"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Podziękowanie dla Bronisława Beńko
[ 0000-00-00 ]
  
W dalszym ciągu pełni On dotychczasowe funkcje związkowe w Sekcji Zawodowej PKP CARGO SA oraz Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
   Można zadać pytanie: kim jest związkowiec Bronisław Beńko?
Był wieloletnim przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Przewozów Towarowych i Przeładunku w Żurawicy (od 1995 r.), wiceprzewodniczącym RSK w Krakowie, członkiem Prezydium Sekcji Zawodowej PKP CARGO SA, członkiem Rady Sekcji Krajowej Kolejarzy, członkiem Zarządu i Prezydium Regionu Ziemia Przemyska.
Można by wymieniać jeszcze więcej funkcji związkowych, które pełnił bądź pełni nadal w różnych strukturach, jak chociażby te w Nowym Sączu, czy ostatnio w Lublinie.
Pokazuje to również niekończące się zmiany, które wdrażał pracodawca w różnych okresach, a do których związek podejmował trud, aby się dostosować.
   W jego związkowym życiorysie dominuje bezkompromisowa walka o interesy zwykłych ludzi i obronę miejsc pracy.
Dobitnym przykładem tego są protesty głodowe. Brał udział w 3 głodówkach protestacyjnych (czy jest ktoś jeszcze w „Solidarności”, kto 3 razy głodował? Łącznie 24 dni).
Po raz pierwszy tak drastyczną formę protestu podjął we wrześniu 1999 r. (od 6 do 9 września 1999 r.), sprzeciwiając się w ten sposób połączeniu Zakładu Przewozów Towarowych w Przemyślu z Zakładem Przeładunkowym w Żurawicy.
Druga jego głodówka miała miejsce w siedzibie OSK w Krakowie w 2003 r. (od 9 do 19 grudnia 2003 r., była jedną z wielu, którą wtedy „Solidarność” zorganizowała w całej Polsce). Wtedy postulaty dotyczyły głównie obrony miejsc pracy i większego dofinansowania do przewozów regionalnych.
Trzeci raz głodował w październiku 2010 r. (od 18 do 26 października 2010 r.), walcząc w ten sposób o ostatni zakład PKP CARGO SA w Przemyślu. Wcześniej głodówkę tą poprzedziły spektakularne akcje: blokada ul. Wybrzeże Piłsudskiego (dwie godziny) i mostu na Sanie (kilkadziesiąt minut) w Przemyślu.
   W okresie 20-tu lat Bronisław Beńko był pomysłodawcą wielu przedsięwzięć. Organizował niezliczone spotkania z decydentami kolejowymi, parlamentarzystami i władzami wojewódzkimi, zabiegając o dobro kolei w regionie.
Był organizatorem wyjazdów i brał udział w wielu manifestacjach, pikietach, blokadach torów i innych akcjach protestacyjnych w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i Przemyślu.
„Solidarność” z Przemyśla pod Jego przewodnictwem na wszystkich związkowych akcjach była widoczna, aktywna, dobrze zorganizowana. Zawsze można było liczyć na członków związku z tej organizacji.
Organizował wyjazdy na coroczne pielgrzymki kolejarzy do Czestochowy i Łagiewnik, wycieczki krajowe i zagraniczne dla załogi swojego zakładu.
Zapoczątkował organizację pierwszego turnieju halowego w piłce nożnej o puchar Okręgowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, który odbył się w Przemyślu (w 2014 r. w Krakowie rozegrany został IX taki turniej).
   Bronisław Beńko kojarzony jest z Podkarpaciem (stąd się wywodzi jego macierzysta organizacja związkowa) i Małopolską, gdyż w strukturach ponadzakładowych kierowana przez niego organizacja należała do Okręgowej Sekcji Kolejarzy, gdzie był od 1995 r. delegatem, członkiem Rady, wiceprzewodniczacym OSK, a przez krótko RSK w Krakowie aż do 2015 r.
W ciągu tych 20-tu lat pracy związkowej był również przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Kolejarzy przy Regionie Ziemia Przemyska (2010-2014, wynikało to ze zmian struktur związkowych i zmian w strukturze organizacyjnej zakładów w PKP CARGO SA).
   23 kwietnia br. w trakcie I Sesji XIII Zebrania Delegatów Regionalnej Sekcji Kolejarzy przy Regionie Małopolskim, uroczyście podziękowano koledze Bronisławowi Beńko za 20-letnią pracę w OSK i RSK na rzecz „Solidarności” i członków związku.
Poświęcił naszemu związkowi znaczną część swojego życia, angażując się w codzienną pracę na rzecz zwykłych ludzi. Z tej okazji otrzymał z rąk przewodniczącego RSK Kraków Henryka Sikory pamiątkowe podziękowanie. Do podziękowań i uznania dla Bronisława Beńko dołączył Zastępca Przewodniczącego Regionu Małopolskiego Henryk Łabędź, który przekazał mu książkę Andrzeja Nowaka pt. „Uległość czy niepodległość”.
   Ta wzruszająca uroczystość symbolicznie spięła 20 lat działalności w sekcji regionalnej. W jej trakcie nie zabrakło też wypowiedzi Jubilata i wspólnego odśpiewania 100 lat, na dalszy czas pracy związkowej.
Dziękujemy i życzymy sił oraz wytrwałości w dalszej aktywności społecznej.
Henryk Sikora
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.