"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Czwartek, 2 stycznia 2025 r.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Makary, Izydor
 
Drogi do Wolności
[ 0000-00-00 ]

   Sierpień, to dla nas wyjątkowy miesiąc. Jest, bowiem miesiącem, jak żaden inny, obfitującym w znaczące rocznice dla Polski i nie tylko. I tych tragicznych, i tych, które przyniosły nam uznanie społeczności międzynarodowej.
   1 sierpnia uczciliśmy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 3 sierpnia przywołaliśmy pamięć o 100. rocznicy powołania przez Piłsudskiego 1 Kadrowej Kompanii strzelców, który w dniu jej sformowania powiedział:
Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały. (…)
Żołnierze!… Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było. Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię.

   Z kolei 6 sierpnia wspominaliśmy 100. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów 1 Kompanii Kadrowej, którego celem było wywołanie powstania narodowego w Królestwie.
Tak pisał, wydanej z tej okazji w swojej odezwie Piłsudski: Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś jego warstwom warunki moralnego rozwoju. Z dniem dzisiejszym cały Naród skupić się winien w jednym obozie pod kierownictwem Rządu Narodowego. Poza tym obozem zostaną tylko zdrajcy, dla których potrafimy być bezwzględni.
   Dnia 12 sierpnia minęła 100. rocznica wkroczenia 1 Kadrowej do Kielc, jednak wbrew przewidywaniom Piłsudskiego jej żołnierze przyjmowani byli jednak przez mieszkańców Królestwa, bardzo chłodno.
Akcja żołnierzy 1 Kadrowej, w zderzeniu z obojętnością ludności, a niekiedy wręcz z niczym niemaskowaną wrogością, załamała się, choć strzelcy zajęli strategiczne punkty miasta, w tym również dworzec kolejowy, przy którym doszło do walk z rosyjskim samochodem pancernym.
Okrążenie miasta przez armię rosyjską spowodowało odwrót strzelców. W walce i pod ostrzałem artylerii carskiej, 13 sierpnia strzelcy wycofali się z Kielc. Niestety, w Królestwie, jeszcze zbyt żywa była pamięć o klęsce Powstania Styczniowego.
Rozgoryczony Piłsudski napisał później „…szabla nasza była mała, że nie była godna wielkiego, dwudziestomilionowego narodu - nie nasza w tym wina. Nie stał za nami naród, bojący się spojrzeć olbrzymim wypadkom w oczy”.
   16 sierpnia minęła też setna rocznica, po decyzji władz austriackich, utworzenia Legionów Polskich i Naczelnego Komitetu Narodowego (NKN), mającego sprawować nadzór polityczny nad Legionami, a Batalion Kadrowy został przemianowany na Batalion III, zaś komendę nad nim objął późniejszy Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz. Strzelcy weszli w skład Legionów, a strzelcy ponownie zajęli Kielce w dniu 19 sierpnia.
   15 sierpnia w całym kraju uczczono uroczyście 94. rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej też „Cudem nad Wisłą”. Stoczono ją w dniach 12-25 sierpnia podczas wojny polsko-bolszewickiej. Polacy nie tylko zatrzymali bolszewików w ich marszu do Europy, ale też zmusili ich do odwrotu.
Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski. Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.
Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
W momencie polskich przygotowań do ostatecznego starcia z bolszewikami, zbliżali się oni już do Warszawy. Byli, bowiem przekonani, że skapituluje ona w ciągu kilku godzin. Miasto miały atakować trzy armie: III, XV i XVI, natomiast IV Armia wraz z konnym korpusem Gaj-Chana maszerowała na północ w kierunku na Włocławek i Toruń z zamiarem przejścia Wisły na Kujawach, a następnie powrotu na południe i wzięcia stolicy w kleszcze od zachodu.
Bitwa warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Decydujące starcie 14 sierpnia zaczepne na linii Wkry podjęła 5. Armia gen. Władysława Sikorskiego, mająca przeciw sobie siły sowieckiej IV i XV armii. W zaciekłej walce pod modlińską twierdzą wyróżniała się również 18. Dywizja Piechoty gen. Franciszka Krajewskiego.
Ciężkie boje, zakończone polskim sukcesem, miały miejsce również pod Pułtuskiem i Serockiem. 16 sierpnia gen. Sikorski śmiałym atakiem zdobył Nasielsk. Mimo to inne jednostki sowieckie nie zaprzestały marszu w kierunku Włocławka i Płocka.
   Tu warto przypomnieć mało znany fakt z okresu tej wojny. Otóż jednym z bardzo ważnych momentów walki o Warszawę było zdobycie 15 sierpnia, przez kaliski 203. Pułk Ułanów, sztabu IV armii bolszewickiej w Ciechanowie, a wraz z nim kancelarii armii i co bardzo ważne, jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku. Szybko podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęciu zagłuszania nadajników wroga, dzięki czemu druga z sowieckich radiostacji nie mogła odbierać rozkazów Mińska, Warszawa bowiem na tej samej częstotliwości nadawała przez dwie doby bez przerwy teksty Pisma Świętego, jedyne wystarczająco obszerne teksty, które udało się szybko odnaleźć.
I jeszcze jedna ciekawostka. Jak wynika z odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 r. dokumentów Centralnego    Archiwum Wojskowego już    we wrześniu 1919 roku szyfry Armii Czerwonej zostały złamane przez porucznika Jana Kowalewskiego. Polska kontrofensywa udała się, między innymi, dzięki znajomości planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejętności wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo.
Tak napisał o pracy polskiego radiowywiadu w okresie wojny polsko-bolszewickiej Mieczysław Ścieżyński: Nieprzyjaciel sam informował dokładnie nasze dowództwo o swym stanie moralnym i materialnym, o swych stanach liczebnych i stratach, o swych ruchach, o osiągniętych zwycięstwach i poniesionych klęskach, o swych zamiarach i rozkazach, o miejscu postoju swych dowództw i rejonach dyslokacyjnych swych dywizji, brygad i pułków.
Jednym z najważniejszych sukcesów polskiego wywiadu w okresie bitwy warszawskiej było przechwycenie i odszyfrowanie radiodepeszy dowództwa XVI Armii z 13 sierpnia, dotyczącej zajęcia Warszawy. Bitwa Warszawska uznawana jest za 18 najważniejszą bitwę w historii świata.
   Sierpień zakończy się świętowaniem kolejnej rocznicy, 34. rocznicy powstania Ruchu Społecznego, jakim była „Solidarność”, będącego bodajże najważniejszym wydarzeniem nie tylko w historii naszego kraju, bowiem dzięki powstaniu „Solidarność” nie tylko Polska odzyskała niezależność, ale też potężna armia okupacyjna, bez jednego wystrzału, opuściła niemalże pół Europy, dzięki czemu wiele państw odzyskało niepodległość, a także powstały nowe.
Powstanie „Solidarności” było początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu w naszej części Europy W niedzielę, 31 sierpnia, mijają 34 lata od tych historycznych wydarzeń.
Zygmunt Sobolewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.