"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał
 
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego
[ 0000-00-00 ]
   24 marca 2016 roku, na prośbę organizacji związkowych działających w Dolnośląskim Oddziale Przewozów Regionalnych we Wrocławiu, odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego (UMWD) spotkanie z członkiem Zarządu UMWD oraz kierownictwem Departamentu Infrastruktury UMWD.
Tematem spotkania była wciąż pogarszająca się sytuacją w Oddziale, utrata poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji przez pracowników Oddziału, braku podpisanej trzyletniej umowy, między UMWD a Oddziałem na świadczeniu usług przewozowych na terenie Dolnego Śląska i województw ościennych, co umożliwiłoby Oddziałowi zbudowanie realnej strategii w dłuższej perspektywie czasowej oraz braku porozumienia między „Kolejami Dolnośląskimi” a Oddziałem PR, które umożliwiłoby przechodzenie, w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, pracownikom Oddziału do „KD”.
   Strona społeczna zwróciła również uwagę wicemarszałkowi Jerzemu Michalakowi, że mimo pisma skierowanego do Prezesa „Kolei Dolnośląskich”, wciąż z jego strony nie padły słowa przeprosin po jego obrażającej wszystkich kolejarzy wypowiedzi w czasie rozmowy z dziennikarką lokalnego wydania „Gazety Wyborczej”. (piszemy o tym kuriozalnym przypadku w oddzielnym tekście zamieszczonym w tym numerze „Wolnej Drogi”).
Jerzy Michalak obiecał, że w czasie najbliższego spotkania z prezesem „KD”, Piotrem Rachwalskim, będzie rozmawiał na temat jego wypowiedzi zamieszczonej w „GW”.
   Uczestniczyłem w podobnych spotkaniach już kilka razy i muszę przyznać, że to ostatnie w zasadzie niczym nie różniło się od poprzednich. Strona społeczna przedstawiało swoje oczekiwania, natomiast ze strony przedstawicieli Urzędu, konkretów, jak na lekarstwo.
Dlatego uważam, że ocenę spotkania winni dokonać jego uczestnicy ze strony społecznej. Zapytałem ich zatem o ich odczucia. Oto ich wypowiedzi:
Roland Potoczny - MOZ Z.Z. „Kontra”: - Po spotkaniu z członkiem Zarządu UMWD, panem Jerzym Michalakiem oraz z kierownictwem Departamentem Infrastruktury UMWD, my, jako strona społeczna Oddziału Dolnośląskiego PR we Wrocławiu, nie do końca wychodzimy z tego spotkania zadowoleni. Przedstawiono nam projekt (rozpoczęto negocjacje) opracowywania 3-letniej umowy pomiędzy PR a UMWD na świadczenie usług pasażerskich na lata 2017 - 2019. W roku 2017 na 3.200 tys. pociągokilometrów, 2018, 2019 na 2.800 tys. pociągokilometrów.
Związki zawodowe działające w Oddziale Dolnośląskim we Wrocławiu przyjęły tę informację z wielkim niepokojem, co wiąże się z faktem, że do podpisania umowy 3-letniej dojdzie w momencie przedstawienia przez PR kosztów za pociągokilometr, która będzie do zaakceptowania przez UMWD.
I tutaj znowu jesteśmy w „martwym punkcie”, tj. nadal my, jako strona społeczna, nie wiemy, czy ta umowa trzyletnia zostanie podpisana! Na nasze pytania w tej kwestii pan Członek Zarządu Jerzy Michalak i Dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWD, pan Wojciech Zdanowski, ponownie odpowiedzieli – „Bądźmy dobrej myśli, że ta umowa zostanie podpisana”. Wówczas strona społeczna zadała pytania w sprawie dalszego świadczenia usług pasażerskich na Dolnym Śląsku na lata następne, tj. 2019 - 2022. To pytanie zostało bez odpowiedzi, a przedstawiciele UMWD tłumaczyli, że jest to zbyt długa perspektywa czasowa, aby dziś można było o tym mówić i dlatego nie mogą określić, co będzie dalej.
Czyli usłyszeliśmy, że Samorząd nie może w tej chwili udzielić odpowiedzi w tej kwestii. Wówczas strona społeczna zwróciła się z prośbą o przeanalizowanie i wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie przejęcia pracowników z Dolnośląskiego Oddziału PR do Spółki „KD” na zasadzie zawartego „Porozumienia” pomiędzy UMWD/KD a PR oraz ze związkami zawodowymi w sprawie wypracowania Paktu Gwarancji Pracowniczych dla pozostałych pracowników w Oddziale Dolnośląskim we Wrocławiu. Wówczas pan Marszałek Jerzy Michalak zaakceptował przedstawioną przez stronę społeczną propozycję, tj. zawarcia takiego „Porozumienia” z myślą o załodze Oddziału Dolnośląskiego PR Wrocław.
Związki zawodowe z wielkim niepokojem przyjęły informację, jaka padła podczas czwartkowego spotkania, z której wynika, że UMWD nie ma sprecyzowanego stanowiska, jeśli chodzi o przyszłość Dolnośląskiego Oddziału PR we Wrocławiu, a przede wszystkim co do losu pracowników Oddziału, ich rodzin. Bowiem już dziś poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa wśród załogi Oddziału jest praktycznie zerowe.

Wiesław Natanek - Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”: - Nowością były jedynie Życzenia Świąteczne, zaś w pozostałych wypowiedziach przedstawicieli UMWD, jak zwykle brakowało konkretów. Dotyczy to zarówno podpisania trzyletniej umowy na świadczenie usług przewozowych, choć Urząd podpisał z KD aż ośmioletnią umowę. Podobnie Zabrakło też konkretnej odpowiedzi na pytanie, co się stanie z Dolnośląskim Odziałem PR po roku 2020.
Wracamy do Zakładu już kolejny raz bez ustalonych konkretów i jak zwykle nie mamy niczego dobrego do przekazania pracownikom Zakładu, bo według przedstawicieli UMWD jest to zbyt długa perspektywa czasowa, aby dziś na takie pytanie można było odpowiedzieć. Ze strony Jerzego Michalaka padła akceptująca odpowiedź, jeśli chodzi o Porozumienie dotyczące odejść naszych pracowników do „KD” w ramach Paktu Dobrowolnych Odejść.

Robert Bednarek - Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych we Wrocławiu:
- Powodu do optymizmu nie ma, bo strona społeczna liczy na konkrety, ponieważ dla nas, dla pracowników, dla Oddziału, najważniejszą sprawą jest podpisanie wieloletniej umowy, która umożliwi rozwój Oddziałowi. Wówczas pojawiłaby się perspektywa przed Oddziałem i że wówczas byłoby można mieć pewność, że będzie on istniał, będzie miał pracę dla pracowników.
W podobnym tonie wypowiadali się pozostali przedstawiciele pracowników, również między innymi Anita Kraśnicka ze Związku Zawodowego Kolejarzy Dolnośląskich.
Zygmunt Sobolewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.