. za Ojczyznę, zgodnie z przesłaniem „Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj”. Wygłaszane patriotyczne homilie opierał na nauczaniu papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Porwany 19 października 1984 roku w czasie powrotu z Bydgoszczy do Warszawy, był torturowany, a następnie wrzucony do Wisły z zapory we Włocławku.


Kolejarz współorganizatorem
Co roku w różnych częściach Polski organizowane są uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć kapłana, które organizują struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W roku 2017 obchody upamiętniające 33. Rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się również w krotoszyńskim kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Nie przypadkowo wybrałem właśnie kościół w Krotoszynie, bo razem z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa współorganizatorem uroczystości był starszy dyżury ruchu, pracownik PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych we Wrocławiu – Łukasz Starczewski.

„Solidarność” i polityk
We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa w Kaliszu, NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa Oddział Ostrów Wielkopolski, Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim Węzeł PKP Krotoszyn.
Wśród uczestników był Jan Mosiński - obecnie poseł na Sejm RP, a w przeszłości Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, Jarosław Wilner - obecny Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, Roman Zybała - Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy ZLK w Ostrowie Wielkopolskim oraz członkowie i sympatycy „Solidarności”.

Powiedzieli…
Po Mszy św. i złożeniu kwiatów oraz zapaleniu zniczy pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przez licznie obecne delegacje NSZZ „Solidarność”, spółek kolejowych i przedstawicieli władz uroczystości zostały zakończone, a do mediów wypowiedzieli się:
Jan Mosiński, poseł na sejm RP: - Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tegorocznych obchodach rocznicy upamiętniającej męczeńską śmierci ks. Jerzego, które odbyły się w Krotoszynie. (…)
Tę wyjątkową uroczystość przygotował Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa oraz nasz kolega Łukasz Starczewski, działacz kolejarskiej „Solidarności”. – dodał poseł.
Łukasz Starczewski – starszy dyżurny ruchu i jednocześnie asystent posła na Sejm RP Tomasza Ławniczaka: - Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko przypomina nam, że istnieją wartości, za które warto oddać życie (…) Modliliśmy się o jego kanonizację, której głównym celem jest ukazanie człowiekowi wzorca świętości na obecny czas. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest wspaniałym wzorcem świętości na dziś. Kanonizacja, której proces śledzimy z wielkim zainteresowaniem niesie olbrzymi ładunek duszpasterski, który koniecznie należy wykorzystać. Kościół powszechny stawia dziś ks. Jerzego Popiełuszkę za wzorzec do naśladowania. Warto się więc zastanowić, co w całym jego przesłaniu jest ważne dla nas tu i teraz. Bo to nie jest „kombatant Solidarności”, to jest wzór świętości dla wszystkich, który swoim życiem i świadectwem męczeńskiej śmierci przypomina prawdę niezwykle ważną, a zapomnianą we współczesnym przekazie kulturowym, że istnieją wartości, za które warto oddać życie.
Notował: aw
fot. Łukasz Wolski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.