"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Niedziela, 20 czerwca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał
 
SOK w akcji (33)
[ 0000-00-00 ]
Płock: Na punkcie skupu złomu ujawniono obciążniki sieci trakcyjnej
Dnia 07.07.2011 roku o godzinie 09:45 zastępca naczelnika Sekcji Zasilania Elektroenergetycznego w Kutnie powiadomił dyżurnego zmiany Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kutnie, że na szlaku Płock Miasto -  Płock Trzepowo n/n sprawcy dokonali kradzieży obciążników sieci trakcyjnej. W rejon skierowano funkcjonariuszy SOK, powiadomiono Komendę Miejską Policji w Płocku. Po przybyciu na miejsce potwierdzono kradzież 23 szt. obciążników sieci trakcyjnej. Podczas penetracji terenu odnaleziono jeden obciążnik. Ponadto wspólnie z funkcjonariuszami policji dokonano kontroli pobliskiego punktu skupu złomu, gdzie ujawniono 22 szt. obciążników sieci trakcyjnej. Na podstawie prowadzonej dokumentacji przez pracownika punktu ustalono osobę sprzedającą. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Płocku.  
Kradzież 300 kg złomu z wagonów
Bochnia
Dnia 07.07.2011 roku o godzinie 10:30 podczas prowadzonych działań porządkowych w stacji Bochnia, dowódca Grupy Operacyjno – Interwencyjnej z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tarnowie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bochni ujęli na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży 150 kg złomu z wagonu wchodzącego w skład pociągu relacji Tarnów Filia - Tarnowskie Góry. Ujętych: 17-letniego Marcina N., zam. Kłaj i 18-letniego Dawida B., zam. Bochnia przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Bochni, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Zielona Góra
Dnia 07.07.2011 roku o godzinie 13:10 w stacji towarowej Zielona Góra, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze ujęli na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży 150 kg złomu stalowego wsadowego pochodzącego z wagonu relacji Zielona Góra - Gubin. Odzyskane mienie zostało przekazane dla nadawcy wagonu Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Różański" w Zielonej Górze. Sprawców: 43-letniego Wojciecha S. i 33-letniego Jacka J., mieszkańców Zielonej Góry przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Gliwice: Ujęto sprawców usypu 10000 kg miału węglowego
W dniu 07.07.2011 roku o godzinie 15:35 dyżurna ruchu stacji Gliwice Sośnica "GSA" powiadomiła telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach, że w jadącym torem nr 5a pociągu (PKP Cargo) relacji Ruda Halemba - Szczecin Port dwóch mężczyzn dokonało otwarcia drzwi z lewej strony w dwóch wagonach powodując na szlaku Gliwice GLC - Gliwice Sośnica GSA usyp ok. 10000 kg miału węglowego. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy po przybyciu ujęli dwóch sprawców usypu. Ujętych: 18-letniego Dawida L. i 22-letniego Marka J., mieszkańców Gliwic przekazano do VI Komisariatu Policji w Gliwicach, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Węgliniec: Kradzież szyny
Dnia 07.07.2011 roku o godzinie 20:15 w stacji towarowej Węgliniec, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Węglińcu ujęli na gorącym uczynku mężczyznę, który dokonał rozkręcenia i kradzieży 2 mb szyny z czynnego toru wyciągowego na górce rozrządowej. Sprawcę: 26-letniego Dominika Z., zam. Stary Węgliniec przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Pieńsk, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Skarżysko Kamienna: Mężczyzna porażony prądem
Dnia 07.07.2011 roku o godzinie 22:10 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Skarżysku Kamiennej o porażeniu prądem mężczyzny w rejonie stacji Skarżysko Zachodnie. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy po przybyciu ustalili, że do zdarzenia doszło ok. godziny 22:00. Według relacji świadków (braci poszkodowanego) przebywający w torowisku 19-letni mieszkaniec Skarżyska Kamiennej po dotknięciu słupa trakcyjnego został porażony prądem. W wyniku porażenia mężczyzna doznał uszkodzenia prawej kończyny górnej i został przewieziony przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala Miejskiego w Skarżysku Kamiennej. Wezwani na miejsce pracownicy pociągu sieciowego z Skarżyska Kamiennej dokonali sprawdzenia słupa, stwierdzając brak napięcia na jego konstrukcji, izolacja w porządku. Podczas  sprawdzania sieci trakcyjnej stwierdzono świeże ślady obcięcia liny uszynienia grupowego i jej brak na długości około 50 mb w torze nr. 1 oraz ok. 100 mb w torze nr. 2. Prawdopodobną przyczyną porażenia prądem była próba kradzieży dalszego odcinka liny uszynienia przez poszkodowanego i towarzyszące mu osoby. Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej. Na miejscu zabezpieczono odnalezione przy odciętych linach rękawice robocze. W trakcie prowadzonej penetracji terenu nie odnaleziono skradzionych lin.
