"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 21 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
 
Obchody 37. Rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”
[ 0000-00-00 ]
   W Lublinie 16 lipca br. odbyły się uroczystości upamiętniające 37. Rocznicę „Lubelskiego Lipca 80” – wydarzenia, które przez wielu uważane są za zarzewie fali strajków, które przetoczyły się w następnym okresie przez cały kraj i doprowadziły do upadku komunizmu.
Jak śpiewał Krzysztof Cugowski „Stąd ruszyła lawina żarem lipcowych dni. Trud człowieczej odwagi w dzwon wolności bił.”
   Odegranie utworu, który stał się hymnem „Lubelskiego Lipca 80” rozpoczęło pierwszy akt tegorocznych obchodów Uroczyste posiedzenie władz Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” odbyło się w Trybunale Koronnym na lubelskiej starówce, który stanowił idealne tło rozpoczęcia uroczystości rocznicowych.
Po przywitaniu przybyłych przez przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego Mariana Króla, sekretarz Regionu, Krzysztof Choina, odczytał okolicznościowe stanowisko.
Prelekcję wygłosił profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Tomasz Panfil. Nakreślił rys historyczny wydarzeń „Lubelskiego Lipca 80”, próbując jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, skąd ten protest. Wskazał, iż w historii współczesnej Polski, co jakiś czas budzi się ruch społeczny, który swoją intensywnością doprowadza do zmian społecznych. Tak też było w 1980 r. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje zauważył, że odpowiedź jest zasadniczo prosta i znana nam od wielu lat, a sprowadza się do ponadczasowej maksymy Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, która po prostu po ludzku „zachowała się jak trzeba”. Są takie momenty w naszej historii, w historii świata, w których po prostu należy „zachować się jak trzeba”.
   Kolejnym aktem obchodów rocznicowych było uroczyste nabożeństwo w Archikatedrze Lubelskiej, koncelebrowane przez biskupa seniora archidiecezji lubelskiej, Ryszarda Karpińskiego. W nawach świątyni stanęło około 90 pocztów sztandarowych, w większości z organizacji zakładowych i ponadzakładowych kolejarskiej „Solidarności”.
   Po zakończeniu mszy św. korowód pocztów sztandarowych prowadzony przez orkiestrę ruszył w kierunku dawnej lokomotywowni. Tam przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego, Marian Król; prezydent miasta Lublina - Krzysztof Żuk i prezes Zarządu PKP S.A. - Krzysztof Mamiński, odsłonili parowóz - pomnik – symbol strajków kolejarzy z lipca 1980 roku.
W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli: zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej - Bogdan Kubiak, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy - Henryk Grymel oraz członkowie Prezydium Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy - Marek Podskalny, Stanisław Kokot, Jacek Prętki, Maria Sędek, Barbara Miszczuk, Henryk Sikora.
Spółki z Grupy PKP reprezentowali: Krzysztof Mamiński – prezes zarządu PKP S.A., Ireneusz Merchel – prezes zarządu PKP PLK S.A., Maciej Libiszewski – prezes zarządu PKP CARGO S.A., Zbigniew Tracichleb – prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., Marek Chraniuk – prezes zarządu PKP Intercity S.A., Jacek Zawadzki – prezes zarządu CS Natura Tour Sp. z o.o., Tomasz Miszczuk – prezes zarządu PKP Informatyka Sp. z o.o., Witold Bawor – prezes zarządu PKP CARGOTABOR Sp. z o.o., Artur Kowalczyk – członek zarządu Przewozy Regionalne Sp. z o.o.
   Przy pomniku Kolejarskiej Doli Zofia Romaszewska, doradca Prezydenta RP, odczytała list, w którym prezydent RP Andrzej Duda podkreślił znaczenie wydarzeń sprzed 37 lat dla Rzeczypospolitej oraz złożył „wyrazy uznania wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o tym doniosłym wątku polskiej historii”.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w liście odczytanym przez posła ziemi lubelskiej, Krzysztofa Michałkiewicza, złożył wyrazy wdzięczności uczestnikom wydarzeń z lipca 1980 r.: Dziękujemy im za to, że potrafili się zorganizować i sprzeciwić, że upomnieli się o naszą godność. Że umieli na sprawy pracownicze spojrzeć w sposób szerszy, czyli wspólnotowo, przybliżając nas tym samym do takiego stylu myślenia, jak i postrzegania świata, który stanowił później istotę etosu „Solidarności”.
   Bogdan Kubiak odczytał list przewodniczącego Komisji Krajowej, Piotra Dudy, który podkreślił, iż to pracownicy zakładów z Lubelszczyzny ruszyli „lawinę, której już nie dało się powstrzymać. Potem przyszedł czas na Gdańsk, Szczecin, Jastrzębie, Katowice, ale zawsze będziemy pamiętać, że wszystko zaczęło się tu na Lubelszczyźnie”.
   Swoimi refleksjami podzielił się z zebranymi prezes Mamiński, który podkreślił odwagę ludzi, którzy zdecydowali się na strajk: „37 lat temu trzeba było zaryzykować praktycznie wszystko, żeby ująć się za współpracownikami. To była pierwsza tak mocna solidarność – solidarność międzyludzka”. Jednocześnie wyraził „wielki szacunek dla tych, którzy podjęli tę walkę, ale również wielki szacunek dla tych, którzy podtrzymują pamięć o tych ludziach i tych dniach”.
Wyraził wielkie uznanie dla tych, którzy tak ciężko walczyli o ten pomnik, mimo że kilka lat temu próbowano go stąd zabrać. „Niech nikt nigdy już tego nie próbuje.” – powiedział. Jednocześnie zadeklarował wszelką pomoc, aby miejsce, w którym odbywały się uroczystości, stało się symbolem kolejarskiej solidarności może nawet nie tylko w formie krzyża Doli Kolejarskiej, ale jako muzeum „Solidarności” kolejowej.
   Przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy, Henryk Grymel, przypomniał, że Krajowa Sekcja Kolejarzy kilka lat interweniowała w kwestii pomnika – symbolu wydarzeń „Lubelskiego Lipca 80”. Prezes Mamiński, „który nie tylko słuchał, ale też usłyszał te apele” sprawił, że parowóz - pomnik odsłonięto w trakcie tegorocznych uroczystości.
Przewodniczący Grymel zaapelował też do szefów spółek kolejowych, aby idąc tym tropem również „usłyszeli” apel Krajowej Sekcji Kolejarzy o poprawę warunków pracy i płacy pracowników spółek kolejowych, aby pozytywne skutki zmian, które zachodzą na kolei były odczuwane również przez zwykłych pracowników, a nie były widoczne tylko w zarządach.
   Wkład Krajowej Sekcji Kolejarzy, współorganizatora obchodów 37. Rocznicy Lubelskiego Lipca 80, doceniony został również przez mieszkańców miasta Lublin, w których imieniu prezydent Żuk wręczył na ręce przewodniczącego Grymela pamiątkowy medal 700-lecia Lublina.
Doceniony został wielki wkład w coroczną organizację obchodów włożony przez Mirosława Oleszczuka – przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” we Wschodnim Zakładzie Spółki PKP CARGO S.A., którego również uhonorowano wręczeniem pamiątkowego medalu.
Przemysław Noworzyń
fot.P.Noworzyń
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.