"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 30 czerwca 2022 r.
Imieniny obchodzą: Emilia, Lucyna, Arnold
 
Fundusz Własności Pracowniczej PKP SFIO
[ 0000-00-00 ]
Szanowni Państwo!
Jestem przedstawicielem Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Radzie Inwestorów Funduszu Własności Pracowniczej PKP SFIO. Jednak moje działania kontrolne w Funduszu, z natury rzeczy, przenoszą swój skutek na wszystkich posiadających jednostki uczestnictwa, w tym Funduszu, czyli na: obecnych i byłych kolejarzy, zrzeszonych w organizacjach związkowych i niezrzeszonych.
Od kiedy zacząłem pracę w tym organie (IX.2010 r.), cyklicznie informowałem Was na łamach „Wolnej Drogi” i Tygodnika „Solidarność” o sprawach Funduszu. Należy więc przyjąć, że wszyscy obecni pracownicy Grupy PKP są z tą tematyką wystarczająco zaznajomieni. Tymczasem jest znaczna ilość byłych kolejarzy, zwłaszcza tych, którzy odeszli wiele lat temu, którym temat jednostek uczestnictwa jest obcy, może nawet nie wiedzą, nie pamiętają, że mogą je posiadać.
Szczególnie znamienna jest tu grupa kolejarzy, którzy urodzili się co najmniej 70 lat temu. Znamienność ta polega na tym, że osoby z tej grupy stanowią ok. 37% wszystkich uczestników w Funduszu i ilościowo stan ten mało się zmienia. To osoby z największym stażem na PKP, a zatem otrzymali maksymalną ich ilość (po 13 - 14 szt.) i razem są w posiadaniu ok. 41% całkowitej sumy jednostek.
Co to może oznaczać? Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że znaczna ilość tych osób nie żyje, a ich rodzina (spadkobiercy) nie ma wiedzy o fakcie istnienia tych jednostek uczestnictwa i o prawie do ich przejęcia, a następnie dysponowania nimi według uznania. Zgodnie z prawem jednostki uczestnictwa osób z tej grupy również „konsumują” przypadającą na nie część aktywów Funduszu.

Jakie jest zagrożenie?
Jeżeli po te jednostki nikt się nie zgłosi, gdy kiedyś będzie likwidowany nasz Fundusz, to zostaną one przejęte z depozytu sądowego przez Skarb Państwa. Z takiego stanu rzeczy nie będą mieć użytku:
a)ani prawowici ich posiadacze i ich spadkobiercy - wskutek niewiedzy o tej własności;
b)ani pozostali uczestnicy Funduszu - bo znaczna część jego aktywów zostanie skonsumowana przez te „martwe” jednostki i cały czas wartość jednostki będzie niższa.
Szkoda również, aby ta część aktywów Funduszu (czyli ok. 200 mln zł) z powrotem wróciła kiedyś do Skarbu Państwa.
Mając to na względzie: zwracam się do Was z apelem o informowanie w dostępny sposób tych 70- i 80-latków i ich rodziny o prawie do jednostek uczestnictwa. Często osoby te mieszkają po sąsiedzku. Z racji wieku i stanu zdrowia mogą cierpieć na niedostatek, więc działanie w tym kierunku jest tym bardziej uzasadnione.
Szczegółową informację uzyskają w placówkach banku „Pekao SA”. Posiadacz musi się udać tam z dowodem osobistym, a spadkobierca po zmarłym posiadaczu - z aktem zgonu. Podkreślam, że nie należy mylić jednostek uczestnictwa z akcjami!
Wartość jednostki uczestnictwa: 331,49 zł (na 08.10.2015 r.)

 Z pozdrowieniami
 Członek Rady Inwestorów
 Edward Kłos
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.