"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Erwina, Benedykt
 
Zmiany na lepsze
[ 0000-00-00 ]
„Wolna Droga” rozmawia z Jadwigą Krawczyk, przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" w PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. w Zamościu

Pani Przewodnicząca, staramy się dowiedzieć od przedstawicieli związków zawodowych, co zmieniło się w poszczególnych spółkach z grupy PKP w ostatnim czasie. Były jakieś zmiany w LHS-ie?

Oczywiście, także w naszej Spółce nastąpiły zmiany. Przede wszystkim zmienił się skład zarządu LHS-u. Po rządach tzw. „bankomatów” wróciły osoby poprzednio kierujące spółką z prezesem Zbigniewem Tracichlebem na czele. Moim zdaniem zdecydowanie jest to zmiana na lepsze. Są to osoby, które znają firmę i jej problemy. Jest więc nadzieja na dobrą współpracę dla dobra firmy, jak i pracowników w niej zatrudnionych.
Natomiast znacząca zmiana, w odniesieniu do pracowników, polegała na wstrzymaniu wprowadzonego poprzednia ekipę „Systemu Okresowych Ocen Pracowników”, który jest wzorowany na dużych korporacjach, a nie ma odniesienia do spółki kolejowej. W efekcie końcowym mógł on skutkować zwalnianiem pracowników LHS-u. Nie mogliśmy na to pozwolić.

Czyli jest szansa na prowadzenie dialogu społecznego wewnątrz spółki i słuchanie głosu pracowników. Często bowiem się zdarza tak, że pracodawca deklaruje chęć wspólnego rozwiązania problemów, ale w rzeczywistości są to tylko pozory.

W ostatnim czasie mieliśmy okazję niejednokrotnie rozmawiać z władzami spółki i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nie jest to dialog pozorowany, lecz rozmowy toczą się na warunkach partnerskich.

A co udało się Wam, jako Komisji Zakładowej, wywalczyć dla „zwykłego Kowalskiego” w aspekcie poprawy warunków pracy?

Skierowaliśmy wiele wniosków do pracodawcy, które miały na celu poprawę warunków pracy na różnych stanowiskach. Czasami dotyczą one spraw, wydawałoby się trywialnych, oczywistych, takich jak: wyposażenie w kurtki przeciwdeszczowe, wyposażanie posterunku w kuchenkę mikrofalową, montaż klimatyzacji w pomieszczeniach, jednak dla naszych pracowników ważnych. Trzeba przyznać, że jest wola pracodawcy na poprawianie warunków pracy i udaje się takie rzeczy uzgodnić i wprowadzić.
Ponadto należy zwrócić uwagę, iż spółka, zwiększając nakłady inwestycyjne, między innymi poprzez budowę nowej nastawni oraz przeprowadzanie remontów, stale dąży do poprawy warunków pracy pracowników.

A jak z podwyżkami? Jest to element, który zawsze pracowników interesuje? Będą jakieś podwyżki w tym roku?

W LHS-ie jesteśmy aktualnie po rozmowach o podwyżkach. Ustalone zostały zasady podwyżek wynagrodzenia dla wszystkich pracowników, które zostaną wdrożone od 1 października 2017 r. Jest to kwota w granicach 150zł brutto, średnio na pracownika, powiększona o pochodne uzależnione np. od stażu pracy, rodzaju stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy.

Jakie plany na przyszłość? Co w Pani ocenie jest, mówiąc kolokwialnie, „do załatwienia”, żeby ludziom pracowało się lepiej? Jakie wyzwania stawia sobie Pani na najbliższy czas?

Przede wszystkim będę starała się, wspólnie z Komisją Zakładową, o dokonanie przez Pracodawcę zmian w niektórych elementach funkcjonujących w Spółce, np. poprzez urealnienie kwoty bonów żywieniowych, przysługujących pracownikom pracującym w trudnych warunkach atmosferycznych. W mojej opinii ich wartość nie jest adekwatna do obecnych cen rynkowych produktów.
W miesiącu wrześniu 2017 r. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” wystąpiła do zarządu spółki o zwiększenie kwoty bonów na posiłki regeneracyjno-wzmacniające dla osób pracujących na stanowiskach robotniczych.
Uważam, że niezbędne jest też dokonanie zmian w ZFŚS funkcjonującym w LHS-ie. Należy zwiększyć możliwość pomocy socjalnej dla pracowników, szczególnie w kwestii dotyczącej przydziału pożyczek remontowych i modernizacyjnych, gdyż w obecnym czasie jest to duży problem.

Widzi Pani szansę na wprowadzenie tych zamierzeń w życie?

Oczywiście. Zawsze należy dążyć do realizacji swoich celów i wierzyć, że da się je zrealizować. W chwili obecnej można powiedzieć, iż pracodawca jest otwarty na propozycje. Natomiast muszę podkreślić, że nawet jeśliby to się zmieniło, to my, jako związek reprezentujemy interesy pracowników i w każdej sytuacji będziemy dążyć do ich wyegzekwowania.
Poza tym przy wprowadzaniu zmian staram się również o zacieśnienie współpracy z pozostałymi związkami działającymi w naszej spółce, w celu efektywnego rozwiązywania problemów między pracodawcą a stroną związkową.

A ma Pani jakieś wsparcie w strukturach ponadzakładowych, czy raczej jest zdana Pani tylko na siebie?

Z całą pewnością nie jesteśmy sami. Mamy duże oparcie w Krajowej Sekcji Kolejarzy w Warszawie. Zawsze mogę liczyć na ich pomoc w rozwiązywaniu problemów oraz wsparcie w sprawach dotyczących naszej organizacji zakładowej.

Czy jest jeszcze coś istotnego, na co chciałaby Pani zwrócić uwagę w najbliższym czasie?
Jestem młodym, jeśli chodzi o staż w pełnieniu tej funkcji - przewodniczącym, i aktualnie z pełnym zaangażowaniem wdrażam się w działalność związku „Solidarność”. Nasz organizacja zakładowa jest najliczniejszym związkiem w LHS-ie oraz drugim, pod względem ilości członków, w Oddziale NSZZ „ Solidarność” w Zamościu.
Chciałabym przeprowadzić zbliżającą się kampanię wyborczą tak, aby umożliwić wszystkim członkom związku udział w niej. Wybór delegatów, którzy będą ich właściwie reprezentować ma wpływ na działania Komisji Zakładowej. W wyborach dajemy szansę ludziom młodym, ponieważ oni stanowią potencjał na przyszłość. Młodzież w obecnych czasach ma innowacyjne podejście do pracy oraz przynależności związkowej, a co za tym idzie, wiele pomysłów i zaangażowanie w działalność społeczną

No to nic nam nie pozostaje, jak życzyć powodzenia w realizacji Pani planów.
Rozmawiał Przemysław Noworzyń
fot. P.Noworzyń/SolkolArt, PKP LHS
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.