"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Niedziela, 5 lipieca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
 
Wrocławskie świętowanie
[ 0000-00-00 ]
 Wyrwij murom zęby krat
 Zerwij kajdany, połam bat
 A mury runą, runą, runą
 I pogrzebią stary świat!
 
(Jacek Kaczmarski)   


   Piknik, koncerty, wystawy i bieg, to tylko niektóre z wydarzeń w programie wrocławskich obchodów 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
- Ważne byśmy razem zadbali, by było więcej solidarności w naszym kraju - powiedział Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu i dodaje, że organizatorom zależy, by rocznicę powstania „Solidarności” obchodzić rodzinnie, z przyjaciółmi i znajomymi. Dlatego w programie obchodów są pikniki, koncerty i zawody sportowe.
  Wrocławskie obchody uroczystości XXXVI Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się już wieczorem 25 sierpnia, specjalnym pokazem Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Z tej okazji na Hali Stulecia zawisła flaga „Solidarności”.
   Kolejnym punktem świętowania rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych był koncert Spragnieni lata w dawnej Zajezdni Autobusowej MPK, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się Wrocławska i Dolnośląska „Solidarność”. Tu też powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
W dawnej zajezdni powstaje obecnie Centrum Historii Zajezdnia, które zostanie otwarte 16 września.
Podczas koncertu, w czasie którego publiczność bawiła się znakomicie, zabrzmiały nowe aranżacje piosenek The Beatles z kultowego „The White Album”. Autorem aranżacji jest Tymon Tymański. Wyśpiewali je Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Krzysztof Zalewski i Monika Borzym.
   W sobotę 27 sierpnia, też na terenie Zajezdni, odbył się tradycyjnie już w ramach festiwali wROCK for Freedom, kolejny koncert gwiazd rocka.
Najpierw wystąpił zespół The Klenczon Experience, przypominając wielkie hity zmarłego tragicznie artysty, a później pojawiły się zespoły TSA i Lady Punk. Wszystkie grupy były entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. Śpiewali i tańczyli młodzi i ci, którym melodie płynące ze estrady przywoływały lata ich młodości, bo też trzeba zaznaczyć, że wokalista TSA, Marek Piekarczyk ze swoją grupą, pokazali zdecydowanie, że wiek dla artysty nie gra żadnej roli. Ta impreza długo pozostanie w pamięci, mówili po sobotnim koncercie moi rozmówcy. Publiczność pokazała więc, że potrafi się świetnie bawić. Najbardziej znane i lubiane utwory widzowie śpiewali wraz z wokalistami. Impreza zakończyła się kilkoma bisami i przed północą wszyscy rozeszli się do domów.
   W niedzielę 28 sierpnia odbyły się główne wrocławskie uroczystości świętowania 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
   Tradycyjnie już rozpoczęły się one od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Kazimierza Michalczyka i Piotra Bednarza na cmentarzu Grabiszyńskim. Przy grobach zgromadziły się delegacje i poczty sztandarowe wrocławskich zakładów pracy, a także przedstawiciele samorządu, europoseł Kazimierz Ujazdowski, Przewodniczący Zarządu Regionu Kazimierz Kimso, ojciec Kazimierza, Marian. Podczas uroczystości na Cmentarzu Grabiszyńskim byli też kapelani związkowi - ks. Stanisław Pawlaczek i ks. Artur Szela, intonując modlitwę za zmarłych. - Chcemy w ten sposób pokazać, że pamiętamy o nieżyjących bohaterach wydarzeń z lat 80. - mówił Kazimierz Kimso, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.
   Przypomnijmy: Kazimierz Michalczyk został postrzelony, gdy wracał z pracy w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Dosięgła go kula funkcjonariusza ZOMO, którzy rozpędzali 50-tysięczną demonstrację. Zmarł dwa dni później.
Piotr Bednarz, to jeden z opozycjonistów w regionie. Trafił do więzienia, gdzie był poddawany represjom. Został wykończony fizycznie i psychicznie.
