"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał
 
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
[ 0000-00-00 ]
   7 kwietnia 2016 roku, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, zebrała się, powołana w grudniu 2015 roku, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego.
Zgodnie z porządkiem obrad Rady, na spotkaniu miała być omawiana sytuacja pracowników „Przewozów Regionalnych” Sp. z o.o. Oddział Dolnośląski, w kontekście zamierzonej restrukturyzacji spółki, którą mieli przedstawić: Janusz Berkowski - Dyrektor Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych, Wiesław Natanek - Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Oddziale Dolnośląskim PR, Anita Kraśnicka - Członek Zarządu Głównego Związków Zawodowych Pracowników PKP.
   Zebranych członków Rady przywitał Kazimierz Kimso - Przewodniczący Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego, który po przywitaniu obecnych powierzył prowadzenie dalszego spotkania wiceprzewodniczącemu Rady, Andrzejowi Kaliszowi, który z kolei poprosił Dagnę Dzikowską, Prezesa Zarządu Wrocławskiego Centrum Mediacji, o przedstawienie sposobów prowadzenia mediacji oraz o poinformowanie członków Rady, w jakich sprawach warto i należy mediować.
Zebrani z uwagą wysłuchali Pani Prezes Dzikowskiej, jako że wbrew pozorom prowadzenie mediacji nie jest ani proste, ani łatwe. Tym bardziej jest trudne, im przedmiot mediacji jest złożony, a jednocześnie strony specjalnie nie są skłonne do przyjęcia postawy, nazwijmy ją, elastyczną.
Niestety, na spotkanie nie stawił się, choć jak zapewniają Kazimierz Kimso i Andrzej Kalisz, byli oficjalnie zaproszeni, żaden z członków Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W tej sytuacji jedynie Anita Kraśnicka i Wiesław Natanek w imieniu organizacji związkowych działających w Oddziale Dolnośląskim PR, przedstawili pozostałym członkom Rady problem, jaki chcieli poruszyć podczas spotkania.
   Z ich wypowiedzi wynika, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego, mimo zapewnień, iż pod koniec każdego kwartału będą się odbywały cykliczne spotkania, nie dotrzymuje w ogóle terminów, ani składanych przez członków Urzędu obietnic i tym samym nie informuje strony społecznej o dalszych zamierzeniach wobec Oddziału Dolnośląskiego PR. Ten stan rzeczy powoduje eskalację napięć wśród załogi Oddziału, która praktycznie od momentu usamorządowienia Spółki „Przewozy Regionalne”, to jest od roku 2008, utraciła poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a przedstawiciele UMWD nieustannie mamią stronę społeczną jedynie obietnicami, że podpiszą trzyletnią umową na świadczenie usług przewozowych z Oddziałem albo, że odchodzący pracownicy Oddziału PR w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, będą zatrudniani w Spółce „Koleje Dolnośląskie”.
   Strona społeczna zarzuca Zarządowi UMWD, że kosztem Oddziału PR preferuje „Koleje Dolnośląskie” powierzając im bezprzetargowo coraz intratniejsze połączenia kosztem „Przewozów Regionalnych”. Dochodzi wręcz do wymuszania na PR oddawania dochodowych połączeń na rzecz „KD”, co spowodowała, że od roku 2008 zatrudnienie w Dolnośląskim Zakładzie PR spadło z 1.200 do 575 pracowników w chwili obecnej. To obrazuje, jak bardzo UMWD wręcz destrukcyjnie działa na szkodę podmiotu, którego jest współwłaścicielem.
Aby zobrazować dzisiejszą sytuację Oddziału Dolnośląskiego PR, związkowcy poinformowali członków Rady, że na koniec roku 2008 ówczesny Zakład PR wykonywał pracę przewozową na poziomie 6,7 mln pociągokilometrów, zaś obecnie już tylko na poziomie 3,9 mln pociągokilometrów.
Zdaniem związkowców, takie działania Zarządu Urzędu Marszałkowskiego WD spowodowały powolną agonię Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych.
Przykładem tego stanu rzeczy jest również i to, że UMWD kupuje kolejny tabor dla „Kolei Dolnośląskich”, ale nie robi tego na rzecz Oddziału PR, choć formalnie jest jego współwłaścicielem.
   Powyższe informacje zostały przekazane przez związkowców z PR na prośbę niektórych członków Rady. Natomiast planowane wystąpienie Dyrektora Zakładu Janusza Berkowskiego nie miało miejsca właśnie z uwagi na brak przedstawiciela Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i zostało przełożone na spotkanie, w którym będzie uczestniczył przedstawiciel UM.
   Z uwagi na nieobecność przedstawiciela Zarządu, spotkanie zostało zakończone bez wyczerpania wszystkich punktów założonego porządku spotkania. Zarówno Kazimierz Kimso, jak i Andrzej Kalisz zobowiązali się do tego, iż na kolejnym spotkaniu, którego termin zostanie członkom Rady podany w najbliższym czasie, pojawi się przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.
   Po spotkania poprosiłem Andrzeja Kalisza - wiceprzewodniczącego Rady, reprezentującego Związek Pracodawców, o jego opinię dotyczącą zakończonego zebrania: - Jest mi ogromnie przykro, ponieważ zostaliśmy zawiedzeni przez Urząd Marszałkowski, przez Pana Marszałka. Byliśmy przekonani, że rozpoczynamy współpracę w nowej formule dialogu społecznego. Mamy nową ustawę, mamy Nową Radę Krajową, mamy nową Radę Wojewódzką, po długim okresie braku tego dialogu i dlatego z optymizmem chcieliśmy przystąpić do pracy. Na początku spotkało nas przykre zaskoczenie. A przecież mieliśmy rozmawiać i dyskutować o bardzo ważkim problemie, ale aby o tym problemie rozmawiać, potrzebne są dwie strony i dyskusja między nimi. My, jako członkowie Rady, przysłuchiwalibyśmy się tej dyskusji i być może swoją obecnością i aktywnością dopomóc w rozwiązaniu problemu. Tymczasem stworzył nam się nowy nawyk, ale mam nadzieję, że ten problem rozwiążemy i że na kolejnym spotkaniu jednak do tej dyskusji dojdzie.
Zygmunt Sobolewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.