"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Wtorek, 28 wrzesienia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław
 
XXXVI Rocznica Lubelskiego Lipca
[ 0000-00-00 ]
   W tym roku, w dniu 17 lipca, spotkali się kolejarze z całej Polski w Lublinie przy Pomniku „Doli Kolejarskiej” na terenie byłej lokomotywowni, w miejscu, gdzie rozpoczął się strajk kolejarzu w lipcu 1980 roku.
Kolejarze nie byli jedyną grupą zawodową, która podjęła wówczas akcję strajkową. Wśród strajkujących były prawie wszystkie znaczące zakłady Lubelszczyzny.
   Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się przed wejściem głównym do dworca w Lublinie, gdzie jest wmurowana tablica upamiętniająca strajk kolejarzy w lipcu 1980 roku.
Na peronie ustawiło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski oraz delegacje reprezentujący kolejarzy z całej Polski oraz zaproszeni goście.
Byli wśród nich: Ryszard Terlecki - wicemarszałek Sejmu RP; Krzysztof Michałkiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Pal Illes - sekretarz ambasady Węgier ,wicekonsul; Piotr Stomma - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa; Jerzy Kwieciński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Mirosław Pawłowski - prezes zarządu PKP SA; Jarosław Kołodziejczyk - członek zarządu PKP SA; Maciej Libiszewski - prezes zarządu PKP CARGO SA; Krzysztof Mamiński - prezes zarządu Przewozy Regionalne; Zbigniew Tracichleb - prezes zarządu PKP LHS; Józef Hałyk - komendant główny SOK; Ireneusz Merchel - prezes zarządu PKP PLK SA; Marek Chraniuk - prezes zarządu PKP Intercity SA; Wojciech Orzech - prezes zarządu PKP Energetyka; Tomasz Miszczuk - prezes zarządu PKP Informatyka; Jacek Zawadzki - prezes zarządu Natura Tour; Bogdan Kubiak - wiceprzewodniczący KK NSZZ „Solidarność”; Henryk Grymel - przewodniczący KSK NSZZ „Solidarność”; Marian Król - przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego; oraz posłowie Teresa Hałas, Elżbieta Kruk, Gabriela Masłowska, Marcin Duszek, Krzysztof Głuchowski, Piotr Olszówka, Artur Soboń, Jarosław Stawiarski, Krzysztof Szulowski. Sylwester Tułajew, a także Jerzy Chróścikowski - senator RP. Ponadto byli obecni: Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek, prezydent Lublina - Krzysztof Żuk oraz radni Sejmiku i Miasta Lublina.
   Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy udali się na teren byłej Lokomotywowni w Lublinie pod pomnik „Doli Kolejarskiej”, gdzie odbyła się Msza Święta, której przewodniczył J.E. ks. biskup Ryszard Karpiński. Wspólnie z nim Mszę Świętą odprawiali kapłani oraz Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński.
   W czasie homilii ks. biskup Ryszard Karpiński wyraził wdzięczność, że może uczestniczyć w tak ważnych uroczystościach nie tylko dla kolejarzy, ale i całego kraju. Podkreślił, że to właśnie stąd, z Lublina, poszedł sygnał w 1980 roku do walki o godność człowieka i jego podstawowe prawa. Stwierdził - jest takie przysłowie, które mówi, że sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą. Po zwycięstwie nad komunizmem wielu ludzi zaczęło się nagle przyznawać do walki z komunizmem, choć nikt o nich wcześniej nie słyszał.
Zauważył, że choć strajki rozpoczęły się na ziemi Lubelskiej. Dziś mało kto o tym pamięta, bo uwaga wszystkich została zwrócona na Gdańsk, gdzie podpisano pamiętne porozumienia sierpniowe.
Wspomniał, że to tu władza komunistyczna po raz pierwszy uznała, że trzeba rozmawiać z robotnikami i podpisała porozumienie gwarantujące bezpieczeństwo strajkującym oraz zdecydowała się na zapis o wypłacie za strajk.