Tarnowskie Góry: Ujęto sprawcę namalowania 18 m2 graffiti
W dniu 08.08.2011 roku o godzinie 00:50 na grupie odstawczej "TG" w stacji Tarnowskie Góry, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Tarnowskich Górach po pościgu ujęli jednego z trzech sprawców dewastacji polegającej na namalowaniu 18 m2 graffiti z prawej strony pudła jednostki należącej do Przewozów Regionalnych w Katowicach. Mężczyzna w trakcie ucieczki doznał rozcięcia przedramienia prawej ręki. Na miejscu zabezpieczono 15 szt. puszek po farbie w aerozolu. Sprawcę: 27-letniego Grzegorza M., zam. Rybnik przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Knurów: Kradzież elementów sieci trakcyjnej
W dniu 08.07.2011 roku o godzinie 04:20 na terenie  nieczynnej stacji Knurów Szczygłowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku ujęli sprawcę kradzieży ok. 32 mb drutu ślizgowego sieci trakcyjnej. Pomiędzy dwom lokatami podwójny drut ślizgowy został zrzucony na ziemię. Przy ujętym zabezpieczono nożyce do cięcia drutu, młotek i linkę parcianą. W stosunku do sprawcy zastosowano środek przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Ujętego: 36-letniego Janusza F., zam. Głubczyce przekazano do VI Komisariatu Policji w Gliwicach, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Kontrole punktów skupu złomu
Liszki
Dnia 08.07.2011 roku o godzinie  11:15 funkcjonariusze z Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie i Komisariatu Policji w Zabierzowie oraz przedstawicielem Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie przeprowadzili kontrolę punktu skupu złomu w miejscowości Liszki.  W trakcie kontroli ujawnili 230 kg szyn kolejowych . Na podstawie prowadzonej dokumentacji skupowej, ustalono osobę sprzedającą. Dowód rzeczowy zabezpieczony przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Zabierzowie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.   
Zabierzów
Dnia 08.07.2011 roku o godzinie  11:30 funkcjonariusze z Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie i Komisariatu Policji w Zabierzowie oraz przedstawicielem Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie przeprowadzili kontrolę punktu skupu złomu w miejscowości Zabierzów.  W trakcie kontroli ujawnili 714 kg elementów nawierzchni torowej tj.: szyny, łubki, podkładki. Na podstawie prowadzonej dokumentacji skupowej, ustalono osobę sprzedającą. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji w Zabierzowie.    
Jasło
Dnia 08.07.2011 roku o godzinie 12:00 właściciel Zakładu Produkcyjno - Naprawczego wagonów PKP /cystern/ powiadomił dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Jaśle, ze w dniach 02.07.br. do dnia 06.07.br. ze składu naprawczego mieszczącego się na terenie byłej lokomotywowni w stacji Jasło skradziono 40 szt. maźnic kołowych o wartości około 200 000 zł. W trakcie przeprowadzonej kontroli punktu skupu złomu w miejscowości Krosno, funkcjonariusze SOK ujawnili 5 szt. maźnic kołowych. Z oświadczenia właściciela punktu skupu i przedstawionych faktur wynika, że pozostałe maźnice zostały wywiezione w dniu 07.07.br. do Huty Stalowa Wola. Na miejsce przybyli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji z Krosna, którzy ustalili dane osoby sprzedającej i prowadzą dalsze czynności w sprawie.