   Z cmentarza poczty i delegacje przyszły do kościała p.w. Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, w którym metropolita wrocławski ksiądz arcybiskup Józef Kupny przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w intencji „Solidarności”. On też wygłosił homilię, w której przypomniał tło i genezę powstania Ruchu Społecznego, jakim była „Solidarność”, która dała impuls do zmian społeczno-politycznych w Polsce i nie tylko oraz doprowadziła do upadku PRL. - Trzeba wpisać solidarność do rejestru wartości w stosunkach międzyludzkich - powiedział między innymi ks. abp Józef Kupny
   Z kościała przy Alei Pracy uczestnicy uroczystości przemieścili się pod Zajezdnię Autobusową MPK, w której wkrótce zostanie otwarte Centrum Historii Zajezdnia.
Tu przy tablicy upamiętniającą powstanie Wrocławskiej „Solidarności” zgromadzili się liczni mieszkańcy Wrocławia, goście, poczty sztandarowe, by oddać hołd jej twórcom.
Po odegraniu Hymnu Narodowego, przemówienie okolicznościowe przy tablicy pamiątkowej wygłosił Wojewoda Dolnośląski - Paweł Hreniak, który m.in. powiedział, że …nadal naszym obowiązkiem jest budować dobro wspólne w oparciu o wartości, wokół których 36 lat temu skupiło się tak wielu Polaków.
Głos zabrali także europoseł Kazimierz Ujazdowski, Prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Kazimierz Kimso, który powiedział: - Dziś oddajemy hołd bohaterom, którzy pomimo często dramatycznych konsekwencji, nie bali się wystąpić przeciwko władzy komunistycznej. Rocznica porozumień sierpniowych ma ważne znaczenie. To rocznica jednych z nielicznych wygranych rewolucji narodu przeciwko ciemiężycielom. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Warto pamiętać, że zasadniczą kwestią, która spowodowała, iż wtedy ludzie się zjednoczyli, była walka o godność człowieka. Ważne byśmy razem zadbali, by było więcej solidarności w naszym kraju. Walka jeszcze się nie zakończyła..
   Po przemówieniach okolicznościowych, delegacje samorządów, szkół zakładów pracy, posłowie, osoby prywatne złożyły pod tablicą wieńce i wiązanki kwiatów, po czym organizatorzy uroczystości zaprosili wszystkich na teren Centrum Historii na piknik.
   W ramach obchodów 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” niedzielny wieczór upłynął w Centrum Historii Zajezdnia pod hasłem „Muzyczna lekcja historii”.
W pierwszej części piosenki Jacka Kaczmarskiego wykonywali: Trio Łódzko-Chojnowskie, Triada Poetica, Justyna Panfilewicz, Adam Łapacz.
A po godzinie 19.30 rozpoczął się niezwykle ekspresyjny koncert, z często zaskakujących interpretacji polskiego rocka lat 80. Dały go: Natalia Lubrano, Paulina Lenda, Marta Kołodziejczyk, Ania Kłys, Alicja Kalinowska.
   Warto przypomnieć, że to właśnie w Zajezdni Autobusowej MPK przy ulicy Grabiszyńskiej narodziła się Wrocławska „Solidarność”, najpierw jako Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
Tu rozpoczęły się strajki. Pierwsza stanęła komunikacja miejska. Potem stanęły też inne zakłady Wrocławia, również z Dolnego Śląska. Wśród postulatów były żądania: prawa do strajku, wolność słowa, zwolnienie więźniów politycznych i zniesienie represji za przekonania.
31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisane zostały postulaty. Kopie porozumień do wrocławskiej zajezdni przywiozła specjalna delegacja. W jej składzie był też Hubert Hanusiak, który podczas Protestu Głodowego Kolejarzy w roku 1980 czynnie brał udział w niesieniu pomocy i wspieraniu prowadzących głodówkę kolejarzy. Sierpniowe strajki doprowadziły do 15-miesięcznego okresu względnej wolności w komunistycznym państwie.
