"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
 
Rada SKK NSZZ „Solidarność”
[ 0000-00-00 ]
25 września br., w siedzibie Sekcji Krajowej Kolejarzy w Warszawie, odbyły się obrady Rady SKK NSZZ „Solidarność”.
Zebranych przywitał przewodniczący Sekcji - Henryk Grymel, a obrady poprowadził Stanisław Kokot.
   Na początku Rada przyjęła uchwałę w sprawie klucza wyborczego na kadencje 2014 - 2018, ponadto postanowiono, że liczba delegatów zależeć będzie od liczby członków i wynikać z ilości odprowadzanych składek średniorocznych do m-ca października. Kwestie te referował Zbigniew Gadzicki.
   Następnie przewodniczący Grymel poruszył kwestie współpracy pomiędzy SKK a Sekcja Zawodową Przewozów Pasażerskich NSZZ „Solidarność”. W trakcie dyskusji podjęto decyzję o spotkaniu prezydium SKK z członkami Rady SZPP, na co przystał przewodniczący Sekcji Zawodowej Przewozów Pasażerskich - Tomasz Matera.
Omówił on także kulisy ratowania Zakładu „Przewozów Regionalnych” w Bydgoszczy.
   Z kolei przewodniczący Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność” PKP CARGO SA - Marek Podskalny, przybliżył zebranym kulisy prowadzonych negocjacji nad Paktem Gwarancji Pracowniczych w spółce PKP CARGO SA oraz przedstawił korzyści, jakie zagwarantowano pracownikom w Pakcie.
Przedstawił on również członkom Rady pismo Zarządu PKP CARGO SA w sprawie łączenia zakładów, jakiego chce dokonać zarząd.
Po przedstawieniu tej kwestii, na wniosek przedstawicieli CARGO, Rada SKK przyjęła stanowisko, sprzeciwiające się działaniom zarządu PKP CARGO SA w sprawie łączenia zakładów w spółce.
   Z kolei Maria Sędek przedstawiła informacje na temat negocjacji i podwyżek w spółce PKP Intercity, zaś Elżbieta Baczewska o negocjacjach w spółce TK Telekom, gdzie prowadzone one były oddzielnie przez każdy związek. Sytuacja ta jest pewną ciekawostką i wywołała spore zdziwienie wśród członków Rady.
   Przewodniczący Rady, Henryk Grymel, omówił kwestie ulg przejazdowych, podkreślając, że w tym roku odpowiednio wcześniej rozpoczęto negocjacje, a co z tym idzie, wiele spraw udało się uregulować i kolejarze mają ulgi praktycznie u wszystkich przewoźników. Jest to sukces wszystkich negocjujących central związkowych i Zarządu PKP SA.
Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w PKP SA, Barbara Miszczuk, podkreśliła, że udało się wreszcie zawrzeć porozumienie w kwestii zwolnień, które od kilku miesięcy trwały w spółce i wywoływały wiele kontrowersji wśród pracowników, zwłaszcza w zakładach w terenie.
   Prowadzący obrady, Stanisław Kokot, przedstawił członkom Rady krótkie sprawozdanie z udziału przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w pracach Komisji w Sejmie i Senacie RP.
Zwrócił uwagę, że są prowadzone prace w podkomisji na temat prawa upadłościowego na kolei i gdy takowe wejdzie w życie, może się okazać, że niektóre spółki będą mogły upaść. Dodał, że przedstawiciele ministerstwa przedstawiają posłom i senatorom świetlaną przyszłość spółek kolejowych, co spotkało się z ostrą reakcją ze strony związkowej, gdyż - jak jest na kolei - to każdy kolejarz, to widzi.
   W dalszej części obrad powołano zespół ds. opracowania programu obchodów 10-lecia głodówki kolejarzy w obranie miejsc pracy, w tym „Przewozów Regionalnych”. Przyjęto również stanowisko w sprawie przywrócenia do pracy Józefa Wilka.
Na zakończenie przedstawiono program uroczystości wręczenia odznaczeń resortowych w październiku w Częstochowie.
Adam Dyląg
fot.A.Dyląg/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.