 
Mysłowice: Ujęto dwóch sprawców namalowali graffiti 
W dniu 08.07.2011 roku o godzinie 15:10 w stacji Mysłowice Osobowa, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Jaworznie Szczakowej i Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach ujęli dwóch sprawców pomalowania ok. 3 m2 graffiti na ścianie budynku dyżurnego ruchu. Ujętych: 33-letniego Krzysztofa B., zam. Łętowice i 22-letniego Piotra K., zam. Kraków przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Kutno: Pobicie w pociągu
Dnia 08.07.2011 roku o godzinie 18:15 dyżurna ruchu stacji Kutno powiadomiła dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kutnie, że podczas postoju pociągu relacji Świnoujście - Kraków w stacji Kutno dwóch mężczyzn pobiło jednego z podróżnych, następnie zbiegło w kierunku miasta. W rejon skierowano samochodowy patrol SOK, który po krótkim pościgu ujął dwóch sprawców wskazanych przez kierownika pociągu. Wobec mężczyzn użyto środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Świadkiem zdarzenia była współpodróżna. Ujętych: 30-letniego Artura Sz. i Mieszka M., mieszkańców Warszawy przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, którzy prowadzą dalsze czynność w sprawie. Na skutek pobicia poszkodowany mężczyzna doznał rozcięcie głowy oraz krwawienia z oka i ucha. Podróżny po otrzymaniu pomocy medycznej udzielonej przez przybyły na miejsce zespól Ratownictwa Medycznego ze Szpitala Rejonowego w Kutnie kontynuował dalszą podróż. Pociąg nie doznał opóźnienia.
 
Leszno: Ujęto uczestnika bójki w pociągu
W dniu 08.07.2011 roku o godzinie 21:30 po wjeździe do stacji Leszno pociągu relacji Wrocław Główny - Poznań Główny, funkcjonariusze  z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Lesznie podjął interwencję w stosunku do  trzech mężczyzn biorących udział w bójce. W wyniku interwencji ujęto jednego ze sprawców. Ujętego: 37-letniego Sylwestera T., zam. Rawicz przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, którzy poprowadzą dalsze czynności w sprawie. W wyniku interwencji pociąg doznał 5 minut opóźnienia.
 
Piła: Kradzież w pociągu na szkodę podróżnej
Dnia 09.07.2011 roku o godzinie 20:40 w stacji Piła, kierownik pociągu (Przewozy Regionalne) relacji Kołobrzeg - Poznań Główny powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pile, że w pociągu doszło do kradzieży na szkodę podróżnej. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK wraz z psem służbowym, którzy po przybyciu ujęli sprawcę kradzieży torebki, wskazaną przez 35-letnią poszkodowaną. Ujęta 24-letnia Natalia Ż., mieszkanka Jarocina, posiadała skradzioną torebkę w swoich bagażach. Została przekazana przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Pile, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie. Poszkodowana wyceniła wartość torebki i jej zawartości na kwotę 700 zł. Złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W wyniku interwencji pociąg doznał 10 minut opóźnienia.
