"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław - Wielkanoc
 
„By czas nie zaćmił i niepamięć...” - Władysław Tatarzyński (1945-2014)
[ 0000-00-00 ]
   Władka poznałem w okresie, który zapisał się w historii, nie tylko naszego kraju, złotymi zgłoskami. Wtedy, bowiem za sprawą wielu tworzony był Ruch Społeczny, jakim była „Solidarność”.
Wydarzenia, jakie miału miejsce, najpierw na Wybrzeżu, a nieco później objęły cały kraj, zainspirowały ludzi do działań, które skutkowały powoływaniem Komitetów Założycielskich NSZZ „Solidarność” w zakładach, szkołach, przedsiębiorstwach, urzędach, uczelniach.
Wtedy też Władek w Oddziale Robót Zmechanizowanych DOM, a ja w Oddziale Zabezpieczenia Ruchu i Łączności we Wrocławiu, powołaliśmy takie Komitety, rejestrując je we wrocławskim MKZ „Solidarność”. Ponieważ Komitety powstawały praktycznie we wszystkich służbach i jednostkach PKP w tym samym czasie, pojawiła się potrzeba powołania struktury, która będzie koordynowała pracę Komitetów w obrębie DDOKP.
Podczas spotkania przewodniczących Komitetów, już w dniu 24 września 1980 roku powołano Okręgową Komisję Porozumiewawczą Kolejarzy NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. W skład Prezydium tej Komisji weszliśmy, między innymi, obaj - Władek i ja. Od tego momentu było nam dane uczestniczyć jednocześnie w wielu ważnych wydarzeniach w tamtym okresie i później.
   5 października w Gdańsku uczestniczymy w powołaniu Międzyokręgowej Komisji Porozumiewawczej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, poprzedniczki Sekcji Krajowej Kolejarzy. Władek zostaje powołany w skład Prezydium Komisji.
Już 21 października 1980 roku Władek deklaruje przystąpienie do Protestu Głodowego Kolejarzy we wrocławskiej Lokomotywowni, która kończy się podpisaniem w dniu 29 października 1980 r., późnym wieczorem, Wrocławskiego Porozumienia. Władek jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia.
O tym okresie Władek później powie, że: „Trzeba było wówczas mieć odwagę, aby wybrać właściwe miejsce. Kolejarze, którzy we Wrocławiu zdecydowali się na protest głodowy, mieli odwagę upomnieć się o dobrą przyszłość polskiej kolei, o przyszłość jej pracowników i o rejestrację NSZZ „Solidarność”.
   Władek uczestniczy w wielu spotkaniach, rozmowach, negocjacjach. Podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w dniach 26-27 października 1981 roku we Wrocławiu, zostaje wybrany na członka Prezydium SKK „Solidarność”. Zostaje też członkiem Kolegium Redakcyjnego „Semafora”, który decyzją delegatów stał się organem SKK „Solidarność”.
   W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Władek i - też już nieżyjący Piotrek Bielawski z TVP Wrocław - oraz ja zostajemy zabrani z mego mieszkania przez funkcjonariuszy ZOMO i internowani. Rozpoczął się stan wojenny.
Po zwolnieniu Władek rozpoczął działalność w podziemnej „Solidarności”. Jest w składzie redakcyjnym „Wolnej Drogi”, bo taki tytuł przyjął „Semafor” po ogłoszeniu stanu wojennego. Jest współzałożycielem i autorem pisma podziemnego „Świt”. Staje się aktywnym kolporterem podziemnych wydawnictw i druków ulotnych.
W październiku 1982 roku aresztowany i skazany przez Sąd Wojskowy na 1 rok 4 miesiące więzienia, w zawieszeniu na 4 lata. W maju 1983 r. jest współzałożycielem pisma „ViS”, a w czerwcu 1984 r. zostaje ponownie aresztowany, a zwolniony na mocy amnestii z tego samego roku.
Wielokrotnie represjonowany i zatrzymywany przez SB. Współorganizator Mszy za Ojczyznę i z okazji Święta Kolejarzy w kościołach p.w. św. Wawrzyńca u księdza Stanisława Orzechowskiego i św. Klemensa Dworzaka u ks. Adama Wiktora.
   Od stycznia 1989 r. członek Komisji Założycielskiej „Solidarności” Węzła Wrocławskiego; VI 1989 – VI 1998 przewodniczący KZ w Oddziale Drogowym PKP, a od X 2001 KZ przy PKP Polskie Linie Kolejowe we Wrocławiu.
Wyróżniony wieloma oznaczeniami kolejowymi, m.in. Złotą Odznaką Zasłużonego Kolejarza oraz Złotym Medalem za długoletnią pracę przyznanym przez Prezydenta RP w październiku 2013 roku.
Przez wiele lat zmagał się z ciężka chorobą.
Po długotrwałej walce z nią, odchodzi na wieczną służbę w dniu 12 lipca 2014 roku.
Zygmunt Sobolewski
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.