"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Dodatni bilans spółki Przewozy Regionalne
[ 0000-00-00 ]
Z Waldemarem Bogatkowskim, Przewodniczącym Sekcji Zawodowej Przewozów Pasażerskich NSZZ „Solidarność” w Warszawie, rozmawia Aleksander Wiśniewski

Zmieniło się kierownictwo spółki Przewozy Regionalne. A co się zmieniło w samej spółce?

Samorządy wojewódzkie powinny zawierać umowy pięcioletnie z poszczególnymi oddziałami Przewozy Regionalne spółka z o.o. Niestety nie wszystkie podeszły do wykonania tego zobowiązania w sposób profesjonalny. Chciałbym przypomnieć, że to jeden z warunków, które powinny być spełnione dla uzasadnienia pomocy finansowej z UE.
Dlaczego tak się dzieje, że niektóre z nich spełniły ten wymóg, a inne nie? Odpowiedź chyba powinna być taka, że po prostu postanowiono zlikwidować największego narodowego przewoźnika za czasów rządów koalicji PO-PSL i przekazać polskie koleje regionalne w obce ręce, zapewne tylko dlatego, że są polskie. Wymyślono i powołano spółki samorządowe, a marszałkowie tych województw zafundowali sobie nowe zabawki taborowe przy okazji niszcząc i szkalując Przewozy Regionalne.
Stosując dyskryminacje w postaci powierzenia do przewozów tzw. drewnianych linii kolejowych, czyli odcinków o najmniejszych potokach podróżnych oraz nie dokonując dopłat do tych mało rentownych linii i odcinków. Gdyby obciążono te samorządy, które pomimo ustaleń nie zawarły co najmniej pięcioletnich umów z Oddziałami PR w przypadku nie uznania przez Komisję UE zasadności pomocy publicznej karami finansowymi, to może by wróciło myślenie właściwe i dbanie o ustawowo zapisane funkcjonowanie przewozów regionalnych.
Jak wiadomo samorządy są zobowiązane prawidłowego świadczenia usług przewozowych, a nie do ich zwalczania celem późniejszej likwidacji. Takim złym przykładem jest samorząd dolnośląski, gdzie próbuje się nie dopuścić do zawarcia umowy i jawnie dyskryminuje przewoźnika regionalnego na rzecz utworzonej własnej spółki samorządowej. W tym województwie grozi się nie tylko nie zawarciem umowy na wykonywanie przewozów regionalnych przez Oddział Dolnośląski PR, ale wprost wstrzymaniem przewozów świadczonych przez Przewozy Regionalne. Stosując zasadę nieuczciwej konkurencji samorząd województwa dolnośląskiego, poprzez brak zawarcia umowy na wykonywanie kolejowych przewozów regionalnych, wprowadza chaos i powoduje protesty społeczne. Chyba jedynym pozytywnym przykładem właściwego podejścia do sprawy świadczenia usług przewozowych jest samorząd Województwa Zachodnio-Pomorskiego, gdzie powierzono Przewozom Regionalnym cały nowy tabor do obsługi podróżnych. Jestem przekonany, że pozostałe Samorządy również powinny dojść do wniosku, że można i trzeba wspierać narodowego przewoźnika.

Jesteś niezadowolony z działań samorządów na płaszczyźnie świadczenia usług przewozowych. Za taki stan rzeczy obwiniasz poprzedni rząd – koalicję PO-PSL. Czy słusznie?
Niszczenie i zwalczanie wszystkiego co polskie to sposób na udowodnienie, że wszystko co obce jest lepsze. Nie dotyczy to tylko kolei, ale również wielu innych przedsiębiorstw gospodarki narodowej, na przykład energetyka, stocznie, kopalnie. To są dowody na niszczenie polskiej gospodarki przez poprzednią ekipę sprawującą rządy w naszym kraju. Mam nadzieję, że czas bezmyślnego trwonienia majątku narodowego skończył z chwilą wygranych wyborów przez PiS. Dla niektórych był to szok i niedowierzanie, ponieważ utracili władzę, a właściwie możliwość dalszej degradacji przemysłu narodowego, w tym kolei. Zbyt dużo już napisano i ujawniono, jakie to „cuda” szykowano Polsce, by było jak było. Obecne wycie i jazgot tzw. totalnej opozycji, to przejaw wyjątkowego cynizmu i hipokryzji oraz amnezji tej władzy, która przez osiem lat doiła, okradała i niszczyła naród i Polskę, ignorując społeczne protesty, referenda, używając siły wobec protestujących na Śląsku.
Blokowanie od 16 grudnia 2016 roku według totalnie rozbawionej opozycji mównicy Sejmu RP, to przykład zastosowania przez nią terroryzmu politycznego polegającego na uniemożliwieniu funkcjonowania instytucji państwa polskiego. Celem miało być również nie przyjęcie przez parlament budżetu i spowodowanie konsekwencji z tym związanych.
Należałoby przypomnieć, że według opozycji totalnej na nic nie miało być pieniędzy, a wszystkie programy, które wdraża PiS, są złe i szkodliwe, zwłaszcza te wszystkie potrzebne i konieczne programy społeczne.

PiS gwarantem dobrej zmiany?
Pragnąłbym, aby nikt, żaden Polak, żadna Polka, ani żadna polska rodzinna nigdy nie zostali pozbawieni tego, co wdraża PiS dla Polski, zwłaszcza w sprawach socjalnych, rodzinnych oraz gospodarczych. Likwiduje się bowiem biedę oraz skutecznie walczy z ubóstwem i bezrobociem. Ale nic nie jest dane na zawsze i o utrzymanie tego oraz o realizację programu wyborczego PiS musimy stale walczyć i pilnować, by żadna totalna opozycja nigdy nam tego nie mogła odebrać.
Chciałby też przypomnieć, że trwa proces restrukturyzacji w Przewozach Regionalnych i pomimo różnorakich kłód rzucanych pod nogi, w roku 2016 Spółka osiągnęła po raz pierwszy dodatni bilans. Szacowany zysk, to ponad 50 mln złotych i to nie jest wynik bez znaczenia. Zatem każde działania podejmowane w celu jej szkalowania, dyskryminowania i prób czy też gróźb likwidacji PR są działaniem na szkodę PR, rządu polskiego, społeczności lokalnej oraz Polski i powinny być traktowane, jako działalność terrorystyczna przeciw największemu narodowemu przewoźnikowi regionalnemu.

Dziękuję za rozmowę.
fot.SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.