"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Spotkanie emerytów w cieniu tragedii
[ 0000-00-00 ]
   To miała być zupełnie zwyczajna notatka. Notatka o tym, że w dniu 20 kwietnia 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Krajowej Komisji Koordynacyjnej Emerytów i Rencistów PKP NSZZ „Solidarność” działającej przy Krajowej Sekcji Kolejarzy z udziałem zaproszonych gości i przewodniczącego Henryka Grymela.
Nikt wtedy nie przypuszczał, że spotkanie, które toczyło się w atmosferze przepełnionej serdecznością, radością (okraszone życzeniami wielkanocnymi), będzie miało tak smutny i tragiczny epilog na dworcu Warszawa Wschodnia.
   Szczerze przyznam, że pisząc ten tekst w dalszym ciągu czuję się skonfundowany tym, co się stało. Z jednej strony nie byłem bezpośrednim świadkiem tych smutnych wydarzeń, a z drugiej cały czas się byłem gdzieś w pobliżu, tak jakby ktoś chciał, żeby to zostało opisane i niezapomniane…
   Oto najpierw przed południem spotykam na swej drodze miłego starszego dżentelmena, robię mu zdjęcie w otoczeniu kolegów i koleżanek, składamy sobie życzenia, po czym nasze drogi się rozchodzą.
Wracając wieczorem do domu czytam w Internecie, że w Warszawie Wschodniej na dworcu zginął człowiek próbujący wsiąść do odjeżdżającego pociągu. Jak się okazuje do tego, którym jechałem. Pamiętam też, że pociąg zatrzymano ze względu na wizytę policji w stacji Włoszczowa Północ (wtedy jeszcze nie wiedziałem z jakiego powodu). Na drugi dzień dowiaduję się, że osobą, która zginęła był starszy miły dżentelmen, którego poznałem raptem kilka godzin wcześniej.
   I ogarnęła mnie zaduma… Pomyślałem, jak ulotne jest życie, jak wydarzenia, które czasami wydają nam się błahe, mogą nabrać zupełnie innego znaczenia i wagi. W jakim szalonym pędzie toczy się nasze życie. Wydaje nam się, że jeśli nie zdążymy zrobić czegoś tu i teraz, to nam to ucieknie. Że życie jest jak pędzący pociąg, który zatrzymuje się tylko na chwilę i jak do niego nie wsiądziemy, to życie ucieknie nam przez palce…
Lecz może prawda jest inna. Może warto czasami przystanąć, poczekać, bo pociągów jest wiele, a życie tylko jedno…
   W hołdzie koledze Józefowi Walicy – przewodniczącemu Koła Emerytów i Rencistów działającego przy Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” w Czechowicach Dziedzicach (Południowy Zakład Spółki PKP CARGO S.A.). Zaangażowany w sprawy związku, zawsze chętnie brał udział w spotkaniach, pikietach, manifestacjach. Co tydzień organizował spotkania emerytów i rencistów ze swojego Koła.
Przez wiele lat pełnił służbę jako maszynista na kolei i jako działacz „Solidarności” w związku. I na tej służbie swe życie zakończył. 20 kwietnia 2017 wybrał się w swą ostatnią podróż, by spotkać się z kolegami i koleżankami z „Solidarności”, by cieszyć się z tych wspólnych chwil. I tą wspólną chwilą, uwiecznioną na poniższym zdjęciu go zapamiętamy… R.I.P.
Przemysław Noworzyń
fot. P.Noworzyń
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.