Wałbrzych: Kradzież kabla teletechnicznego
Dnia 10.07.2011 roku o godzinie 03:50 dyżurny ruchu stacji Wałbrzych Główny powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Wałbrzychu, że między nastawnią dysponującą a nastawniami wykonawczymi stacji Wałbrzych Główny nastąpiła przerwa w łączności. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy po przybyciu ujęli sprawcę kradzieży ok. 9 mb kabla teletechnicznego z koryta kablowego. Sprawcę: 40-letniego Sławomira P., mieszkańca Wałbrzycha przekazano do  III Komisariatu Policji w Wałbrzychu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Katowice: Ujęto dwóch sprawców kradzieży sieci trakcyjnej
W dniu 10.07.2011 roku o godzinie 07:15 podczas działań przeciwkradzieżowych kryptonim ,,SIEĆ" w stacji Katowice Muchowiec, funkcjonariusze z Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach i funkcjonariuszami z Komendy Regionalnej SOK w Lublinie ujęli na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży ok. 80 mb kompletnej sieci trakcyjnej wyciętej w czynnym dla ruchu torze nr 8. Sprawców: 49-letniego Wiesława M. i 42-letniego Jacka D., mieszkańców Katowic przekazano do IV Komisariatu Policji w Katowicach, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie. Przerwy w ruchu pociągów nie było.
Poznań: Kradzież telefonu
Dnia 10.07.2011 roku o godzinie 20:50 w stacji Poznań Główny, do funkcjonariuszy z  Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu wraz z psem służbowym podszedł mężczyzna, który zgłosił kradzież telefonu komórkowego marki SAMSUNG WALE 533 przez dwóch mężczyzn oraz wskazał jedną z osób, która uczestniczyła w kradzieży. Drugi mężczyzna ze skradzionym telefonem oddalił się w kierunku miasta. W wyniku podjętych czynności w holu dworca Poznań Główny funkcjonariusze SOK ujęli wskazanego przez poszkodowanego mężczyznę, którym okazał się być: 23-letni Krystian M., zam. Luboń k/Poznania. Ujętego przekazano do Komisariatu Kolejowego Policji w Poznaniu, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Bytom: Nieletni ujęty podczas próby sprzedaży 3000 kg złomu
W dniu 12.07.2011 roku o godzinie 09:20 w trakcie kontroli punktu skupu złomu w miejscowości Bytom Bobrek, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu ujęli mężczyznę na sprzedaży ok. 3000 kg złomu stalowego pochodzącego z usypu dokonanego w dniu 29.06.2011 r. z pociągu (PKP Cargo) relacji Tarnowskie Góry - Chałupki. Sprawcę: Dawid G lat 15 zam Bytom przekazano funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Bytomiu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Olsztyn: Kradzież na szkodę podróżnego
Dnia 12.07.2011 roku o godzinie 12:10 w stacji Olsztyn, funkcjonariusze z Posterunku  Straży Ochrony Kolei w Olsztynie ujęli  sprawcę kradzieży torby podróżnej z zawartością laptopa, ładowarki do telefonu oraz odzieży roboczej na szkodę podróżnego. Skradzione przedmioty odzyskano i przekazano 24-letniemu poszkodowanemu. Sprawcę: 38-letniego Marka G., zam. Tomczyce przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Przemyśl: Ujęto sprawcę kradzieży złączek szynowych
Dnia 12.07.2011 roku o godzinie 22:50 podczas działań przeciwkradzieżowych na szlaku Przemyśl Główny - Hurko Mijanka, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Policji w Przemyślu ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży 9 szt. złączek szynowych miedzianych. W stosunku do ujętego mężczyzny zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Na miejscu zabezpieczono narzędzie w postaci łomu. Sprawcę: 23-letniego Dariusza C., mieszkańca Przemyśla przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Gorzów Wielkopolski: Ujęto nieletniego sprawcę pomalowania wagonów
Dnia 13.07.2011 roku o godzinie 14:50 w stacji towarowej Gorzów Wielkopolski, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gorzowie Wielkopolskim zauważyli dwóch mężczyzn malujących wagony towarowe w torach odstawczych. Na widok funkcjonariuszy SOK podjęli próbę ucieczki, ale po krótkim pościgu jeden ze sprawców został ujęty. Okazał się nim być: 16-letni Krzysztof A., zam. Gorzów Wielkopolski. Sprawcy pomalowali dwa wagony metodą graffiti na powierzchni ok. 22 m2. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
Rzepin: Nietrzeźwa rowerzystka
Dnia 13.07.2011 roku o godzinie 15:25 podczas prowadzonych działań w ramach akcji Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” na szlaku kolejowym Jerzmanice Lubuskie – Rzepin, przejazd kat. B, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komisariatu Policji w Rzepinie zatrzymali do kontroli 54-letnią rowerzystkę, od której czuć było woń alkoholu. Kobieta została poddana badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik - 1.47 mg / l . Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji w Rzepinie.
