"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Zależy nam, by pasażerowie, którzy coraz częściej podróżują koleją, nadal korzystali z pociągów
[ 0000-00-00 ]
Powiedział „Wolnej Drodze” Arnold Bresch, członek Zarządu – dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W 2017 r. widać, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpędzają inwestycje. Kiedy w podobnej skali będziemy odczuwać efekty prac?

Znaczące efekty modernizacji, to najbliższe lata, choć już widać zmiany. Od połowy czerwca dzięki zakończeniu prac na łącznicy w Suchej Beskidzkiej skróciła się o 15 minut podróż z Krakowa do Zakopanego. Kolejne 15 minut uzyskamy na tej trasie w grudniu dzięki budowie łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Zbudowaliśmy tam 2 piękne obiekty. Ta krakowska inwestycja otworzy również możliwości kolei w Krakowie.
Znaczące efekty będą po modernizacji linii Warszawa - Lublin – w roku 2022. Podobnie – krótszą podróż zapewni zakończenie modernizacji linii Poznań – Wrocław w 2020 roku oraz trasy z Warszawy do Białegostoku dzięki modernizacji Rail Baltica. Wiosną 2018 roku zakończymy prace na linii obwodowej w Warszawie i mieszkańcy zyskają dodatkowe przystanki.
Efektem inwestycji z obecnej perspektywy będzie przebudowa 9 tys. km torów i zwiększenie prędkości na 8,5 tys. km linii. Istotne zmiany w komforcie obsługi na stacjach i przystankach, np. linii Poznań – Warszawa, odczują pasażerowie.

Wśród już realizowanych projektów są m.in. dwie ważne linie: Warszawa – Poznań (E 20) i Kraków – Katowice (E 30). Kiedy zakończą się prace?
Modernizacja linii E 20 między Sochaczewem a Swarzędzem jest dokończeniem projektu z lat dziewięćdziesiątych. Remont nie był wówczas kompleksowy. Dzięki środkom z unijnego instrumentu finansowego CEF, kończymy modernizację. Zapewnimy sprawne funkcjonowanie przewozów dalekobieżnych i regionalnych oraz towarowych na kilkadziesiąt lat. Przyjętą koncepcję modernizacji pozytywnie przyjęła KE.
Inwestycję planujemy zakończyć w 2019 roku. Roboty realizujemy przy całkowitym zamknięciu linii, co skraca czas z 51 do 24 miesięcy. Modernizacja obejmuje m.in. stacje Łowicz, Kutno, Koło, Konin. W Koninie i Łowiczu wybudowane będą bezkolizyjne skrzyżowania, a nowoczesne LCS w Koninie, Kutnie i Łowiczu umożliwią sprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów.
Przy modernizacji linii E 30 Katowice – Kraków (za ponad 2 mld zł) prace zdecydowanie przyśpieszyły. Zakończenie planowane jest do grudnia 2020 roku. Modernizacja podzielona jest na cztery odcinki. W II półroczu 2018 roku planujemy zakończyć prace Kraków Główny – Kraków Mydlniki i Kraków Mydlniki – Krzeszowice. W lutym rozpoczęliśmy także modernizację Trzebinia – Jaworzno Szczakowa, która zakończy się w poł. 2019 r. W sierpniu wybrano wykonawcę. Umowę chcemy podpisać jeszcze w tym roku.

