"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Pełnomocnik do spraw CPK
[ 0000-00-00 ]
W Dzienniku Ustaw z 28 kwietnia br. pod pozycją 874 ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z 27 kwietnia br. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej. 8 maja br. powołany został na to stanowisko prawnik, wcześniejszy wiceminister skarbu, Mikołaj Wild.

Pełnomocnik Rządu ds. CPK będzie sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego zadaniem będzie nadzór nad realizacją tej inwestycji, w tym m.in. analizy prawne, techniczne i ekonomiczne uwarunkowań jej przygotowania. Jest również zobowiązany do przygotowania projektu założeń inwestycji i koncepcji realizacji działań koniecznych do jej przeprowadzenia. Pełnomocnik ma również zaproponować zmiany legislacyjne oraz zmiany w rządowych dokumentach strategicznych, koniecznych do budowy CPK.
Rząd nakazał w rozporządzeniu pełnomocnikowi współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. (państwową, strategiczną spółką inwestycyjną). Pełnomocnik będzie mógł również liczyć na wsparcie innych organów administracji rządowej, ma także prawo zwracać się do jednostek samorządu terytorialnego, państwowych osób prawnych oraz organizacji pozarządowych.
Co najmniej raz na pół roku pełnomocnik ma przedstawić Radzie Ministrów sprawozdanie ze swojej działalności. Wydatki związane z jego działalnością mają być pokrywane z tej części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Rozwoju i Finansów. Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia pełnomocnikowi Ministerstwo Rozwoju.
Rozporządzenie, którego treść wyżej zrelacjonowałem, weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. 29 kwietnia br. Pragnę zwrócić uwagę PT Czytelników na kilka istotnych aspektów relacjonowanych tu rozwiązań.
Po pierwsze więc – choć upowszechniło się przekonanie, iż pełnomocnik ma zająć się budową nowego, centralnego lotniska, z treści rozporządzenia to wcale nie wynika, by jego zakres kompetencji do tego się ograniczał. Ani treść rozporządzenia, ani nazwa tworzonego stanowiska nie wykluczają tego, iż pełnomocnik zajmie się tworzeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego kraju, koncentrującego różne rodzaje transportu – prócz lotniczego również kolejowy i drogowy (brak w sercu Polski dostatecznie dużych zbiorników wodnych, by uwzględnić również ten rodzaj transportu). W istocie przecież trudno sobie wyobrazić lotnisko komunikacyjne niezwiązane z siecią połączeń komunikacji naziemnej. Kwestią decyzji jest, czy będzie to tylko lotnisko połączone z taką siecią, czy też węzeł połączeń wszystkich rodzajów transportu traktowanych równorzędnie.
Dziś komunikacyjne serce Polski bije w Warszawie; tu jest najbardziej obciążona, średnicowa linia kolejowa, stąd wyprowadzone są liczne połączenia autobusowe i trasy samochodów ciężarowych. Tu są ulokowane trzy lotniska (Okęcie, Bemowo, Modlin). Można jednak wyobrazić sobie próbę przeniesienia centrum połączeń w okolicę skrzyżowania autostrad A1 i A2, i ulokowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego tam, między Warszawą a Łodzią. Wiadomo przecież, że węzeł Y – pierwszych linii dużych prędkości – według wszelkich wstępnych planów miał być właśnie w Łodzi – skąd wyjdą trzy trasy: do Warszawy, Poznania i Wrocławia. W dokumentach przedstawianych przez pełnomocnika rządowi może się znaleźć też taka wizja.
Z drugiej jednak strony pełnomocnik musi również uwzględniać możliwości finansowe państwa oraz znany fakt, iż budowa lotniska komunikacyjnego, to nie jest rentowna lokata kapitału. Pieniądze pojawiają się wokół lotniska, a nie wprost na nim. Koncepcja stworzenia od podstaw CPK odwołuje się do optymistycznych prognoz wzrostu ruchu lotniczego, które nie muszą się przecież sprawdzić. Poważną konkurencją dla naszych lotnisk – i istniejących, i projektowanych – jest nowy port lotniczy w Berlinie, który w końcu kiedyś będzie uruchomiony.
Zaś po trzecie pragnę zwrócić uwagę Czytelników na fakt, iż sprawy transportu zyskują nową rangę. Niegdyś problematyka rozwojowa w naszej branży koncentrowała się w branżowym resorcie – komunikacji, potem transportu i infrastruktury. Tymczasem urząd pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego jest ulokowany poza tym resortem: powoływany bezpośrednio przez Premiera (a więc jemu podlegający), będzie korzystał z logistycznego wsparcia urzędu – Ministerstwa Rozwoju, kierowanego przez wicepremiera.
Piotr Świątecki
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.