"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 26 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Dionizy, Szczepan
 
Informacje i wiadomości z kolejowej (i nie tylko) „Solidarności”
[ 0000-00-00 ]
Te zmiany są bardzo potrzebne i mocno spóźnione
- Zmiany kadrowe w mediach publicznych trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Trzeba zwolnić grupę tłustych politycznych kotów, które przyspawały się do stołków – uważa Wiesław Murzyn, przewodniczący Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ „Solidarność” oceniając czekającą na podpis prezydenta tzw. małą ustawę medialną. Jego zdaniem kluczowa będzie właściwa ustawa, nad którą prace mają się rozpocząć już w połowie stycznia.
- Jesteśmy po rozmowie z Krzysztofem Czabańskim, który deklarował, że będziemy mieli możliwość pracy przy tej ustawie. 15 stycznia mają się rozpocząć prace w komisji – powiedział w rozmowie z naszą stroną Wiesław Murzyn.
Na pytanie, jak ocenia obecny stan mediów publicznych, Murzyn uważa ją za mocno upolitycznioną, która była stronnicza w czasie ostatnich kampanii wyborczych, szczególnie prezydenckiej, a teraz jest jednoznacznie po stronie opozycji. To wynik obsadzania z politycznego klucza na podstawie udawanych konkursów. Dlatego zmiany personalne trzeba przeprowadzić bardzo szybko i ich konieczność nie powinna budzić jakiś specjalnych kontrowersji.
- W konkursie na prezesa TVP Janusz Daszczyński uzyskał najgorszy wynik, ale to on został prezesem. I już kilka tygodni przed ogłoszeniem konkursu było wiadomo, że tak się stanie – mówi. - A najlepszy – Piotr Gaweł, przepadł.
Podobnie z Marianem Zalewskim, człowiekiem PSL-u, który do mediów przeszedł z ministerstwa rolnictwa. - Jakie to niepolityczne obsadzanie stanowisk? – pyta przewodniczący.
Gdy pytamy, jak ocenia protest w radiowej Jedynce, Wiesław Murzyn ocenia jednoznacznie: – To żaden protest, tylko polecenie emisji przez kierownictwo radia. Jak się dostaje materiał do emisji, to się go emituje. Nie ma nawet specjalnej możliwości, aby tego nie wykonać.
Przewodniczący Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ „Solidarność” jednoznacznie wskazuje, że najistotniejsza jest właściwa ustawa, gdzie „Solidarność” ma uczestniczyć w jej tworzeniu. To, co się dzieje teraz, to tylko oczekiwane przez wszystkich zmiany kadrowe w miejsce tych, którzy już złożyli rezygnacje i tych, którzy zostali tam wstawieni z politycznego klucza. Dlatego przewodniczący oczekuje, jak najszybszego podpisu prezydenta pod tzw. małą ustawą medialną

Podnieśmy Polakom płacę minimalną
Minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że od 1 lipca 2016 roku ma nastąpić rewolucja w zatrudnieniu. Wprowadzona zostanie godzinowa płaca minimalna. Ma to ukrócić zatrudnianie ludzi na umowach śmieciowych za głodową pensję.
Wyższa płaca minimalna, to jeden z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości w sferze zatrudnienia. PiS postuluje też wprowadzenie najniższej stawki godzinowej dla pracujących w oparciu o umowę zlecenie, która miałaby wynosić 12 złotych.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada też, że będzie dążyć do tego, by najniższe wynagrodzenie stanowiło co najmniej 50 procent wynagrodzenia przeciętnego. Chce również wzmocnić uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Propozycje PiS w zakresie prawa pracy mają być przedstawione na forum Rady Dialogu Społecznego.

