"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 18 maja 2024 r.
Imieniny obchodzą: Alicja, Feliks, Eryk
 
W obronie pracowników Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych
[ 0000-00-00 ]
28 lipca 2017 roku Wiesław Natanek - Przewodniczący Organizacji Związkowej „Solidarności” w Dolnośląskim Oddziale Spółki Przewozy Regionalne, wystosował do senatorów, posłów i radnych następujący…

Apel

Szanowni Państwo, Posłowie, Senatorowie, Radni
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” przy Oddziale Dolnośląskim Przewozów Regionalnych we Wrocławiu, zaniepokojona prowadzoną przez Urząd Marszałkowski polityką transportową na terenie województwa dolnośląskiego, zwraca się z prośbą o pomoc i podjęcie działań w obronie naszych miejsc pracy.
W naszej ocenie polityka transportowa prowadzona przez Pana Marszałka nosi wszelkie znamiona nierównego traktowania przewoźników i rugowania spółki „Przewozy Regionalne” Spółka z o.o. na rzecz „Kolei Dolnośląskich” S.A.
W ciągu ostatnich 3 lat (2014-2016) powierzone Przewozom Regionalnym przewozy skurczyły się aż o 30%. Odbierane są przede wszystkim główne trasy przewozowe - np. Wrocław - Jelenia Góra czy wcześniej Wrocław - Legnica. W najbliższych latach planuje Pan Marszałek dalsze ograniczenia - w roku 2018 praca Przewozów Regionalnych ma spaść o ok. 1/4, a w roku 2020 o dalsze 30%.
Kolejne lata, to wielka niewiadoma, bowiem Pan Marszałek nie zadeklarował żadnych zadań transportowych dla Przewozów Regionalnych - w przeciwieństwie do Kolei Dolnośląskich, które otrzymały gwarancję przewozów aż do roku 2022 włącznie.
Widać wyraźnie, że zmierza to krok po kroku do wyeliminowania Przewozów Regionalnych z rynku dolnośląskiego. Pierwszym etapem, jaki Pan Marszałek zaplanował, jest przekazanie w grudniu 2017 r. do Kolei Dolnośląskich prawie całych przewozów na trasie Wrocław - Międzylesie. Skutkować to będzie zwolnieniem ok. 40 maszynistów i kierowników pociągów zatrudnionych w Kłodzku.
Pracownicy ci mają ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu pełnią swoją służbę dla mieszkańców Dolnego Śląska na naprawdę wysokim poziomie. Pragniemy też przypomnieć, że za każdym z kolejarzy stoją również ich rodziny. Zatem wskutek polityki Pana Marszałka dziesiątki osób, zasłużonych dla kolei, są zagrożone zwolnieniem. Ich jedyna „wina” polega na tym, że są pracownikami sekowanych Przewozów Regionalnych, a nie hołubionych przez Zarząd Województwa Kolei Dolnośląskich.
Uważamy politykę prowadzoną przez Pana Marszałka za sztuczne preferowanie Kolei Dolnośląskich i społecznie błędną. Apelujemy zatem o jej zaprzestanie.
Wnioskujemy jednocześnie o pozostawienie połączeń na trasie Wrocław - Międzylesie w obsłudze Przewozów Regionalnych, co pozwoli ich pracownikom dalej pełnić szczytną kolejarską służbę oraz zapewni spokojny byt im oraz ich rodzinom.


Z poważaniem
Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej
Wiesław Natanek

⁕⁕⁕

Ponieważ od momentu opublikowania Apelu minęło już sporo czasu, a że sprawa jest niezmiernie ważna i istotna, poprosiłem jego autora o odpowiedź na następujące pytania:

