"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 29 marca 2024 r.
Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
 
Szef „Solidarności” u kolejarzy
[ 0000-00-00 ]
9 lutego 2015 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Sekcji Krajowej Kolejarzy, w którym udział wzięli: Piotr Duda - przewodniczący Komisji Krajowej, Bogdan Kubiak - zastępca przewodniczącego ds. branżowych oraz Ewa Zydorek - sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
O spotkaniu z szefem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mówi szef SKK „Solidarność” - Henryk Grymel.


Stolik kolejowy
Mimo napiętej sytuacji w kraju – protestów wielu branż (górników, rolników, kolejarzy) posiedzenie Prezydium Rady Sekcji odbywało się w spokoju bez szczególnego napięcia. Jak wiadomo w spółkach kolejowych źle się dzieje, że wymienię tylko PKP CARGO i TK Telekom.
Między innymi, a może przede wszystkim o sytuacji na kolei rozmawialiśmy z przewodniczącym Piotrem Dudą. Omówiliśmy nasze problemy oraz nastroje pracowników związane z dążeniem kierownictwa PKP do szybkiej prywatyzacji spółek kolejowych. Wniosek jest taki, że tzw. restrukturyzacja zawsze skutkuje ograniczeniem zatrudnienia, a co za tym idzie pozbawienia ludzi miejsc pracy.
Piotr Duda zapewnił nas, iż uczyni wszystko, aby powstał tzw. „stolik kolejowy”, w ramach którego będą omawiane i rozwiązywane trudne kolejowe sprawy. Poza rozmowami z premier rządu, ministrem pracy i polityki społecznej, gdzie dominują tematy ogólne dotyczące np. płacy minimalnej i wieku emerytalnego, mają być prowadzone rozmowy w podstolikach branżowych – kolejowym, górniczym, pocztowym.

Protesty
Szef krajowej „Solidarności” poinformował nas także o tym, że na niedawno odbytej konferencji prasowej w Katowicach zaapelował do pani premier Kopacz, aby do końca stycznia podjęła rozmowy ze związkami zawodowymi.
Jak dziś wiemy apel Piotra Dudy został przez panią premier zlekceważony. Żadne rozmowy nie zostały podjęte. Zatem - jak mówił Piotr Duda - zaczynamy etap akcji protestacyjnych, mających na celu wymuszenie podjęcia dialogu. To sytuacja paradoksalna, żeby dopiero poprzez akcje protestacyjne, a nawet strajki, zmusić stronę rządową do poważnego traktowania strony społecznej.
W tej sytuacji rodzi się logiczne pytanie: kto podpala Polskę? My, strona związkowa, czy oni? Buta sprawujących obecnie władzę, upór rządzących i ich niechęć do podjęcia rzeczowych rozmów ze związkami zawodowymi powoduje, że sytuacja w kraju staje się coraz bardziej napięta. Górnicy strajkują od tygodni, konflikt na Śląsku narasta. Rolnicy zapowiadają całkowitą blokadę Warszawy. Kolejarze powołali Międzyzakładowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. A więc jak widać sytuacja w kraju jest bardzo poważna, a tymczasem ze strony prorządowych mediów spotyka nas ciągłe oczernianie i obarczanie winą za eskalację społecznego konfliktu.

Silna branża
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zdaje sobie sprawę, iż dzisiaj najbardziej newralgiczną i skuteczną branżą jest branża transportowa. Skuteczny protest transportu kolejowego może sparaliżować cały kraj. Tym bardziej musi dziwić ustawiczna bierność strony rządowej i ciągłe lekceważenia postulatów związkowych.
Patrząc na obecną skalę społecznego niezadowolenia miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja ulegnie zmianie i strona rządowa usiądzie w końcu do rzetelnych rozmów, że skończy się wysyłanie policji do rozprawy z protestującymi, jak to ma miejsce na Śląsku. Czas, aby skończyć pozorowanie dialogu, a zacząć realnie rozwiązywać problemy w naszym kraju.
(„aw”)
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.