Dwa i pół tysiąca nowych członków - Dział Rozwoju KK podsumował rok 2015
Rok 2015, to czas kontynuacji współpracy Działu Rozwoju Komisji Krajowej z Zarządami Regionów. Dziewięć zrealizowanych Porozumień o współpracy na rzecz rozwoju z regionami zaowocowało pozyskaniem ponad 2.500 nowych członków, założeniem ponad 30 związkowych organizacji i rozwinięciem blisko 70 organizacji istniejących. Poza tym przeprowadzono szereg akcji promocyjnych, happeningów, zintensyfikowano współpracę międzynarodową oraz wspierano lokalne i branżowe akcje protestacyjne czy centralne obchody 35-lecia NSZZ „Solidarność”. Istotnie przyczyniono się także do powstania Krajowej Sekcji Młodych.
- W pierwszej kolejności należy podziękować wszystkim organizatorom związkowym, którzy w ubiegłym roku organizując pracowników przyczynili się do wzmocnienia Związku. Warto także wyróżnić Zarządy Regionów, które zaangażowały się we współpracę z działem centralnym i cieszy fakt, że wspólne działania przyniosły wymierne efekty - mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
W 2015 roku Dział Rozwoju Komisji Krajowej na mocy Porozumień o współpracy wspierał działania rozwojowe w regionach: Gdańskim, Środkowowschodnim, Zielonogórskim, Toruńsko-Włocławskim, Płockim, Pomorze Zachodnie, Bydgoskim, Rzeszowskim i Łódzkim. Doraźnie wspierano także kampanie organizowania pracowników w innych regionach, jak Mazowsze, Śląsko-Dąbrowski czy Jeleniogórski oraz prowadzono bilateralną współpracę z wieloma organizacjami o zasięgu ogólnopolskim.
Nowe organizacje powstały m.in. w: łódzkich Barry Callebaut i Alior Banku, trójmiejskiej ALMIE – jednej z większych ogólnopolskich sieci handlowych, warszawskim Gebericie, śląskim Best Poland, jeleniogórskim TBAI czy w Polskim Busie. Udało się znacznie rozwinąć organizacje w Anwil Włocławek, Vanpur Rzeszów, Dr Oetker z Płocka, Ikea Industry i Steinpol z regionu Zielonogórskiego czy PLK Stadler i Sokołów z Mazowsza. Dzięki kampaniom ogólnopolskim wzrost uzwiązkowienia odnotowano także w sieciach handlowych, tj. Biedronka, Carrefour, Auchan, Castorama, Kaufland czy Eurocash.
- Należy jednak powiedzieć, że zbudowanie silnego Związku wymaga zatrudnienia dodatkowych organizatorów w regionach i włączenia się w organizowanie pracowników wszystkich struktur związkowych. 2016 rok, który z uwagi na obecną sytuację polityczną niesie pewien spokój dla naszych działań, powinniśmy wykorzystać właśnie na intensywne rozwijanie Związku. Liczymy, iż kolejne Zarządy Regionów włączą się we współpracę rozwojową z Komisją Krajową i zanotujemy jeszcze wyraźniejszy wzrost uzwiązkowienia – dodaje Tadeusz Majchrowicz.
Dynamiczne zmiany na rynku pracy i globalizacja wymuszają także intensywniejszą współpracę międzynarodową. Dział Rozwoju Komisji Krajowej zacieśnił współpracę z UNI i Ver.di przy kampanii w Amazon, brytyjski GMB miał swój wkład w szkolenie kadry organizatorów, a brali oni także udział w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez Europejski Instytut Związkowy (ETUI). W planach jest podjęcie wspólnych działań z Międzynarodową Federacją Transportowców (ITF) czy Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych w ramach światowej Akademii Organizowania. Wszystko ma służyć oczywiście jeszcze bardziej profesjonalnym działaniom i rozwojowi NSZZ „Solidarność”. Zorganizowani mają lepiej!

Platformie nagle zależy na opinii Związku
Szef klubu parlamentarnego PO, Sławomir Neumann, zwrócił się do przewodniczącego NSZZ „Solidarność” z wnioskiem o analizę i opinię w sprawie nowelizacji ustawy o służbie cywilnej.
Pismo do przewodniczącego „Solidarności” szef klubu PO skierował 18 grudnia. „W związku z szybkim tempem prac nad projektem, bardzo proszę o pilne przedstawienie stanowiska Związku” – napisał.
Piotr Duda wyraził zdumienie prośbą szefa PO przypominając, że przez 8 lat jego partia lekceważyła dialog społeczny, a kluczowe z punktu widzenia pracowników i społeczeństwa akty prawne wprowadzała bez żadnych konsultacji.
W piśmie skierowanym do S. Neumanna szef „Solidarności” napisał:
Szanowny Panie Przewodniczący
Ze zdumieniem i niedowierzaniem czytam Pański list, w którym zwraca się Pan do przewodniczącego związku zawodowego (nawet nie przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego) o opinię projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej (druk nr 119), którego Pańskie ugrupowanie nawet nie jest autorem. Zadaję sobie pytanie, skąd u ugrupowania, które przez 8 lat miało za nic dialog społeczny, wprowadzało liczne – kluczowe z punktu widzenia pracowników i społeczeństwa – akty prawne bez konsultacji społecznych, nagle stało się tak dbałe o opinie związków zawodowych? Skąd taki prospołeczny zwrot w Państwa działalności?
Przypomnę Panu, że w 2010 roku w bardzo podobnej sprawie wprowadziliście Państwo bez jakichkolwiek konsultacji i w ogromnym tempie ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w służbie cywilnej. Wtedy byliście głusi na nasze apele. Na szczęście na wniosek NSZZ „Solidarność” za pośrednictwem Prezydenta udało się tę nowelizację zakwestionować przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Dzisiaj Pan pisze: „nowelizacja budzi liczne wątpliwości i dotyczy przepisów związanych z sytuacją pracowniczą bardzo licznej grupy urzędników”. Przypomnę Panu, że wtedy ustawa o racjonalizacji zatrudnienia dotyczyła nie tylko dyrektorów i naczelników, ale wszystkich pracowników i miała dużo dalej idące konsekwencje dla ich sytuacji pracowniczej. Dlatego ten wniosek, to przejaw niebywałej hipokryzji Pańskiego ugrupowania.
Szanowny Panie Przewodniczący!
Informuję, że zgodnie z art. 19 ustawy o związkach zawodowych NSZZ „Solidarność” otrzymała od autorów powyższy akt prawny i w ramach uprawnień przysługujących reprezentatywnym ogólnokrajowym centralom związkowym dokona w ramach dialogu społecznego analizy i wyda opinię dot. projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej (druk nr 119). Stanie się tak niezależnie od Waszego wniosku.

(Ze stron internetowych NSZZ „Solidarność” i Sejmu RP zebrał „aw”)
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.