"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
„Dzień Bezpieczeństwa”
[ 0000-00-00 ]
Jednym z aspektów działalności pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo pracowników. Mając na uwadze zdrowie i życie pracowników, po raz pierwszy w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie w Sekcji Eksploatacji w Lublinie został zorganizowany w dniu 22 listopada 2016 r. „Dzień Bezpieczeństwa”.

Udział wzięli

W spotkaniu wzięli udział pracownicy wyższego nadzoru IZ Lublin na czele z Dyrektorem Zakładu Panem Zygmuntem Grzechulskim, jak również zaproszeni goście: z Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie, pracownicy służby BHP z Zakładów Linii Kolejowych w Krakowie, Kielcach, Skarżysku–Kamiennej, Rzeszowie oraz przedstawiciel Komendy Regionalnej SOK w Lublinie wraz z pracownikiem służby BHP, ponadto pracownik służby BHP PKP Energetyka w Lublinie.

Cel „Dnia Bezpieczeństwa”
Celem pomysłu było podniesienie wśród załogi świadomości, że wczesne reagowanie i zapobieganie oraz właściwie podjęte działania mogące ograniczyć skutki wypadków w pracy, jak również zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych.
Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone firmy zewnętrzne, tj. Iturri GROUP, Ejendals AB, 3M, WERTYKAL, które na co dzień profesjonalnie zajmują się zarówno produkcją, jak i dystrybucją środków ochrony indywidualnej w środowisku pracy, promują, jak również opracowują nowe technologie i rozwiązania w zakresie ochrony rąk i stóp tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pracy pracownika z uwzględnieniem specyfiki pracy w branży kolejowej.
Na spotkaniu można było również obejrzeć, przymierzyć, wypróbować zalety prezentowanych środków ochrony indywidualnej. Przedstawiciel firmy 3M zaprezentował nowe rozwiązania komunikacyjne podnoszące świadomość zagrożenia hałasem na przykładzie m.in. ochronników słuchu zakupionych przez IZ Lublin na ,,Światowe Dni Młodzieży” dla pracowników pociągu Ratownictwa Technicznego.
W trakcie prowadzonych prezentacji wywiązała się dyskusja w zakresie problematyki bezpieczeństwa pracy zarówno w wymiarze praktycznym, teoretycznym, jak również metodologicznym oparta na wymianie zdobytych doświadczeń w pracy zawodowej.

FOOD Stop SERVIS
Ciekawostką była możliwość sprawdzenia w praktyce nowego system Skanowania FOOD Stop SERVIS wspierającego rozwiązanie systemu profilaktyki zdrowotnej w zakładzie. Bardzo ciekawym punktem spotkania był również pokaz pracy na wysokości (semafor) w terenie kolejowym, został zaprezentowany prawidłowy sposób stosowania środków ochrony indywidualnej do pracy na wysokości zabezpieczający przed upadkiem.
Organizowany przez nas „Dzień Bezpieczeństwa” umożliwił szerokie omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem w branży kolejowej. Pokładamy nadzieję, iż będzie stanowił płaszczyznę do wymiany dobrych praktyk z zakresu profilaktyki, prewencji oraz edukacji w celu najbezpieczniejszych warunków pracy w branży kolejowej.

Podziękowania
Pracownicy służby BHP Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie dziękują wszystkim uczestnikom spotkania za udział, a w szczególności składają podziękowania na ręce Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie Panu Zygmuntowi Grzechulskiemu, jak również Naczelnikowi Sekcji Eksploatacji w Lublinie Panu Tadeuszowi Pęcakowi za wszelką udzieloną pomoc i wsparcie w organizacji „Dnia Bezpieczeństwa”.
(Na podstawie opracowania przez Samodzielne Stanowisko Pracy ds. BHP Jacek Garbacz – specjalista, Edyta Gajewska-Gierak, - st. inspektor, Katarzyna Wiraszka - st. inspektor)

Na zdjęciu od lewej: Zygmunt Grzechulski - Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie, Tomasz Chomik - firma Iturri Group, Andrzej Wieder - firma Ejemdals, Wojciech Korpysa - specjalista ds. BHP, PKP Energetyka.
fot. PKP PLK
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.