Zgodnie z KPK inwestycje poprawiają dostępność i jakość połączeń pasażerskich, ale służą też gospodarce. Co się zmienia?
Do 2020 roku zamierzamy zrealizować tzw. program portowy, który obejmuje porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Będzie również modernizowana trasa Bydgoszcz – Trójmiasto. Te znaczące inwestycje zwiększą przepustowość linii, skrócą czas przewozu ładunków i zwiększą konkurencyjności przewozów towarowych. Pozytywne efekty już widać dzięki ubiegłorocznej budowie mostu na Martwej Wiśle oraz modernizacji linii nr 226 między Pruszczem Gdańskim a portem w Gdańsku.
Na Śląsku realizujemy inwestycje, które ułatwiają obsługę składów towarowych i transport ładunków w stronę portów. Są roboty na magistrali węglowej, które zakończą się do 2023 r. Obecnie toczą się na odcinku Nowa Wieś Wielka – Maksymilianowo. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace na odcinku Zduńska Wola Karsznice – Bydgoszcz – Tczew, które planujemy zakończyć w 2018 roku. W planach jest również odnowa najbardziej zdegradowanego południowego odcinka korytarza C-E 65 Chorzów Batory – Zduńska Wola Karsznice. W tym roku zrealizujemy studium wykonalności dla tej inwestycji.
Pamiętamy o „Nadodrzance”. W zeszłym roku łączny koszt prac wyniósł prawie 100 mln zł. W tym roku planujemy prace za ok. 200 mln zł. Efekty dla przewoźników towarowych, to m.in. możliwość prowadzenia cięższych składów między Zieloną Górą a Czerwieńskiem oraz wyremontowany tor Rudna Gwizdanów – Głogów. W najbliższych dwóch latach planujemy prace na odcinku Namyślin – Mieszkowice w województwie zachodniopomorskim. To m.in. zwiększy przepustowość linii.

Czy zamknięcie CMK na miesiąc, to nie była ryzykowna decyzja?
Szukamy optymalnych rozwiązań organizacji robót, by szybko i sprawnie prowadzić projekty inwestycyjne oraz maksymalnie ograniczać zmiany w rozkładzie jazdy. Zależy nam, by pasażerowie, którzy coraz częściej podróżują koleją, nadal korzystali z pociągów. Miesięczne zamknięcie – dobrze przygotowane od strony PLK i wykonawców – pozwoliło na znaczne przyspieszenie prac. Wykorzystaliśmy je na wybudowanie nowego posterunku technicznego w Pilichowicach, montaż 34 rozjazdów oraz wywieszenie prawie 50 km sieci trakcyjnej. To była duża intensywność prac. Tylko na odcinku Idzikowice – Opoczno Południowe – Olszamowice pracownicy 7 specjalistycznych pociągów wywiesili 36 km sieci.

Z naszej rozmowy wynika, że wprowadzone zmiany i podpisywane umowy powinny zapewnić realizację największego programu inwestycji kolejowych?
Krajowy Program Kolejowy został w 2016 roku zaktualizowany i dostosowany do możliwości realizacyjnych rynku. Prowadzimy dialog z wykonawcami i dostawcami materiałów. Widocznym efektem naszej intensywnej pracy jest odblokowanie procesów przetargowych i znaczące skrócenie procedury. Podpisujemy wiele umów, ogłaszamy kolejne przetargi.
Ostatnie półtora roku, to zdecydowane przyspieszanie inwestycji PLK. Tylko w 2017 r. podpisaliśmy umowy z wykonawcami na ponad 12 mld zł. Do końca roku będą kontrakty na kolejne 10 mld zł. To znaczy, że w 2017 r. będziemy mieć podpisane umowy o wartości 1/3 KPK.
Przygotowujemy również projekty rezerwowe, które wdrożymy w przypadku oszczędności i już pracujemy nad następnymi projektami spoza puli 66 mld zł. Wykorzystamy wszystkie środki zapisane w Krajowym Programie Kolejowym.

Z inicjatywy samorządów, przy współpracy PKP PLK, jest przywracany lub będzie przewrócony ruch pociągów na wielu nieczynnych liniach kolejowych. Jak Pan ocenia te inicjatywy?
Inicjatywy przywracające kolej w miejscach, w których z przyczyn ekonomicznych połączenia były zawieszone lub likwidowane, obserwujemy z zainteresowaniem. Oczywiście kluczowe w tych przypadkach jest zainteresowanie organizatora przewozów. Realne zapotrzebowanie otwiera dyskusje związane z zapewnieniem finansowania remontu czy modernizacji infrastruktury.
Powrotowi transportu kolejowego w regionach sprzyjają modernizacje i odnowa kolejowych tras. Nowe możliwości techniczne m.in. wyższe prędkości zachęcają przewoźników do wprowadzania, bądź planów wprowadzenia połączeń.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Zygmunt Sobolewski
fot. PKP PLK, SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.