Czy jest jakiś odzew na Twój Apel o ratowanie Dolnośląskiego Zakładu Spółki POLREGIO?
Wiesław Natanek:
W Apelu wzywam do obrony miejsc pracy pracowników Drużyn Pociągowych zatrudnionych w Kłodzku. Oddział Dolnośląski, zgodnie z zawartym porozumieniem, ma zagwarantowaną pracę minimalną malejącą do końca 2020 roku.
Wyjaśniając szczegółowo. Jest to w roku 2018 i 2019 – co najmniej 2 miliony 800 tys. pociągokilometrów. 2020 – 2 miliony pociągokilometrów. Jest to praca minimalna. Dzięki temu porozumieniu wiemy, że Przewozy Regionalne, spółka z udziałem skarbu państwa, będzie działać i prowadzić przewozy dla mieszkańców na terenie Województwa Dolnośląskiego.
Wywalczone porozumienie w pewnym sensie jest naszym sukcesem w kontekście tego, że jeszcze w miesiącu lutym tego roku były przesłanki, że od roku 2018 Spółka Przewozy Regionalne przestanie działać na terenie Województwa Dolnośląskiego.
Działania restrukturyzacyjne prowadzone w Spółce POLREGIO są w wielu aspektach ponoszone przez pracowników zatrudnionych w tej spółce, a w szczególności przez pracowników Oddziału Dolnośląskiego. Oddział Dolnośląski nie otrzymuje nowego taboru zakupionego z funduszu Urzędu Marszałkowskiego, jest eliminowany z linii kolejowych o dużej frekwencji podróżnych oraz z linii zmodernizowanych. Pozostawia się do pracy pociągi, które z założenia generują koszty i nie są efektywne. Przestaliśmy obsługiwać linie do Jeleniej Góry w całości, został nam do Szklarskiej Poręby jeden pociąg, Legnicy, Węglińca i Görlitz, do Rawicza jeden pociąg nocny, reszta to pociągi do Leszna i Poznania, Jelcza Laskowic wszystkie.
Linia do Opola - jeszcze jeździmy, ale od nowego rozkładu przestaniemy, gdyż przejmie prace Oddział Opolski - ma nowy tabor użyczony przez tamtejszy Urząd Marszałkowski i to jest przykład współpracy dla dobra mieszkańców. Zielona Góra, Głogów wspólnie z Oddziałem Lubuskim.
Wymieniając dalej linie - od nowego rozkładu jazdy do Międzylesia pozostaną nam tylko trzy pociągi. Większość pozostawionych do naszej dyspozycji pociągów jest związanych długoterminowymi umowami tzn. POIŚ, na które nie ma wpływu Urząd Marszałkowski.
Przewozy Regionalne Oddział Dolnośląski pomimo dyskryminacji i likwidacji przez Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego za rok 2016 przewiózł ponad 11 milionów pasażerów i służy mieszkańcom tego województwa.
Wracając do kwestii pracowników, zlikwidowane zostały miejsca pracy w Jeleniej Górze. A w całym województwie pracowników posterunków rewizji technicznej zmuszono do alokacji i dojazdu do Wrocławia.
Spółka pod naciskiem związków zawodowych, aby zaprzestać zwalnianie pracownikowi bez osłon socjalnych, wdrożyła Program Dobrowolnych Odejść, który niestety nie obejmuje wszystkich stanowisk w naszej firmie. Oddział Dolnośląski zatrudniał prawie 2 tysiące pracowników. Obecnie pozostało nas zaledwie 350 osób. Pozostali pracownicy z długoletnim stażem pracy. Wszyscy młodzi pracownicy już nas opuścili i nie będzie żadnych przyjęć.
W wyniku restrukturyzacji mamy zablokowane strukturalne podwyżki do końca 2018 roku, a pensje nie są zachętą do zatrzymania i zdobycia nowych wykwalifikowanych pracowników, którzy otrzymują propozycje dojazdu do pracy ponad 150 km.
Tłumaczenia, prośby, walka Związku Zawodowego „Solidarność” trwają już 10 lat. Wielu wartościowych pracowników, członków Związku, musiało opuścić Oddział Dolnośląski.
Apel został wystosowany w obronie miejsc pracy w Kłodzku, gdzie jest zatrudnionych 60 pracowników Drużyn pociągowych. Miejsce pracy w Kłodzku jest ostatnim miejscem poza Wrocławiem. Taki los spotkał Jelenią Górę, Legnicę, Węgliniec, Głogów.
Pracownicy w tym miejscu jednogłośnie określili, że bez walki nie oddadzą swoich miejsc pracy. Otrzymałem i przeprowadziłem wiele rozmów z Zarządem Spółki, która zadeklarowała pomoc w rozwiązaniu tej patowej sytuacji w ramach możliwości i obowiązującego prawa, oraz nie pozostawi samych pracowników z tym problemem.
Odzew decydentów oraz polityków, radnych był znikomy, lecz zrzucam to na okres urlopowy. Tych wszystkich, którzy zadeklarowali nam pomoc, ocenimy po wynikach.

Jakie dalsze działania zamierza w tej sytuacji podjąć Zakładowa Organizacja Związkowa „Solidarności”?

Odpowiadając na to pytanie, odpowiem bardzo krótko - wszystkie działania będą zgodne z obowiązującym prawem, do strajku włącznie. Pracownicy zatrudnieni w Kłodzku oraz Związek Zawodowy „Solidarność” jest zdeterminowany, i użyje wszelkich dostępnych środków do rozwiązania tej sytuacji, która zadowoli wszystkie strony.

Rozmawiał Zygmunt Sobolewski
fot. Z.Sobolewski/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.