Gniezno: Pracownik ochrony kradł paliwo z wagonu cysterny
Dnia 13.07.2011 roku o godzinie 20.45 podczas patrolu stacji towarowej Gniezno, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży etyliny z wagonów. Mężczyzna zerwał plomby z kranów spustowych pięciu wagonów - cystern stojących na torze nr 110. Mężczyzna zdążył spuścił ok 1,5 l etyliny. Drugi mężczyzna stał przy samochodzie na drodze przy grupie torów. W toku prowadzonych czynności ustalono, że ujęci mężczyźni to pracownicy Agencji Ochrony. Ujęty mężczyzna dokonał kradzieży w trakcie ochraniania składów pociągów w stacji Gniezno. Sprawcę: 27-letniego Michała G., mieszkańca Bydgoszczy przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Węgliniec: Ujęto sprawcę kradzieży śrub stopowych
Dnia 14.07.2011 roku o godzinie 12:10 w stacji Węgliniec, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Węglińcu wraz z psem służbowym ujęli sprawcę kradzieży 54 szt. śrub stopowych (27 kg) pochodzących z nieczynnego toru mieszczącego się na górce rozrządowej. Sprawcę: 58-letniego Henryka M., mieszkańca Węglińca przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w  Węglińcu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Rzeszów: Samotna podróż 9-latka do Świnoujścia
Dnia 14.07.2011 roku o godzinie 18:15 kasjerka ze stacji Jarosław powiadomiła telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rzeszowie, że pociągiem relacji Przemyśl - Świnoujście podróżuje 9-letni chłopiec, który zakupił bilet do stacji Świnoujście twierdząc, że bilet kupuje dla wujka. O oddaleniu się chłopca z miejsca zamieszkania powiadomiła również matka chłopca. Do pociągu skierowano funkcjonariuszy Grupy Operacyjno - Interwencyjnej SOK, którzy odnaleźli chłopca i przekazali funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.
Bronowice: Kontrola punktu skupu złomu
W dniu 18.07.2011 roku o godzinie  09:15 funkcjonariusze Grupy Operacyjno
- Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie
wraz  z  przedstawicielem PKP IC Kraków przeprowadzili kontrolę punktu
skupu złomu w  miejscowości Bronowice.  Podczas kontroli ujawniono ok. 8
kg elementów pochodzących z wyposażenia wagonów tj:  popielniczka, 3 szt.
śmietniczek oraz 14 szt.  listw aluminiowych. Właściciel punktu skupu
złomu  nie posiadał dokumentacji na ujawnione przedmioty. Powiadomiono IV
Komisariat Policji w Krakowie, który prowadzi dalsze czynności w sprawie.

Lubań Śląski: Kradzież przewodów teleinformatyki kolejowej
Dnia 18.07.2011 roku o godzinie 09:15 w stacji Lubań Śląski,
funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Węglińcu ujęli
mężczyznę, który w plecaku posiadał 22 mb przewodów miedzianych. W toku
prowadzonych czynności ustalono, że były to przewody teleinformatyki
kolejowej, pochodzące z terenu stacji. Sprawcę: 58-letniego Wiesława  S.,
zam. Kościelnik przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu
Śląskim, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Trzebinia: Kradzież transformatorów rozjazdów
W dniu 18.07.2011 roku o godzinie 22:40 dyżurny nastawni TSB Trzebinia
powiadomił  telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony
Kolei w Oświęcimiu, że w stacji towarowej Trzebinia poruszają się osoby
postronne. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy po przybyciu
ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży transformatorów oraz przewodów
zasilających transformatory pochodzących z dwóch rozjazdów. Ujęty
mężczyzna ubrany był w odzież roboczą i rękawiczki oraz posiadał w torbie
kombinerki, klucze do odkręcania śrub oraz inne narzędzia. Sprawcę:
42-letniego Daniela B., mieszkańca Trzebini przykazano przybyłym na
miejsce funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Trzebini, którzy prowadzą
dalsze czynności w sprawie.

