"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Informacje i wiadomości z kolejowej (i nie tylko) „Solidarności”
[ 0000-00-00 ]
Oświadczenie Henryka Grymela ws. artykułu w „Pulsie Biznesu”
W związku z informacjami zawartymi w artykule pt. „Kolejowi biznesmeni” w nr 67 „Pulsu Biznesu” z dnia 09.04.2015 r. o moich powiązaniach rodzinnych z właścicielami firmy ANTRA, a także sugestiami o powiązaniu mojej działalności związkowej z działalnością biznesową, oświadczam:
Właściciele firmy ANTRA oraz żaden z pracowników tej spółki nie są ze mną w jakikolwiek sposób powiązani, ani rodzinnie, ani towarzysko, czy tym bardziej biznesowo. Nie posiadam i nigdy nie posiadałem jakichkolwiek związków, czy kontaktów z firmą ANTRA.
Publikacja w „Pulsie Biznesu” godzi w moje dobre imię, a także podważa zaufanie do mnie, jako działacza związkowego i Przewodniczącego Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
Te fałszywe informacje i insynuacje są kolejnym bezpardonowym atakiem na Sekcję Krajową Kolejarzy NSZZ „Solidarność” i moją osobę.
Oświadczam, że w obronie mojego dobrego imienia i wizerunku NSZZ „Solidarność” zamierzam wystąpić na drogę sądową.
Warszawa, 15 kwietnia 2015 r.                                                                 

(-) Henryk Grymel

Oświadczenie Związków Zawodowych TK Telekom

W związku z głoszonymi przez Zarząd Spółki TK Telekom tezami dotyczącymi procesu prywatyzacji Spółki i zabezpieczenia interesów pracowników, Związki Zawodowe funkcjonujące w TK Telekom oświadczają:
1.Przekazywane przez Zarząd spółki TK Telekom informacje dotyczące braku podstaw prawnych do istnienia sporu zbiorowego wszczętego w dniu 21 stycznia 2015 roku są nieprawdziwe. Wskazanie mediatora z listy przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej potwierdza słuszność dotychczasowych działań organizacji związkowych.
W dniu 15.04.2015 roku odbyło się spotkanie z wyznaczonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej mediatorem do przeprowadzenia mediacji w sporze zbiorowym pomiędzy Zarządem TK Telekom a Związkami Zawodowymi.
2.Związki Zawodowe prowadziły i prowadzą negocjacje nad Paktem Gwarancji Pracowniczych w imieniu wszystkich Pracowników TK Telekom, mając do tego stosowny tytuł prawny. Przekaz informacji do Pracowników i w przestrzeń medialną o procentowym wskaźniku tzw. uzwiązkowienia nie zmienia tej sytuacji i jest z założenia próbą skonfliktowania Pracowników firmy.
3.Związki Zawodowe od wielu miesięcy wyrażały wolę porozumienia zarówno z Zarządem, jak i Właścicielem TK Telekom, czego potwierdzeniem są negocjacje i parafowanie w dniu 9 grudnia 2014 roku Paktu Gwarancji Pracowniczych dla Pracowników TK Telekom.
4.Oburzające jest dyskredytowanie przez Zarząd partnera społecznego podczas spotkań z załogami, których cykl właśnie się odbywa, poprzez twierdzenie, że tylko Związki Zawodowe są przeciwne porozumieniu ws. Paktu.
Wspomniane wyżej wskazanie mediatora jasno dowodzi, iż Związki Zawodowe postępują zgodnie z obowiązującym prawem.
5.Nie może znaleźć naszej akceptacji kolejna próba zastraszania Pracowników i zmuszania ich w tym przypadku do zmiany warunków pracy i płacy.

Wskazane działania ze strony Pracodawcy winne znaleźć adekwatną reakcję ze strony Parlamentu, Rządu i Central związkowych – o co apelujemy.
Warszawa, 16 kwietnia 2015 r.

Do wiadomości:
  • Premier RP
  • Sejmowa Komisja Infrastruktury
  • Minister Infrastruktury i Rozwoju
  • Zarząd PKP SA
  • Zarząd TK Telekom Sp. z o.o.
  • Centrale związkowe
  • Media

[P.S. 19 kwietnia 2015 r. zostało zawarte Porozumienie, a w konsekwencji zaakceptowano wynegocjowany z Właścicielem „Paktu Gwarancji Pracowniczych dla Pracowników TK Telekom”. Jednakże Związki Zawodowe TK Telekom nadal są przeciwne prywatyzacji Spółki. Uznają, że jako spółka infrastrukturalna o znaczeniu strategicznym, ściśle związana z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego, powinna być pod pełną kontrolą Skarbu Państwa. – red.]


