"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty
[ 0000-00-00 ]
Uroczystość rozpoczęcia Roku szkolnego 2017/2018 w Technikum Kolejowym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy - nad którym „Wolna Droga” sprawuje patronat medialny - zgromadziła 225 młodych ludzi, w tym 61 rozpoczynających naukę w trzech nowych klasach. Na inauguracji obecni byli także przedstawicieli władz miasta i spółek kolejowych.

Po raz czwarty
- W tej auli poza czwarty inaugurujemy rok szkolny. Pamiętam, jak trzy lata temu naukę w Technikum Kolejowym rozpoczynała grupa 18 uczniów. Dzisiaj rozpoczynamy szczególny rok, bo to oni od teraz noszą dumną nazwę klasy maturalnej, bo gdy zakwitną kasztany w maju 2018 roku przystąpią do najważniejszego egzaminu w swojej dotychczasowej edukacji - egzaminu maturalnego. Dzisiaj po trzech latach od tamtej chwili naukę rozpoczyna 215 uczniów. Potwierdza to jednoznacznie potrzebę utworzenia takiej szkoły, to pokazuje, że rozwój transportu kolejowego, tradycje z nim związane, rodzinne i inne, potwierdzają słuszność tej decyzji. – mówił dyrektor Technikum Kolejowego mgr inż. Tomasz Makowski.

Drodzy Uczniowie

- Ogromnie się cieszę, że mogę Was przywitać w murach Technikum Kolejowego w Bydgoszczy. Chciałbym, aby Technikum od dzisiaj stało się dla Was drugim domem, Waszą „małą Ojczyzną”. Nauka, to zdobywanie wiedzy, umiejętności i stopniowego realizowania marzeń, ale także czas na rozwijanie własnych pasji, zainteresowań, przyjaźni i miłości. Znajdziecie tutaj dobre warunki do nauki. Chcemy, abyście zdobyli staranne wykształcenie, bo jako absolwenci będziecie naszymi najlepszymi ambasadorami. Po raz pierwszy naukę w naszej szkole rozpoczyna 61 uczniów. Witam Was bardzo serdecznie, życzę przyjemności z nauki, wyłącznie pozytywnych ocen. Wasze starsze koleżanki i koledzy wprowadzą Was w obyczaje, a nauczyciele pomogą we wszystkich problemach, z którymi się zetkniecie. –
kontynuował dyrektor.

Nauka i sport

- Uznając, że w obecnych dynamicznych czasach szybkiego rozwoju technologii, instrumentem niezbędnym jest informatyka i możliwości jej wykorzystania w pracy i nauce, dlatego podjąłem decyzję o podwojeniu liczby godzin z informatyki, która będzie realizowana w najnowocześniejszej pracowni komputerowej. Ważnym elementem życia każdego młodego człowieka jest sport, dlatego od nowego roku szkolnego zajęcia sportowe będą się odbywały w nowoczesnej sali sportowej oraz w pięknej siłowni. Ponadto będę wspierał wszelkie formy rywalizacji sportowej w zawodach organizowanych dla uczniów szkół średnich.
Nauka w Technikum jest niełatwa, albowiem realizujecie w okresie 4 lat program kształcenia szkoły licealnej, a ponadto program nauki przedmiotów zawodowych, z których to zdajecie egzaminy przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną.
– informował dyrektor.

Bez opłat
- Dla Was odnowiliśmy wszystkie klasy, traficie do odnowionych sal. Proszę, abyście to uszanowali. Do obecnych tutaj rodziców, ale również do tych nieobecnych, chcę powiedzieć, że wszystko, co proponuje szkoła, jest nieodpłatne. Nie wnosicie żadnych opłat z tytułu nauki w tej szkole. Nie ma opłat na Komitet Rodzicielski. Dlatego im mniej wydajemy na remonty i naprawy, tym więcej na ciekawe imprezy. – mówił dyrektor szkoły.

Patronat naukowy

- Bydgoska Szkoła Wyższa sprawuje patronat naukowy nad Technikum. Dlatego włączyliśmy uczniów Technikum do organizacji Bydgoskiego Festiwalu Nauki, którego uczelnia jest współorganizatorem. Uczniowie nasi zdali na tym festiwalu egzamin na 5+, za co serdecznie tym uczniom dziękuję.
Rozpoczynają rok szkolny 2017/2018 chciałbym, aby priorytetem było dla Was osiągnięcie jak najwyższych wyników w nauce, osiąganie sukcesów w konkursach, godne reprezentowanie szkoły w każdym miejscu i sytuacji oraz rozwijanie Waszych zainteresowań i zdolności. –
apelował dyrektor.

Nowe wyzwania
- Zmiany w systemie edukacji powodują, że również my pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, takim wyzwaniem są szkoły branżowe. Chcielibyśmy od września 2018 roku utworzyć szkołę kolejową branżową 1. stopnia, natomiast od 2020 r. utworzymy szkołę branżową 2. stopnia, a od 2019 roku rozpocznie działalność 5-letnie Technikum Kolejowe dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej. To pokazuje, ile wyzwań przed administracją szkoły.
Życzę uczniom, aby czas spędzony w szkole był radosny, ale i pracowity, bo wówczas będzie sukcesem.
Nauczycielom życzę wieli powodów do satysfakcji z pracy w tej szkole. Rodzicom zadowolenia ze swoich dzieci, dobrej współpracy ze szkołą, z nauczycielami, wychowawcami oraz dyrekcją.
– powiedział dyrektor bydgoskiego Technikum Kolejowego.
(aw)
fot. T.Konopiński
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.