Gdańsk: Ujęto sprawców pobicia i kradzieży
W dniu 18.07.2011 roku o godzinie 23:15 w stacji Gdańsk Główny do
funkcjonariusza z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Policji w
Gdańsku podszedł zakrwawiony mężczyzna, który poinformował, że podczas
przechodzenia przy rampie kolejowej został pobity przez dwóch mężczyzn,
którzy jednocześnie skradli mu plecak z zawartością: przybory do golenia,
telefon komórkowy Alcatel, ładowarka i gotówka w kwocie 93 zł. W wyniku
napaści 35-letni mężczyzna doznał licznych obrażeń twarzy i wybicia zębów.
Poszkodowany wycenił straty na 220 zł. oraz podał rysopisy sprawców. W
wyniku podjętych czynności i penetracji terenu stacji funkcjonariusze SOK
i Policji ujęli sprawców, którzy posiadali przy sobie skradzione
przedmioty oraz gotówkę. Poszkodowanego mężczyznę Pogotowie Ratunkowe
przewiozło do Akademii Medycznej w Gdańsku. Sprawców: 42-letniego Marka
K., mieszkańca Bydgoszczy i 33-letniego Cezarego P., mieszkańca Warszawy
przekazano do II Komisariatu Policji w Gdańsku, gdzie prowadzone są dalsze
czynności w sprawie.


Jaworzno: Kontrola punktu skupu złomu
W dniu 19.07.2011 roku o godzinie 11:00 w trakcie kontroli punktu skupu
złomu na terenie miasta Jaworzno, funkcjonariusz z Posterunku Straży
Ochrony Kolei i Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w
Jaworznie ujęli dwóch sprawców podczas próby sprzedaży 234 kg złomu
skradzionego na grupie JSC w stacji Jaworzno Szczakowa. Sprawców:
23-letniego Rafała O. i 21-letniego Mateusza Cz., mieszkańców Jaworzna
przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, gdzie prowadzone są
dalsze czynności w sprawie.

Zabrze: Ujęto sprawcę usypu miału węglowego
W dniu 19.07.2011 roku o godzinie 14:00 na szlaku Maciejów Północny -
Zabrze Makoszowy Kopalnia, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony
Kolei w Gliwicach ujęli sprawcę usypu ok 1500 kg miału węglowego poprzez
otwarcie drzwi z lewej strony w kierunku biegu pociągu przy wagonie
wchodzącym w skład pociągu (PKP Cargo) relacji Ruda Bielszowice - Będzin
Grodziec. Przerwy w ruchu pociągów nie było. Sprawcę: 58-letniego Joachima
D., mieszkańca Zabrza przekazano do I Komisariatu Policji w Zabrzu, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Opole: Kradzież elementów torowych
Dnia 19.07.2011 roku o godzinie 15:55 dyżurny ruchu "OP1" powiadomił
telefonicznie komendanta zmiany z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei
w Opolu, że z okna nastawni zauważył jak dwóch młodych mężczyzn wynosi z
placu magazynowego elementy nawierzchni torowej i ładuje je do bagażnika
samochodu osobowego marki Ford "KA", natomiast trzeci osobnik siedzi za
kierownicą tego samochodu. Po chwili wszyscy trzej sprawcy odjechali
samochodem w kierunku miasta. Za sprawcami samochodem służbowym udali się
funkcjonariusze SOK, którzy zatrzymali opisany samochód przy punkcie skupu
złomu. W bagażniku samochodu ujawniono 50 kg elementów tj.: śruby,
podkładki i dwa klocki hamulcowe. Sprawców: 20-letniego Mateusza G.,
28-letniego Radosława W., mieszkańców Opola i 33-letniego Michała G., zam.
