"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Wtorek, 6 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
 
Kolejarz wiceprzewodniczącym KK „Solidarności”
[ 0000-00-00 ]
Zakończony 8 października w Bielsku Białej XXVII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ. „Solidarność” komentuje dla „Wolnej Drogi” Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Kolejarze – delegaci
Prawie 20-osobową grupę delegatów na XXVII KZD NSZZ „Solidarność” stanowili kolejarze z niemal wszystkich Regionów i wielu spółek kolejowych. Wydawać by się mogło, że przy 300 wydanych kartach do głosowania (bo tylu było delegatów obecnych na sali obrad) nasza ekipa nie stanowiła jakiejś znaczącej siły. Jednak dość wyraźnie zaznaczyliśmy swoją obecność podczas wystąpień oficjalnych, a jeszcze dobitniej podczas nieoficjalnych rozmów kuluarowych.
A przyznać trzeba, iż koleżanki i koledzy z innych resortów o obecnych problemach kolei mają mgliste pojęcie. Świadczyły o tym zadawane nam pytania, często wręcz naiwne. Tłumaczyliśmy długo i niekiedy bardzo szczegółowo zasady zarządzania koleją i nasze związkowe możliwości oddziaływania na strukturę i sposób zarzadzania tak dużym i skomplikowanym przedsiębiorstwem, jakim jest polska kolej.
Odniosłem wrażenie, iż do wielu nasze wyjaśnienia trafiały, ale niektórzy jednak odnosili się do nich sceptycznie.

„PKP zaorać”
Kilku delegatów nasze tłumaczenia zawiłości funkcjonowania kolei zbyło krótkim stwierdzeniem „PKP zaorać”. No cóż, niektórzy właśnie tak – idąc na skróty – chcieliby zrobić modernizację i restrukturyzację kolei.
Moim zdaniem niebagatelny wpływ na takie pojmowanie naszych – pracowników spółek kolejowych – problemów jest ciągłe przedstawianie przez media wypaczonego obrazu kolei. Tendencyjne nagłaśnianie wszystkich nagannych zachowań pracowników. Rzadko, wręcz bardzo rzadko w mediach mówi się w sposób rzetelny, uczciwy, a co najważniejsze prawdziwy, o pracy kolejarzy. Najczęściej kreowany jest obraz kolejarza, jako nieodpowiedzialnego pijanego dróżnika przejazdowego, niekompetentnego dyżurnego ruchu i bezmyślnego maszynisty, który albo powoduje katastrofę, albo tylko cudem unika zderzenia pociągów.
Stąd mój apel do was koledzy, dziennikarze „Wolnej Drogi”, poszukajcie tych ofiarnych, uczciwych kolejarzy, których przecież nie brakuje. Piszcie o nich. Wystarczy, że nieprzychylne nam media bez przerwy wykonują swoją brudną robotę, co skutkuje właśnie takim stwierdzeniem: „PKP zaorać”. Wy pokazujcie kolej także z tej jej, dobrej strony.

Bogdan wiceprzewodniczącym
Po raz pierwszy w długiej historii istnienia „Solidarności” nasz kolega, Bogdan Kubiak, szef Sekretariatu Transportowców, został wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W obecnej kadencji Bogdan będzie odpowiedzialny za struktury branżowe.
W tym miejscu warto przypomnieć, że Sekretariat Transportowców jest strukturą branżową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W Sekretariacie Transportowców skupionych jest siedem sekcji krajowych działających w branży transportowej, a łączna liczba członków zrzeszonych w Sekretariacie Transportowców, to ponad 44 tys. Tworzą go:
  • Sekcja Krajowa Kolejarzy
  • Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków
  • Sekcja Krajowa Portów Morskich
  • Sekcja Krajowa Przedsiębiorstw Zaplecza Kolei
  • Sekcja Krajowa Drogownictwa
  • Krajowa Sekcja Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej
  • Krajowa Sekcja Transportu Drogowego.

Wytrwamy
W przejętej przez Zjazd Uchwale Programowej jest mowa o tym, że „Solidarność” będzie chroniła miejsc pracy i stałych form zatrudnienia, że będzie prowadzić twardą walkę o likwidację umów śmieciowych.
Obserwując stosunek władz różnych szczebli do NSZZ „Solidarność” realizacja Uchwały będzie niebywale trudna. Jestem z natury optymistą, zatem święcie wierzę, że mimo piętrzących się przed Związkiem trudnościami, wytrwamy w walce i ostatecznie zwyciężymy, czego sobie i nam wszystkim serdecznie życzę.
Notował Aleksander Wiśniewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.