"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 14 sierpienia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
 
Mistrz
[ 0000-00-00 ]
Kamil Gniadek jest uczniem III klasy Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy – trzykrotnym wicemistrzem świata na Mistrzostwach Świata Juniorów Niepełnosprawnych, które odbyły się w dniach 29.06-03.07.2016 roku w Pradze. Wicemistrzostwo wywalczył w dyscyplinach: pchnięcie kulą, rzut dyskiem i rzut oszczepem.
Kamil, wielokrotny Mistrz Polski oraz trzykrotny Wicemistrz Świata, zdobył łącznie 25 medali! Jak sam powiedział, jest zawodnikiem niepełnosprawnym w Centrum Rehabilitacji im. Ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu, a treningi pod czujnym okiem trenerki Pani Grażyny Chochliuk realizuje na obiektach sportowych GKS Olimpia Grudziądz.


„Wolna Droga”: Proszę powiedzieć, jak zaczęła się Pana przygoda ze sportem?
Kamil Gniadek:
Moja przygoda ze sportem zaczęła się w październiku 2010 r. Początkowo chciałem zapisać się na treningi do sekcji siatkówka. Okazało się, iż takiej sekcji nie ma. Ponieważ koniecznie chciałem uprawiać jakiś sport, postanowiłem spróbować swoich sił w innej dyscyplinie. Wydawało mi się, że najlepiej odnajdę się w lekkoatletyce. Zgłosiłem się i zostałem przyjęty. Jak widać moja przygoda ze sportem trwa z wymiernymi sukcesami już 6 lat.
Jestem zawodnikiem niepełnosprawnym w Centrum Rehabilitacji im. Ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu i ten klub reprezentuję w zawodach. Dodam, iż Sekcja lekkoatletyczna Centrum Rehabilitacji realizuje treningi na obiektach sportowych GKS Olimpia Grudziądz - stadion lekkoatletyczny, hala sportowa. Z satysfakcją chcę również poinformować, że moją trenerką jest Pani Grażyna Chochliuk.

Kiedy przyszły pierwsze i kolejne sukcesy?

Moje pierwsze sukcesy zaczęły się już po półrocznym treningu. Kolejny znaczący sukces, to medale zdobyte na Mistrzostwach Polski Juniorów Osób Niepełnosprawnych rozgrywanych w Kozienicach. Natomiast kolejne, to trzykrotne wicemistrzostwo świata w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i rzucie dyskiem na Mistrzostwach Świata Juniorów - IWAS Under 23 World Games 29.06-03.07.2016r. Praga.

Jest Pan wielokrotnym Mistrzem Polski i Wicemistrzem Świata. Na Pana koncie 25 zdobytych medali. Które z nich są najważniejsze?

Na pewno najważniejsze dla mnie są medale z Mistrzostw Świata Juniorów, ale nie tylko. Równie ważne są dla mnie wszystkie medale. Ważne dlatego, że sprawiają mi wielką satysfakcję i pokazują, że już w wieku 18 lat można wiele osiągnąć. Trzeba tylko konsekwentnie podążać za marzeniami.

Pana marzenie, to start w Paraolimpiadzie w Tokio w 2020 roku. Czy spełnienie marzenia jest realne?
Zawsze staram się myśleć pozytywnie. Dlatego teraz też jestem dobrej myśli. Ogrom wysiłku wkładam w treningi, aby dobrze przygotować się na występ na Paraolimpiadzie w Tokio.
Mam nadzieję, że i to moje marzenie również się spełni. W tym miejscu muszę powiedzieć, że szczególnie jestem wdzięczny rodzicom, bo gdy miałem chwile słabości, zawsze mnie usilnie wspierali. Zawsze służyli skuteczną pomocą i dobrą radą. Z przyjemnością muszę wspomnieć o Pani Grażynie Chochliuk – mojej trenerce, i serdecznie jej podziękować za wysiłek, jaki wkłada w moje przygotowanie do poszczególnych zawodów. Jestem przekonany, że gdyby nie jej zaangażowanie w mój trening nigdy nie zdołałbym tyle osiągnąć.

Ubiega się Pan o stypendium podwójnej złotej medalistki z Paraolimpiady w Rio Natalii Partyki. Na jakim etapie realizacji jest dziś sprawa stypendium?
Myślę, że jest rozpatrywana. Mam nadzieję, że będzie rozpatrzona pozytywnie. Nie chciałbym mówić o szczegółach, aby nie zapeszyć. Nie chciałbym również niechcący wprowadzić kogoś w błąd. Czekam więc cierpliwie i zobaczymy, co z tego wyniknie.
 
Nie tylko sport jest Pana pasją. Wybrał Pan naukę w Technikum Kolejowym. W przyszłości chce Pan być kolejarzem?
Od małego interesuję się koleją, a także transportem publicznym. Zdecydowałem się na naukę w Technikum Kolejowym, bo chciałbym poszerzyć wiedzę w dziedzinie, która, jak wspomniałem, interesuje mnie od małego.
Odpowiadając zaś na pytanie – tak, chciałbym w przyszłości pracować w szeroko pojętym transporcie kolejowym. Czy będę kolejarzem? Czas pokaże.

Dziękuję za rozmowę.

●●●

O Kamilu kilka słów powiedziała jego trener mgr Grażyna Chochliuk:
Kamil Gniadek jest młodym zawodnikiem (kategoria junior), trenuje lekkoatletykę w Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka od 6 lat. Startuje w grupie „amputantów”, w klasie F46, w konkurencjach rzutowych – pchnięciu kulą, rzucie dyskiem oraz w rzucie oszczepem. Od stycznia 2015 roku objęty jest szkoleniem centralnym – jest w kadrze narodowej juniorów.
W 2016 roku po raz pierwszy powołany został przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych (PZPN) do reprezentowania Polski w zawodach międzynarodowych – IWAS Under 23 World Games w Pradze. To był bardzo udany jego debiut międzynarodowy – zdobył 3 srebrne medale.
Kamil kilkakrotnie otrzymał nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak również nagrody Prezydenta Grudziądza za osiąganie wysokich wyników sportowych. Dwukrotnie był stypendystą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Kamil jest zawodnikiem zdyscyplinowanym, zaangażowanym w procesie treningowym. Bardzo dobrze układa się współpraca na linii trener – zawodnik. Kamil ma szczególne predyspozycje do pchnięcia kulą. Jest otwarty na nowe wyzwania. Obecnie pracujemy nad zmianą techniki rzutu. W nowym sezonie chcemy już pchać techniką obrotową. W tej technice, moim zdaniem, Kamil ma znacznie większe możliwości.
Jako trener stwierdzam, że Kamil posiada umiejętność koncentracji na rzutni, spokój i opanowanie, a to już jest duży atut dla zawodnika. Wyzwaniem na nowy sezon jest zdobycie przez Kamila minimum kwalifikacyjnego w pchnięciu kulą do Mistrzostw Świata w Londynie.

Notował Aleksander Wiśniewski
fot.TK
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.