   Kolejnym punktem obchodów 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku był Wernisaż Wystawy „Ludzie Solidarności” w fotografii Janusza Wolniak, który się odbył w poniedziałek o godzinie 18 w Klubie „Salonik Trzech Muz” we Wrocławiu.
Znalazło się na niej 30 zdjęć ukazujących portrety 32 osób aktywnych w życiu społecznym i zawodowym. Wystawa będzie czynna do 28 września br. Można ją będzie zwiedzić w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00-18.00.
   Wieczorem tego samego dnia, na terenie Centrum, w ramach Festiwalu wROC for Freedom odbył się koncert najpopularniejszych w Polsce Szwedów, to jest uwielbiany przez polską publiczność zespół SABATON, który był niewątpliwie gwiazdą festiwalu. Obok Sabatona wystąpili polscy wykonawcy, m.in. zespół Illusion.
Odbywający się we Wrocławiu festiwal wROCK for Freedom, to koncerty muzyki rozrywkowej upamiętniające istotną rolę artystów w wyrażaniu oporu wobec wszelakiej maści totalitaryzmów. Tegoroczne koncerty odbywają się zarówno w ramach Festiwalu oraz są częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
   W ramach programu wrocławskich obchodów 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” 31 sierpnia w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyła się dyskusja panelowa pt. „Godność równa się Solidarność” z udziałem m.in. Przewodniczącego Zarządu Regionu Kazimierza Kimso.
   Wrocławskie świętowanie 36. Rocznicy powstania Ruchu Społecznego „Solidarność” zakończył 10 września 26. Bieg Solidarności.
   Program wrocławskich obchodów 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” to oferta dla pamiętających lata 80. i młodego pokolenia, które PRL zna jedynie z lekcji historii.
Większość spotkań zaplanowano na placu przy Centrum Historii Zajezdnia, które powstało na terenie legendarnej Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, w miejscu, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność”.
   I na koniec mojej relacji z uroczystych obchodów pamiętnej Rocznicy, pragnę podzielić się z moimi Czytelnikami pewnymi osobistymi refleksjami. Otóż niemal wszyscy, którzy przemawiali przy tablicy, deklarowali, że ich obecność jest hołdem składanym twórcom NSZZ „Solidarność”. Tymczasem mimo moich usilnych poszukiwań nie znalazłem twórców Wrocławskiej „Solidarności”, aby się z nimi przywitać, zamienić kilka słów, zapytać o zdrowie.
Nie było, bowiem ani Jurka Piórkowskiego, pierwszego przewodniczącego MKS, ani Włodka Frasyniuka, drugiego szefa MKS, bitego i prześladowanego w kolejnych więzieniach podczas stanu wojennego. Nie było też Józka Piniora, który wraz z innymi działaczami zdołał ukryć miliony złotych przed zawłaszczeniem ich przez rządzących PRL. Pieniądze, które w stanie wojennym zostały przeznaczone na podziemną działalność Związku.
Świat podziwia wciąż „Solidarność”, bo jak pisał Gorton Ash, brytyjski i historyk i wielki przyjaciel Polski, była ona najbardziej zaraźliwie pełnym nadziei ruchem historii współczesnej Europy. Dlatego uważam, że zamazywanie tego wizerunku małostkowością jest, co najmniej nieporozumieniem, bo „Solidarność” z zasady winna łączyć, a nie dzielić.
   I już zupełnie na koniec dodam, że w ramach wrocławskich obchodów 36. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” zaplanowano otwarcie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej i wystawy „Wrocław 1945-2016”. Pierwotnie CHZ miało być otwarte 28 sierpnia, ale w ostatnich dniach termin przesunięto na 16 września.
Zygmunt Sobolewski
fot.Z.Sobolewski/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.