Hołd na Wawelu
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej, złożył hołd tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej parze prezydenckiej, składając w niedzielę 12 kwietnia kwiaty w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Wcześniej uczestniczył w mszy św. w katedrze wawelskiej, następnie modlił się przy grobie Marszałka Piłsudskiego. Szef Związku wizytę zakończył złożeniem kwiatów pod wawelskim pomnikiem Jana Pawła II.
- Dobrze pamiętam tych, którzy zginęli. To dla mnie szczególny dzień, dla nas wszystkich to ważne przeżycie - mówił przewodniczący „Solidarności” podczas uroczystości upamiętniających w Gdańsku.
-  Lech Kaczyński był związkowcem i to przez całe życie. Niezależnie, na jakiej pozycji był, dla mnie był najpierw człowiekiem „Solidarności”, a dopiero potem politykiem. Staramy się realizować jego testament tak, jakby on sobie tego życzył – wyjaśniał.

„Solidarność” pamięta. 5. rocznica katastrofy smoleńskiej
W 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i wielu innych miastach Polski „Solidarność” uczci pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i 94 ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Piotr Duda, przewodniczący KK, wziął udział w uroczystościach upamiętniających w Gdańsku.  
O godz. 08.25 zaplanowano uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w których uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.  
O godz. 08.00 odprawiona została msza święta w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 08.41 przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, o godz. 12.00  Anioł Pański.
W Krakowie o godz. 08.00 z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu ruszył Marsz Pamięci, by stanąć do Apelu „8.41 Pamiętaj!”.
O godz. 17.30 w Archikatedrze Wawelskiej odprawiona została msza św. w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar, poprzedzona spotkaniem modlitewnym przy sarkofagu śp. Pary Prezydenckiej.
Po mszy odbyło się przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci – Krzyż Katyński, zapalono 96 białych i czerwonych zniczy, odmówiono modlitwę za Ofiary Tragedii Smoleńskiej i wygłoszono słowo przy Krzyżu.
W Gdańsku po uroczystej mszy św. odprawionej o godz. 18.30 w Bazylice św. Brygidy, zostało odsłonięte i poświęcone Epitafium Smoleńskie, wykonane przez znanego rzeźbiarza gdańskiego, prof. Wawrzyńca Sampa.
W sobotę w Gdyni o godz. 19.00 w kościele św. Andrzeja Boboli odbył się koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.
We Wrocławiu o godz. 12.00 składano kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy. O 18.30 odprawiona została uroczysta msza św.
10 kwietnia 2010 roku o godz. 08:41:06 czasu środkowoeuropejskiego rozbił się tupolew wiozący delegację polską, udająca się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie był prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz załoga samolotu. Nikt nie przeżył. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP.
Para prezydencka została pochowana 18 kwietnia na Wawelu, w podziemiach bazyliki Mariackiej w Krakowie, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
W listopadzie 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” przyznał  pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytułu – Zasłużony dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Do dzisiaj nie wyjaśniono przyczyn katastrofy. „Tygodnik Solidarność” informuje, że minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraźnie wskazuje, że obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by naukowcy występowali z wnioskami o przyznanie grantów na badanie zagadnień naukowych związanych z katastrofą smoleńską. Niech badacze wykorzystają tę okazję, zachęca gazeta.

NSZZ „Solidarność” przy Komendzie Regionalnej SOK w Krakowie
W dniu 10 kwietnia 2015 roku, realizując zapisy uchwały nr 7/2014 Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” SOK, w siedzibie Regionalnej Sekcji Kolejarzy w Krakowie odbyły się wybory władz nowo powstałej Organizacji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” przy Komendzie Regionalnej SOK w Krakowie.
Przewodniczącym został jednogłośnie wybrany Dariusz Chalcarz z IOK Kraków. Ponadto wybrano troje członków Organizacji Oddziałowej, którymi zostali: przedstawiciele IOK Kraków oraz Posterunków SOK w Nowym Sączu i Olkuszu.
Nowo wybranym władzom Organizacji Oddziałowej przy IOK Kraków gratulujemy. A chętnych do poszerzenia grona członków Związku zapraszamy do kontaktu z Przewodniczącym. Tak więc zgodnie z obietnicami powstanie struktury Związku w IOK Kraków oraz wybór przedstawiciela stał się faktem!
(ze stron internetowych NSZZ „Solidarność” i Sejmu RP zebrał „aw”)

fot.J.Kamiski/PAP
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.