"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks
 
Rada SKK NSZZ „Solidarność”
[ 0000-00-00 ]
6 lutego 2014 roku w siedzibie Sekcji Krajowej Kolejarzy odbyły się obrady Rady SKK NSZZ „Solidarność”. Zebranych przywitał przewodniczący Sekcji Henryk Grymel a obrady poprowadził Stanisław Kokot.
   Na początku Rada wysłuchała sprawozdania przygotowanego przez przedstawiciela SKK NSZZ „Solidarność” w Radzie Funduszu Własności Pracowniczej PKP SFIO Edwarda Kłosa, a przedstawionego przez członka Prezydium SKK Henryka Sikorę.
Z przedstawionego sprawozdania wynika, iż jednostki uczestnictwa w Funduszu wzrosły prawie o 100%. Miało na to wpływ między innymi lepsze zarządzanie funduszem, ale przede wszystkim prywatyzacja PKP CARGO SA. Edward Kłos sugeruje, aby nie sprzedawać jednostek FWP, ponieważ czekają nas, czyli kolej, kolejne prywatyzacje i z tych prywatyzacji również wpłyną środki na FWP.
Jednak jak się okazuje nie wszystkie prywatyzacje powodują wpływ na konto FWP.
Uzależnione to jest o rodzaju spółki, która jest prywatyzowana i tak np. ze sprzedaży Polskich Kolei Linowych nie wpłynęły żadne środki, ponieważ takie są zapisy w Ustawie z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”.
Aby z podobnych transakcji były odpisywane środki na FWP muszą nastąpić zmiany w zapisach w/w ustawy. Nad takimi zmianami lobbuje SKK, jednak droga do zmiany zapisów jest nadal odległa.
   Po wysłuchaniu informacji o Funduszu Własności Pracowniczej Zbigniew Gadzicki omówił kwestie związane ze zbliżającymi się wyborami, a szczególności odniósł się do podziału mandatów na WZD SKK NSZZ „Solidarność”. Każdy członek Rady SKK otrzymał specjalnie przygotowany wydruk, na którym znajdują się wszystkie organizacje związkowe z podziałem na ilości mandatów.
   Następnie przewodniczący Grymel omówił kwestie współpracy pomiędzy SKK a Sekcją Zawodową Przewozów Regionalnych NSZZ „Solidarność” oraz powiedział o spotkaniu prezydium SKK z członkami Rady SZPP.
Swoje zdanie w tej kwestii przedstawił przewodniczący Sekcji Zawodowej Tomasz Matera i wyraził zgodę na dalszą współpracę. O taka dalszą współpracę zaapelował także przewodniczący Sekretariatu Transportowców NSZZ „Solidarność” Bogdan Kubiak.
   W dalszej części obrad przewodniczący poszczególnych Sekcji Zawodowych przedstawili sytuacje w swoich spółkach.
Jak wynikało z ich wystąpień nieomal nie ma spółki, w której nie groziłyby zwolnienia. Najdramatyczniejsza sytuacja jest w „Przewozach Regionalnych”, gdzie w Małopolskim Zakładzie PR jest do zwolnienia 250 osób. Cała załoga tego zakładu, to 1.000 pracowników, dodatkowo - jak powiedział Radzie przewodniczący Komisji Zakładowej w tym zakładzie Ireneusz Dynowski - marszałek województwa powołał swoją spółkę i zawiesza kursowanie pociągów na kilku liniach, a na innych bardzo ogranicza.
Również w spółce TK Telekom są wprowadzane zmiany restrukturyzacyjne przed mającą nastąpić prywatyzacją. Jak wynika z przedstawionych faktów chodzi o podział spółki oraz zwolnienia jeszcze przed wynegocjowaniem paktu gwarancji pracowniczych.
W spółce PKP Intercity proponowane jest zdecydowane obniżenie oferty przewozowej, a co za tym idzie zmniejszenie zatrudnienia.
Dlatego Rada SKK NSZZ „Solidarność” w tych trzech kwestiach podjęła odpowiednie stanowiska skierowane do pani wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej odpowiedzialnej za kolej, przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, prezesa PKP SA, prezesów spółek oraz Marszałka województwa Małopolskiego (stanowiska są zamieszczone na stronie internetowej SKK)
   Rada Sekcji odniosła się również do kwestii tzw. inicjatywy „Wykolejonych emerytur” popierając tę inicjatywę.
Adam Dyląg
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.