"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław - Wielkanoc
 
Chcemy Pomnika Kolejarza na Wileńskim! Przyłącz się!
[ 0000-00-00 ]
W związku z rozpoczętymi pracami nad powrotem "pomnika czterech śpiących" na plac Wileński, pragniemy dołączyć do protestu Konfederacji Środowisk Patriotycznych. W załączeniu zamieszczamy pełną treść apelu.

Przy tej okazji warto poważnie pochylić się nad kwestią tego, co miałoby ewentualnie na miejscu sowieckiego monumentu stanąć. Naszym zdaniem, miejsce idealnie nadaje się na umieszczenie w nim POMNIKA KOLEJARZA, ze względu na historyczny aspekt tego miejsca, gdzie przed wojną znajdowała się centrala PKP, a w chwili obecnej jest siedziba PKP PLK.

Jeśli jesteś za tą inicjatywą, prześlij swój głos poparcia na adres redakcja@nakolei.pl. Będziemy wiedzieć, co z tym zrobić!

"Pomimo negatywnych opinii licznych środowisk społecznych (w tym kombatantów Armii Krajowej) oraz protestu, pod którym podpisało się kilkanaście tysięcy mieszkańców stolicy, władze miasta zmierzają w szybkim tempie do odtworzenia na nowym miejscu, w centralnym punkcie prawobrzeżnej Warszawy, pomnika rzekomego sowiecko - polskiego "Braterstwa broni", nazywanego potocznie "pomnikiem czterech śpiących". Inwestycja na placu Wileńskim ma kosztować stolicę trzy miliony złotych.

Przez wiele dekad wspomniany monument był materialnym symbolem sowieckiej dominacji nad naszym krajem. W chwili odsłonięcia, w listopadzie 1945 roku, ze wszystkich stron otaczały go gmachy sowieckich instytucji mających za zadanie niszczenie polskiego ruchu niepodległościowego i "utrwalanie" komunistycznej dyktatury w Polsce. W gmachu Dyrekcji Generalnej PKP przy ulicy Wileńskiej 2/4 mieściła się placówka NKWD, w liceum im. Władysława IV - od strony ul. Jagielońskiej 38 - działał sowiecki trybunał wojenny, przy ul. Cyryla i Metodego 1 była siedziba sowieckiej bezpieki, a nieopodal kwaterowały jednostki 2 pułku pogranicznego NKWD zwalczającego polskie podziemie niepodległościowe. Wola przywrócenia symbolu zniewolenia i czci dla systemu totalitarnego, realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie licznych miejsc kaźni, którą zgotowały Polakom sowieckie organy bezpieczeństwa, budzi nasz stanowczy sprzeciw. W postępowaniu obecnych władz Warszawy dostrzegamy brak taktu oraz wrażliwości wobec ofiar komunistycznego okupanta niszczącego wolnościowe dążenia Polaków.

Wzywamy instytucje państwowe i samorządowe, organizacje społeczne, media oraz wszystkich współobywateli do podjęcia działań mogących zapobiec sfinalizowaniu tej inwestycji. Jesteśmy przeświadczeni, że nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymywania w przestrzeni publicznej Polski niepodległej symboli niedawnego zniewolenia. Uważamy, że ich usunięcie z tej przestrzeni nadal pozostaje ważnym atrybutem niepodległości.

Budowa linii metra i zmiana planów zagospodarowania przestrzennego stanowią wyborną okazję do uzgodnienia nowej lokalizacji pomnika ze stroną rosyjską, z którą Polska związana jest umową z 1994 r. o ochronie nekropolii wojennych oraz miejsc pamięci ofiar wojny i represji. Żołnierzy poległych w walkach, również żołnierzy sowieckich, traktujemy z powagą i szacunkiem należnym zmarłym. Dlatego też apelujemy do organów władzy o podjęcie działań inicjujących wszczęcie procedury przeniesienia monumentu na cmentarz wojenny żołnierzy sowieckich przy ul. Żwirki i Wigury. Nie jest jeszcze za późno."

(Źródło: nakolei.pl fot. nakolei.pl/Agencja Gazeta)

Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.