   Po zakończeniu Mszy Świętej przedstawiciele zaproszonych gości mieli krótkie wystąpienia.
Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prezydent podkreślił, iż walka z komunizmem zawsze będzie doceniana przez rządzących i podziękował uczestnikom tamtych wydarzeń oraz pogratulował organizatorom za organizację tych uroczystości.
Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki podkreślił, iż strajki w Świdniku, Lublinie i innych miastach Lubelszczyzny, w których wzięło udział około 160 zakładów, zmusiły po raz pierwszy władze PRL do rozmów z robotnikami i spełniło ich żądania podpisując porozumienia. Po raz pierwszy oprócz żądań czysto ekonomicznych, pojawiły się żądania polityczne, a także zakaz wejścia na teren Lokomotywowni Milicji i Służby Bezpieczeństwa.
Z kolei wojewoda Lubelski odczytał list od Premier pani Beaty Szydło, która również podkreśliła zasługi strajkujących w tworzeniu się „Solidarności” oraz podwalin pod wolną Polskę.
Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pozdrawiając uczestników spotkania odczytał słowa skierowane do zebranych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz od Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który przekazał pozdrowienia i gratulacje dla wszystkich kolejarzy.
Jako ostatni głos zabrał przewodniczący KSK NSZZ „Solidarność” Henryk Grymel, który podkreślił, iż jest zadowolony z „dobrej zmiany” jednak, kiedy efekty jej działania poczują zwykli pracownicy na kolei i nastąpi ona w zakładach pracy, to będzie to dopiero Dobra Zmiana.
   Po wystąpieniach prowadzący Uroczystości Mirosław Oleszczuk poinformował, że z okazji 36. Rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 Wojewoda Lubelski, Przemysław Czarnek, przyznał Dyplomy Uznania z Medalami Wojewody dla: Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy WSK PZL Świdnik SA; Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Zakładach Azotowych Puławy SA; Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Daewoo Motor Polska w Lublinie; Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Lublinie; Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” przy PKP CARGO SA Wschodni Zakład Spółki w Lublinie.
Wyróżnienia odbierali zainteresowani przedstawiciele poszczególnych Komisji.
 
   Po złożeniu wieńców i wiązanek każdy indywidualnie udał się na plac obok Arena Lublin, gdzie był przygotowany poczęstunek oraz scena, na której występowali artyści estradowi i zespoły muzyczne.
Atrakcją tego spotkania był turniej piłkarski pomiędzy drużynami Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, reprezentacji kolejarzy z Lublina oraz spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Po bardzo zaciętych meczach rywalizację wygrali kolejarze zdobywając puchar.
   Oczywiście taka impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia sponsorów, którymi w tym roku byli: PKP SA, PKP CARGO SA, PKP LHS Sp. z o.o., PKP Intercity SA, Przewozy Regionalne, PKP Energetyka, PKP PLK SA, PKP Informatyka, Straż Ochrony Kolei, PKP PLK ZLK w Lublinie, PKP Energetyka Zakład Lubelski, Zakłady Usługowe „Wschód”.
Jednak szczególne słowa uznania należą się pocztom sztandarowym, które w strugach deszczu musiały dotrwać do końca uroczystości.
Mam nadzieję, że wspólne spotkanie na gorącym posiłku wynagrodziło im ten trud, była to też okazja do spotkań towarzyskich kolejarzy z różnych regionów kraju i spółek, których tak brakuje dla lepszego funkcjonowania związku.
Słowa uznania należy skierować do organizatorów, którzy spisali się na medal, mimo fatalnej pogody. Składam je na ręce Mirosława Oleszczuka i Adama Szczerbatko, którzy - jak co roku - robili wszystko, aby wszyscy byli zadowoleni.
Adam Dyląg
fot.A.Dyląg/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.