"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Opłatek u kardynała
[ 0000-00-00 ]
   W dniu 7 stycznia 2017 roku w Pałacu Kurii Biskupiej Archidiecezji Krakowskiej przy ulicy Franciszkańskiej po raz kolejny spotkali się kolejarze z wielu regionów polski z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem - metropolitom krakowskim. W tym roku po raz jedenasty i ostatni, gdyż Kardynał przechodzi na emeryturę.
Organizatorem tego już kolejnego spotkania opłatkowego w tym miejscu było, jak zawsze, Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich, oddział w Krakowie.
   Spotkanie opłatkowe poprzedziła msza święta odprawiona w kaplicy znajdującej się na I piętrze, w której modlą się biskupi krakowscy, w niej między innymi święty Jan Paweł II przyjął święcenia kapłańskie. Modlił się w tym miejscu również papież Benedykt XVI, a w roku 2016 papież Franciszek.
Mszę koncelebrował ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a towarzyszyli mu duszpasterz kolejarzy krakowskich ks. prałat Grzegorz Szewczyk i proboszcz bazyliki Świętego Floriana oraz ks. prałat dr Andrzej Suchoń - duszpasterz kolejarzy śląskich i proboszcz kościoła mariackiego w Katowicach.
Homilię wygłosił ks. prałat Grzegorz Szewczyk. Na zakończenie mszy ksiądz kardynał udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa.
   Druga część spotkania opłatkowego odbyła się w sali, w której znajduje się słynne okno przy Franciszkańskiej, z którego zawsze podczas wizyt w Polsce święty już papież Jan Paweł II przemawiał do wiernych, a zwłaszcza do młodzieży i studentów, oraz rezydujący tam papieże Benedykt XVI i Franciszek.
Wśród zebranych kolejarzy byli dyrektorzy zakładów kolejowych oraz przedstawiciele związków zawodowych. Obecni byli przedstawiciele KSKP z wielu regionów Polski.
   Kardynała Stanisława Dziwisza przywitał śpiewem kolęd chór z Jasła, który również kolędował podczas mszy świętej, oraz orkiestra dęta kolejarzy działająca w Domu Kolejarza w Krakowie.
Kardynał dziękując kolejarzom za przybycie na spotkanie podkreślił, iż jego przejście na emeryturę nie wiąże się z całkowitym zaprzestaniem działalności duszpasterskiej. Następnie podziękował wszystkim kolejarzom za wspaniałą postawę podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podkreślił, że kwestia transportu pielgrzymów przez kolej była przygotowana wzorowo.
   Następnie przybyłe delegacje kolejarzy złożyły ks. kardynałowi życzenia oraz przekazały drobne upominki. Kierownictwo zakładów i przewodniczący KSKP Józef Dąbrowski przekazali kwiaty i ofiarę.
Przedstawiciele RSK NSZZ „Solidarność” Kraków przekazali pamiątkowy model parowozu wykonany z nakrętek. Delegacji KZ NSZZ „Solidarność” z centrali PKP CARGO S.A. przekazali model kolejki i kwiaty. Przewodniczący Federacji ZZP PKP Stanisław Stolorz w imieniu wszystkich związkowców przekazał obraz z pociągiem Pendolino. Z kolei dyrektor Zbigniew Gondek z PKP Intercity przekazał kardynałowi pamiątkowy album.
   Odbyło się również poświęcenie opłatków, a kardynał osobiście podchodził do wszystkich kolejarzy i dzielił się opłatkiem. Później kolejarze nawzajem składali sobie życzenia. Były także pamiątkowe zdjęcia.
Wspaniała rodzinna atmosfera trwała w sali przez kilkadziesiąt minut, w czasie chór kolędował, a orkiestra grała kolędy.
Po zakończeniu spotkania każdy otrzymał pamiątkowy obrazek z życzeniami od metropolity krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza.
Adam Dyląg
fot.A.Dyląg/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.