"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 2 stycznia 2025 r.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Makary, Izydor
 
Kolejarze pamiętali
[ 0000-00-00 ]
1 września w Szymankowie, Tczewie oraz w Malborku kolejarze upamiętnili 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody tradycyjnie zorganizowała kolejarska „Solidarność”. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele Przewozów Regionalnych: zarząd spółki i dyrektor oddziału w Gdyni.

1 września 1939 roku wybucha największa wojna w historii. Dziś wielu historyków za jej początek uważa wydarzenia, które rozegrały się na stacji kolejowej w Szymankowie. Dzięki bohaterskiej postawie polskich kolejarzy i celników najeźdźcom nie udało się przejąć kontroli nad mostami w Tczewie. Z punktu widzenia III Rzeszy kolejowo-drogowa przeprawa przez Wisłę miała znaczenie strategiczne: umożliwiała swobodny transport wojsk do i z Prus Wschodnich.
Przechwycenie przez kolejarzy z Szymankowa niemieckiego pociągu z żołnierzami jadącymi do Malborka i późniejsze wysadzenie tczewskich mostów przez polskich żołnierzy znacząco wpłynęły na przebieg kampanii wrześniowej. Pracownicy stacji zapłacili za to najwyższą cenę. W odwecie zamordowanych około 40 osób: kolejarzy, celników oraz członków ich rodzin.
Dziś, po 77 latach, Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” zorganizowała uroczystości rocznicowe w Tczewie, Malborku i w Szymankowie. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
W ramach obchodów w Szymankowie odbyły się m.in.: msza święta w kościele parafialnym i uroczystości przez pomnikiem (apel poległych, salwa honorowa). Pod znajdującą się na dworcu tablicą pamiątkową złożono kwiaty.
Cześć poległym kolejarzom oddali także przedstawiciele Przewozów Regionalnych: Krzysztof Mamiński – prezes zarządu, Artur Kowalczyk – członek zarządu oraz Zbigniew Labuda – dyrektor gdyńskiego oddziału spółki.
(PR)
fot. PR
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.