"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 21 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
 
Królewskim okiem… - Pracowicie
[ 0000-00-00 ]
PKP Energetyka SA spółka strategiczna
Chciałbym z satysfakcją poinformować zacnych Czytelników „Wolnej Drogi”, że grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości w Sejmowej Komisji Infrastruktury nie próżnuje.
Pod koniec lutego złożyliśmy kolejny wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji, tym razem w sprawie PKP Energetyka SA.
Kolejowej Braci nie trzeba tej spółki przedstawiać, tym niemniej warto napisać kilka słów, dlaczego uważamy PKP Energetykę za strategiczną spółkę Skarbu Państwa i dlaczego plany prywatyzacyjne wobec tej firmy budzą szereg pytań.
PKP Energetyka SA prowadzi wieloobszarową działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, usług, sprzedaży paliw i gazu. Utrzymuje sieć trakcyjną, podstacje (co warto podkreślić - kupione za własne środki od PKP PLK) i kabiny sekcyjne, realizuje przyłączenia nowych podmiotów, modernizuje i buduje tramwajowe sieci trakcyjne i sieci oświetleniowe dla klientów spoza kolei. Sprzedaje energię nietrakcyjną już w większości odbiorcom nie-kolejowym. Dzięki temu majątek kolejowy jest efektywnie wykorzystywany. Spółka posiada własną sieć dystrybucyjną na terenie całej Polski.
PKP Energetyka SA daje zatrudnienie ponad 7.000 osób, przynosi zyski, działa pozytywnie dla wizerunku i efektywności transportu kolejowego. Dla zabezpieczenia modernizacji kolei i konieczności modernizacji urządzeń dystrybucyjnych pozyskała bez gwarancji państwa kredyt w wysokości 500 ml zł.
Spółka jest jedynym dostawcą energii trakcyjnej o napięciu 3.000V prądu stałego.
PKP SA zatwierdziło wieloletni plan spółki oraz wizje rozwoju firmy w dłuższej perspektywie czasowej do 2020 r.
W związku z powyższym głębokie zdziwienie budzi pomysł prywatyzacji tego strategicznego z punktu widzenia interesów Polski przedsiębiorstwa. Tym bardziej ze względu na ustawowy obowiązek ochrony w zakresie przygotowania obszaru kolejowego do realizacji zadań obronnych, a także ich finansowania.
W związku z powyższym, w celu uzyskania informacji o planach prywatyzacyjnych i ich uzasadnieniu, stanie negocjacji w PKP Energetyka SA ze związkami zawodowymi, planach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i Ministerstwa Skarbu oraz Zarządu PKP SA w celu przeprowadzenia dyskusji w powyższych kwestiach na posiedzeniu Komisji i sformułowaniu wniosków do rządu, zaprosiliśmy wyżej wymienionych Ministrów, zarządy PKP SA i PKP Energetyka SA oraz przedstawicieli organizacji związkowych działających w PKP Energetyka SA.
Miło mi poinformować, że do reprezentowania grupy posłów upoważniono posła Andrzeja Adamczyka oraz moją skromną osobę.
O przebiegu obrad Komisji poinformuję, oczywiście na łamach „Wolnej Drogi”.

Andrzej Duda w Londynie
Andrzej Duda spotkał się i rozmawiał z młodymi ludźmi, polskimi nauczycielami oraz polską rodziną żyjącą w Wielkiej Brytanii. Nie zapomina w kampanii wyborczej o Polakach, którzy żyją poza granicami, nie zawsze z własnego wyboru. Przeważnie przecież decyduje ekonomia i brak perspektyw w Polsce.
Oddaję głos naszemu kandydatowi na Prezydenta:
„Rozmawiałem z młodymi rodzinami, czemu zdecydowali się opuścić nasz kraj i czemu nie wracają. Pytałem co trzeba zmienić, by zmienili zdanie i wrócili do Polski. Te rozmowy potwierdzają, że motywacją wyjazdów jest ekonomia i brak perspektyw zawodowych w Polsce oraz brak możliwości rozwoju. Tutaj to wszystko udało się zrealizować. Tu podejście państwa do działalności gospodarczej jest przyjazne. Tu nie prześladuje się młodych ludzi.
Moi rozmówcy mówią, że nie stać by ich było na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. System ZUS zaczął się załamywać przy kosztach, które generuje. Młodzi ludzie mówią tak: ZUS nas dławi, kiedy zaczynamy prowadzić działalność gospodarczą i praktycznie plajtujemy przez te koszty. Z drugiej strony ludzie mówią: całe życie ciężko przepracowałem i dostaję kilkaset złotych miesięcznie. System wymaga głębokiej reformy i trzeba się będzie zastanowić, jak to zmienić.
Należy pomóc prowadzącym biznes w Polsce, dać im możliwości rozwoju, aby dzięki nim powstawały miejsca pracy. Stworzy to perspektywę powrotu z zagranicy Polaków. Mam ideę, żeby promując zatrudnienie, obniżyć podatek dla tych, którzy prowadzą mikroprzedsiębiorstwa.”

Andrzej Duda mówił też o problemach polskiego szkolnictwa w Wielkiej Brytanii, szczególnie szkół społecznych. Wskazał na niemożliwość zdobywania przez nauczycieli kolejnych stopni zawodowych, głosach dotyczących likwidacji matury z języka polskiego, braku odpowiednich podręczników.
Spotkanie w Wielkiej Brytanii z Polakami spotkało się z ich strony z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem.
Tymczasem kandydat PiS na Prezydenta został zaatakowany przez jeden z tygodników za wyjazd do Londynu. Zarzucono mu strach przed otwartymi spotkaniami z Polakami z Londynu i brak spotkania z weteranami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalny.
Jaka tymczasem była prawda? Andrzej Duda nie bał się otwartych spotkań ani żadnych pytań w Londynie. Był gotów do rozmowy z każdym. Sami dziennikarze obecni na wizycie razem z Andrzejem Dudą potwierdzali, jak wyglądała wizyta naprawdę. Spotkań było kilka, z różnymi grupami społecznymi i oczywiście miało również miejsce spotkanie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalny z kombatantami i weteranami.
Najwyraźniej Andrzej Duda napędził takiego stracha obozowi władzy, że zostało im już tylko kłamanie na jego temat. To i tak nic nie da. Bo Andrzej Duda zostanie prezydentem RP!
Piotr Król, poseł RP
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.