"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Wtorek, 26 wrzesienia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
 
Nasze zawody, to jedna z form integracji pracowników
[ 0000-00-00 ]
Powiedział „Wolnej Drodze” Dariusz Knapp, Przewodniczący Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Zachodnim PKP Energetyka i organizator dorocznych Zawodów Wędkarskich w Buczu

To już czternasty raz w Buczu spotykają się miłośnicy wędkowania z Zachodniego Zakładu Spółki PKP Energetyka. Powiedz, czy w ciągu tych czternastu lat ilość startujących w Zawodach maleje, czy też rośnie?
Kiedyś stratowało więcej drużyn, a co za tym idzie, w Zawodach startowała większa ilość wędkarzy. Spadek ilości drużyn startujących wynika ze zmian strukturalno-organizacyjnych Zakładu. Kiedyś Zakład był po prostu większy, stąd też i większa ilość drużyn przyjeżdżała do Bucza, ale od pewnego czasu sytuacja się ustabilizowała i ilość drużyn jest stała. Dziś wystartowało jedenaście drużyn, co jedynie potwierdza fakt, że Zawody cieszą się od lat niezmiennym powodzeniem.

Kto był pomysłodawcą Zawodów?

Dyrektor Jan Czerniak, który zwrócił się do mnie z propozycją, aby wspólnie zastanowić się nad możliwością zorganizowania spotkania, w którym mogliby uczestniczyć pracownicy Zakładu. Po licznych rozmowach i konsultacjach ustaliliśmy, że dobrym pretekstem do takich spotkań będą zawody wędkarskie dla miłośników wędkarstwa zatrudnionych w naszym Zakładzie. Propozycja została wspólnie zaakceptowana i stąd nasze coroczne spotkania w Buczu. Aby Zawody uatrakcyjnić przyjęliśmy Regulamin Zawodów, w którym ustaliśmy również, że zawodnicy będą startowali w konkurencji drużynowej i indywidualnej, dlatego dyrektor postanowił ufundować Puchar dla najlepszej drużyny, a „Solidarność” puchar dla najlepszego zawodnika. Do tego dochodzą jeszcze medale dla trzech drużyn i trzech najlepszych zawodników, są również inne nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego, np. kołowrotki, podbieraki, siatki na ryby, wędki itp.
Zawody cieszą się nieustannie dużym powodzeniem, bo przyjeżdżają do Bucz również koledzy ze Śląskiego Zakładu w Gliwicach i z Dolnośląskiego. Niestety, ci ostatni dzisiejszy przyjazd do Bucza w ostatniej chwili odwołali, ponieważ wypadły im jakieś pilne roboty.
Propozycja zorganizowania corocznych spotkań nad wodą wzięła się z faktu, że w Zakładzie mamy bardzo liczne grono zapalonych wędkarzy. Ma na to wpływ zapewne fakt, że Wielkopolska, to kraina licznych jezior i innych akwenów wodnych, co skutkuje tym, że mamy wśród naszych pracowników duża grupę miłośników wędkarstwa.
Zawody organizujemy wspólnie: nasza Komisja, Dyrekcja oraz inne organizacje związkowe działające w Zakładzie. Bez ich pomocy i wsparcia Zawodów nie udałoby się zorganizować.

Skąd pochodzą środki na organizację Zawodów?

Z funduszu świadczeń socjalnych.

Jak widzisz przyszłość waszych Zawodów?
O ich przyszłość jestem spokojny, bo chętnych do udziału w Zawodach zawsze będziemy mieli dużo. Staramy się je też w taki, czy inny sposób uatrakcyjnić. W tym roku zaprosiliśmy do udziału w Zawodach mężów pań, które pracują w naszym Zakładzie. Zaproszenie zostało przyjęte i w dzisiejszych Zawodach wystartowało „Drużyna mężów”.
Zawody są pomyślana jako jedna z form integracji pracowników Zakładu i ich rodzin. Przecież oni się często znają tylko z głosu słyszanego z głośnika radiotelefonu lub telefonu. Tu zaś, z Buczu, mogą się spotkać, poznać osobiście, wymienić doświadczenia i podzielić się uwagami. W sytuacji, kiedy chybione decyzje administracyjne doprowadziły do dezintegracji środowiska kolejarskiego, podejmujemy działania, aby te niedobre trendy przełamać.
Zresztą nie tylko w naszym Zakładzie tak robimy. Przypomnę przy okazji, że w Zachodnim Zakładzie PKP IC organizowany jest turniej piłkarski kobiet. Wiem też, że również w Dolnośląskim Zakładzie CARGO organizowane są turnieje piłki siatkowej i nożnej.

Dlaczego w tym roku zawody są organizowane dopiero we wrześniu?
Jak wiesz w Związku trwała kampania wyborcza, więc siłą rzeczy musieliśmy się skupić na wyborach w Związku, dlatego Zawody zostały przełożone na wrzesień. Kiedy się zbliżał termin wiosenny, w którym odbywają się zazwyczaj zawody, mieliśmy mnóstwo telefonów od zaniepokojonych wędkarzy. Musielismy ich uspokajać i wyjaśniać przyczynę ich odwołania, co też świadczy i o tym, jak wielkim zainteresowaniem one się cieszą.
Korzystając z okazji, pragnę za pośrednictwem „Wolnej Drogi” przekazać moje specjalne podziękowania za gościnę na łowisku Panu Kazimierzowi Stefaniukowi oraz za pomoc w organizacji zawodów kolegom z Komisji Zakładowej NSZZ ,,Solidarność” w Poznaniu - Tadeuszowi Augustyniakowi, Wojciechowi Szottowi, Markowi Hoffmannowi, Wojciechowi Rajewskiemu, Stanisławowi Lecińskiemu i Ryszardowi Rybakowi.
Rozmawiał Zygmunt Sobolewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.