"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Wspólnie dla bezpieczeństwa
[ 0000-00-00 ]
„Bezpieczne wakacje”, to akcja kolejarzy i strażaków kierowana do dzieci i dorosłych. W kolejne, następujące po sobie weekendy, na dworcach kolejowych w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Olsztynie i Łodzi prowadzone będą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i korzystania z automatycznego defibrylatora (AED). Każda z osób odwiedzających przygotowane stoisko uzyska informacje dotyczące bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach oraz będzie mogła otrzymać odpowiedzi na pytania z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego. Akcji towarzyszyć będzie szereg atrakcji dla dzieci – łamigłówki, kolorowanki oraz bajki i animacje promujące bezpieczeństwo.

O akcji powiedzieli…
Krzysztof Mamiński, Prezes PKP S.A.
: - Bezpieczeństwo, to jeden z priorytetów PKP S.A. i całej Grupy PKP. Dlatego stale inwestujemy w szkolenia, monitoring, ochronę oraz wszelkiego rodzaju usprawnienia na terenie naszych obiektów. „Bezpieczne wakacje”, to kolejny element tej polityki. Odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie warto promować od najmłodszych lat.

Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP: - Państwowa Straż Pożarna od 25 lat odpowiada na ciągle zmieniające się zagrożenia. Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów naszej działalności jest edukacja i profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa. W ten sposób podejmujemy działania jeszcze przed wystąpieniem zagrożenia oraz wpływamy na poprawę bezpieczeństwa obywateli. Okres wakacji jest szczególny, bo zapominamy o bezpieczeństwie swoim i naszych najbliższych, a to właśnie w tym czasie zdarza się najwięcej wypadków zagrażającym naszemu życiu i zdrowiu. Dlatego też akcja „Bezpieczne wakacje”, ma na celu uświadomić, że zagrożenia nie mają wakacji.

Bydgoszcz – dworzec, 29 lipca 2017 r.
O wspólnej akcji kolejarzy i strażaków prowadzonej na bydgoskim dworcu w dniu 29 lipca, dla „Wolnej Drogi” mówi mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.
- Dzisiaj (29.07) w Bydgoszczy kolejarze i strażacy prowadzą wspólną akcję pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. To wydarzenie, które ma skupiać wokół siebie osoby w różnym wieku. Tych najmłodszych, trochę starszych, młodzież, ale także osoby starsze. Chodzi o to, aby nie tylko poznać tajniki zawodu strażaka, jak to często staramy się pokazać, ale przede wszystkim o sprawy związane z bezpieczeństwem podczas wakacji - choć nie tylko. Mimo trwającego okresu wakacyjnego o bezpieczeństwie musimy pamiętać zawsze - w domu, w szkole, w zakładzie pracy, na ulicy, w lesie. Jednym słowem wszędzie. Wszyscy wiedzą, że strażacy są zawsze do dyspozycji i zawsze służą pomocą. Dzisiaj w sposób szczególny służą informacją wszystkim, którzy chcą bliżej poznać konieczne zachowania w sytuacjach niebezpiecznych. Jako strażacy mamy doświadczenie w tym zakresie i wiemy, że takie wychodzenie naprzeciw społeczeństwu przynosi dobre skutki.
To, co dziś dzieje się na bydgoskim dworcu, jest wspólną akcją kolejarzy i strażaków. Bydgoszcz jest jednym spośród kilku polskich miast, gdzie realizowane są takie eventy. Szukamy miejsc i dobrych okazji do tego, aby takie i podobne akcje przeprowadzać. Obecnie dobrym miejscem okazał się dworzec kolejowy, a okazją - czas wakacji. Wchodząc pomiędzy duże skupiska ludzi, którzy w oczekiwaniu na pociąg mogą dobrze spożytkować swój czas, mam nadzieję, że uzyskamy właściwy efekt naszej akcji – wzrośnie w ludziach świadomość istniejącego wokół zagrożenia i zarazem umiejętność poradzenia sobie z nim. Instruując na przykład, jak udzielić pierwszej pomocy medycznej, staramy się wpoić ludziom poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Chcemy przekonać, że pomaganie człowiekowi w potrzebie to nie jest nic trudnego, a bardzo często jest ratowaniem życia.
Dla uatrakcyjnienia całej akcji przygotowaliśmy kilka atrakcji, pokazów dla dzieci. Na uwagę zasługuje wspinanie się z asekuracją po drabince strażackiej. I to nie byle jaką asekuracją, bo czynioną przez najlepszą grupę wysokościową w Polsce – z tego między innymi słyną bydgoscy strażacy. Mam nadzieję, że mieszkańcy Bydgoszczy, podróżni, goście przebywający dzisiaj na dworcu, chętnie będą korzystać z naszej akcji. Niech bezpieczeństwo w każdej dziedzinie życia, będzie przedmiotem ich rozważań w trakcie podróży, a wszystko co tutaj usłyszeli i doświadczyli zostanie zapamiętane na długo.

Notował Aleksander Wiśniewski
fot. KW PSP, A.Wiśniewski/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.