"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Środa, 11 wrzesienia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Jacek, Feliks, Prot
 
TRAKO ‘2017
[ 0000-00-00 ]
TRAKO, to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Prezentacja aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie. Tegoroczna 12. edycja TRAKO została objęta Patronatem Honorowym Pana Andrzeja Adamczyka, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

12. Międzynarodowe Targi Kolejowe
26 -29 września 2017 w Gdańsku odbyły się kolejne 12. Międzynarodowe Targi Kolejowe – TRAKO 2017. Na tegorocznej edycji TRAKO krajowi i zagraniczni wystawcy udostępnili odwiedzającym wystawę swoje wyroby, przedstawili planowane innowacje, opowiadali o planowanym rozwoju firm.
Jak zawsze tak i podczas obecnej edycji swoje stoiska mieli także przewoźnicy kolejowi.
W czasie trwania imprezy odbyło się wiele debat, konferencji i seminariów. Odbyła się także organizowana przez Klaster „Forum na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Luxtorpeda 2.0” Konferencja z panelem dyskusyjnym „Rozwój innowacji a prawo przetargowe”.

„Rozwój innowacji a prawo przetargowe”
W panelu dyskusyjnym Klastra udział wzięli: Czesław Warsewicz, przewodniczący Rady Klaster Luxtorpeda 2.0., Roch Baranowski (KRIOS), Aleksander Wołowiec (Polski Fundusz Rozwoju), Władysław Szczepkowski (pełnomocnik zarządu PKP S.A.), Mirosław Chaberek (przewodniczący Rady Nadzorczej PKP S.A.), Jarosław Oniszczuk (członek zarządu PKP Intercity S.A.), Krzysztof Celiński (Dyrektor Branżowy Siemens Mobility), Maciej Maciejewski (PESA Bydgoszcz), Bartłomiej Kachniarz (radca prawny, prawnik kancelarii Czarnik i Wspólnicy).
Dodać wypada, że w panelu uczestniczył Mirosław Lisowski, redaktor naczelny dwutygodnika „Wolna Droga”, prezes spółki „SOLKOL”.
Wstępem do konferencji i późniejszej dyskusji było przedstawienie przez Rocha Baranowskiego (KRIOS) prezentacji „Innowacje w rynku kolejowym”.

„Innowacyjne firmy są awangardą rozwoju gospodarek”
Powiedział Czesław Warsewicz, przewodniczący Rady Klaster Luxtorpeda 2.0., otwierając Konferencję i panel dyskusyjny:
Kontynuując mówił: „Sektor kolejowy jest sektorem innowacyjnie wrażliwym. Rozwiązania innowacyjne są rozwiązaniami powszechnie spotykanymi. Innowacyjność jest istotna, ponieważ poprawia efektywność, konkurencyjność, poprawia również wejścia na rynki europejskie i światowe.
W dobie dynamicznego i nieustającego rozwoju technologii, powracają pytania o stan obecny i długoterminową perspektywę dla sektora kolejowego. Pomimo wielu poczynionych już starań, wprowadzeniu dedykowanych i specjalistycznych rozwiązań branża i cały system kolejowy stają dzisiaj w obliczu wielkich wyzwań m.in. związanych z absorpcją środków unijnych z perspektywy 2014-2020.
Rozwój gospodarczy Polski powinien stawiać zarówno na dbałość o istniejące gałęzie gospodarki, jak również starać się wypracowywać nowe, w oparciu o dedykowane specjalizacje. W procesie zarządzania systemem transportowym naszego kraju należy umiejętnie i przyszłościowo wykorzystywać polskie zasoby i inwestować w innowacje, celem budowy najbardziej efektywnych rozwiązań komunikacyjnych, funkcjonalnych, które są jednocześnie bezpieczne i przyjazne środowisku naturalnemu”.

Dyskusja
Uczestnicy Panelu dość szczegółowo przedstawiali swoje spojrzenie na zagadnienie innowacji, prawa przetargowego i rozwoju gospodarki. Niewątpliwie była to bardzo ciekawa i potrzebna debata, która po raz kolejny wskazuje, że powołanie do życia Klastra Forum Luxtorpeda 2.0 było bardzo potrzebne.
Dlatego też obszerne i bardziej szczegółowe sprawozdanie z Konferencji „Rozwój innowacji a prawo przetargowe” przedstawimy w kolejnym numerze „Wolnej Drogi”.
(aw)
fot. A.Wiśniewski/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.