"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 27 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan
 
Rada Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” w Szczawnie Zdroju
[ 0000-00-00 ]
   Siedemnaste w obecnej kadencji, tym razem wyjazdowe posiedzenie Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”, odbyło się w Szczawnie-Zdroju, 5-6 czerwca 2017 r.
Gośćmi spotkania byli: Marek Olkiewicz - Wiceprezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dyrektor ds. eksploatacji; Grażyna Blicharz - dyrektor Biura Spraw Pracowniczych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; Henryk Grymel - przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
Obecny był również Dyrektor Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu Dariusz Kolubka, oczywiście, jako gospodarz tego terenu.
   Jednym z ważniejszych punktów, które omawiano na spotkaniu, była kwestia zmian organizacyjnych w PLK, która – jak to bywa po zmianie zarządu spółki – wcześniej lub później wraca jak bumerang i zdaje się nie mieć końca.
Na wcześniejszych spotkaniach z przedstawicielami związków zawodowych, odbywających się m.in. w ramach dialogu społecznego prowadzonego przez SZIK z pracodawcą, prezes Zarządu PLK, Ireneusz Merchel, sprawę tylko sygnalizował. Mówił o ewentualnych, raczej kosmetycznych korektach granic sekcji eksploatacji wynikających m.in. z konieczności ich przystosowania do granic oddawanych do użytku Lokalnych Centrów Sterowania (LCS).
Z informacji, jakie docierają do SZIK wynika jednak, że zmiana granic sekcji eksploatacji staje się faktem. Nabrała rozgłosu po spotkaniu dyrektorów zakładów w Centrali PLK 1 czerwca 2017 r., na którym w obecności prezesa Zarządu PLK przekazano informacje o planowanych zmianach. Z informacji, jakie docierają do SZIK wynika, że proponowane zmiany nie znajdują uzasadnienia ani racjonalnego, ani ekonomicznego.
   Zmiany dla zmian przerabialiśmy już wielokrotnie. Zawsze budziły wiele emocji wśród załogi. Były źródłem niepokoju i protestów. Priorytetem w PLK powinny być obecnie inwestycje. To na nich należy skupić wysiłek kierownictwa i wszystkich pracowników. Zmiany dla zmian nie służą niczemu szczególnemu. Układ sieci kolejowej z podziałem na zakłady można porównać do kostek domina. Przesunięcie jednej powoduje ruch pozostałych. Czy komuś zależy na wywołaniu niepokojów społecznych…
Swoje zdanie w tej kwestii członkowie Rady SZIK wyrazili w podjętym jednogłośnie stanowisku.
   Kolejnym punktem spotkania było omawianie protokołu wprowadzającego wzrost wynagrodzeń w wysokości 150 zł do uposażenia zasadniczego średnio na jednego zatrudnionego na 1 czerwca 2017 r. Wzrost wynagrodzeń będzie obowiązywał od 1 czerwca 2017 r.
   Dyskusja na temat zmian organizacyjnych trwała również po przybyciu gości. Prezes Olkiewicz uspokajał, iż to, co się dzieje obecnie, jest tylko przygotowaniem do ewentualnych zmian granic.
W imieniu prezesa Zarządu PLK obiecał, że wszelkie ruchy dotyczące reorganizacji będą konsultowane i uzgadniane ze stroną społeczną. Po spotkaniu dyrektorów w Centrali PLK okazuje się jednak, że w sprawie zmian granic niektórych sekcji eksploatacji dyrektorzy już się dogadali. Naczelnicy sekcji eksploatacji sąsiadujących ze sobą zakładów te zmiany przygotowują… Czemu to ma służyć?
   Wiele pytań dotyczyło spraw pracowniczych, m.in. wprowadzanego systemu informatycznego SAP. I w tym punkcie stanowisko kierownictwa PLK odbiega znacznie od informacji, jakie na temat wprowadzania systemu pracownicy przekazują SZIK.
Opracował: Stanisław Kokot
fot. M.Moczulski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.