"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Prywatyzacja TK Telekom sp. z o.o. - i co dalej?
[ 0000-00-00 ]

Z Elżbietą Baczewską, Przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w TK Telekom sp. z o.o. rozmawia Aleksander Wiśniewski

Jaka jest Pani opinia na temat prywatyzacji - sprzedaży spółki TK Telekom?
Odpowiadając na Pańskie pytanie informuję, że właśnie jesteśmy po podpisaniu umowy końcowej na sprzedaż 100 % udziałów TK Telekom sp. z o.o. spółce Netia SA.
Spółkę sprzedano za skandalicznie niską cenę 221,9 mln. Zł, tj. prawie o połowę mniej niż wynosi jej kapitał zakładowy, tj. 384,9 mln. zł. Dokonano sprzedaży mimo bardzo dużego sprzeciwu pracowników oraz wspierających nas parlamentarzystów. Mając na uwadze, że jest to Spółka wpisana do rejestru spółek strategicznych dla kraju powinna zostać spółką skarbu państwa.
Prywatyzacja pozbawiła pracy bardzo wielu dobrych fachowców. Prowadząc zwolnienia grupowe oraz przymuszając pracowników do skorzystania z tzw. PDO spowodowano, że spółki musiało odejść ponad 230 osób. Biorąc powyższe pod uwagę można śmiało stwierdzić, iż była to bezsensowna sprzedaż za wszelką cenę.

Czy Pani zdaniem nowy właściciel zabezpiecza miejsca pracy?
Uważam, że tak, ponieważ jest wynegocjowany Pakt Gwarancji Pracowniczych, który został potwierdzony stosownym oświadczeniem kupującego o zaznajomieniu się z jego treścią. Jednakże ubolewam, że przed podpisaniem umowy końcowej nie doszło do spotkania trzech stron, tj.: właściciela - PKP SA, kupującego - Netii SA z przedstawicielami partnerów społecznych. Moim zdaniem ze strony właściciela zabrakło woli do takiego spotkania. Zaznaczam, że Związki Zawodowe działające w spółce wystąpiły o spotkanie stosownym pismem w dniu 30 kwietnia 2015r. Pismo pozostało bez odpowiedzi. Niemniej w dalszym ciągu oczekujemy na spotkanie, ale teraz już z nowym właścicielem – Netią.

Zapytam wprost. Czy sprzedaż TK Telekom, to dobra decyzja?
Oczywiście, że nie. Decyzja o sprzedaży spółki TK Telekom sp. z o.o. jest szkodliwa społecznie, ponieważ spowodowała likwidację kilkuset miejsc pracy, spowodowała także okrojenie działalności spółki. Spowodowała obawę pracowników przed likwidacją i utratą kolejnych miejsc pracy, a w sumie przyszłością całej spółki. Ponadto należy zauważyć, że w tak napiętej sytuacji politycznej, związanej z konfliktem na Ukrainie, państwo polskie pozbywa się firmy, która ze względu na swoją strukturę jest wpisana do rejestru przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo- obronnym. Wobec tego, czy takie działania można uznać za właściwe? Czy to może być dobra decyzja? Zdecydowanie nie!

Jaka Pani zdaniem będzie przyszłość spółki TK Telekom?
Mam nadzieję, że synergia z Netią zwiększy przychody i nastąpią konieczne inwestycje w TK Telekom. Spółka mimo wszystko będzie się rozwijała, co spowoduje, że będą nowe miejsca pracy, czego wszystkim życzę.

Dziękuję za rozmowę.

Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.