Tarnów Opolski przekazano funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w
Opolu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Katowice: Ujęto sprawcę kradzieży elementów sieci trakcyjnej
W dniu 19.07.2011 roku o godzinie 21:20 w stacji Katowice Muchowiec,
funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej
Straży Ochrony Kolei w Katowicach  ujęli na gorącym uczynku jednego z
czterech sprawców kradzieży ok. 80 mb elementów sieci trakcyjnej tj. 50 mb
liny nośnej  i 30 mb przewodu jezdnego pociętych na odcinki 1–5 mb.
Ujętego: 23-letniego Damiana Ś., mieszkańca Sosnowca przekazano przybyłym
na miejsce funkcjonariuszom z IV Komisariatu Policji w Katowicach, którzy
prowadzą dalsze czynności w sprawie. Przerwy w ruchu pociągów nie było.

Warszawa: Chciał popełnić samobójstwo
Dnia 19.07.2011 roku o godzinie 11:35 na szlaku Warszawa Antoninów -
Warszawa Rembertów na rurach ciepłowniczych znajdujących się nad siecią
trakcyjną przebywał mężczyzna, który usiłował popełnić samobójstwo. W
rejon zdarzenia skierowano funkcjonariuszy Grupy Operacyjno –
Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie,
którzy po przybyciu zastali funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Warszawa
Rembertów, 4 zastępy Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz monterów z
Sekcji Elektroenergetyki Warszawa Grochów. W wyniku interwencji służb
ratunkowych na szlaku Warszawa Wschodnia - Warszawa Rembertów w godzinach
11:54 - 12:12 zostało wyłączone napięcie sieci trakcyjnej w sześciu
torach, co umożliwiło sprowadzenie mężczyzny z zagrożonego terenu.
Mężczyzną chcącym popełnić samobójstwo okazał się: 51-letni mieszkaniec
Skierniewic, którego Pogotowie Ratunkowe przewiozło do Szpitala
Psychiatrycznego na obserwację. W wyniku zdarzenia opóźnieniu uległy 4
pociągi na łączny czas 65 minut.

Kołobrzeg: Trzech posiadaczy marihuany
W dniu 20.07.2011 roku o godzinie 09:45 podczas patrolu stacji Kołobrzeg,
funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Koszalinie i Straży
Granicznej w Kołobrzegu legitymowali mężczyznę, przy którym ujawniono 2,60
gr. suszu roślinnego (marihuana). Ujętego: 19-letniego Łukasza D., zam.
Żary przekazano do Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
O godzinie 13:30 w stacji Kołobrzeg funkcjonariusze z Posterunku Straży
Ochrony Kolei w Koszalinie i Służby Celnej w Kołobrzegu legitymowali dwóch
mężczyzn, przy jednym z mężczyzn ujawniono 2 gr. suszu roślinnego
(marihuana), przy drugim 10 g suszy roślinnego (marihuana). Ujętych:
23-letniego Damiana J., zam. Mały Rynek i 24-letniego Daniela G., zam.
Krotoszyn przekazano do Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowo-drogowym
Dnia 20.07.2011 roku o godzinie 13:06 na szlaku Mińsk Mazowiecki –
Mrozy, przejazd kolejowy kat. B, pod nadjeżdżający pociąg nr  41013
relacji Bohumin - Moskwa  wjechał motorowerem 16-letni mieszkaniec Bud
Janowskich ponosząc śmierć na miejscu. W rejon zdarzenia skierowano
funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Siedlcach,
którzy po przybyciu zabezpieczali teren wypadku. Na miejscu obecne były
służby: Pogotowie Ratunkowe, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji
w Mińsku Mazowieckim, komisja powypadkowa oraz Prokurator z Prokuratury
Rejonowej w Mińsku Mazowieckim. Zwłoki zostały zabrane do prosektorium w
Mińsku Mazowieckim. Tor nr 1 zamknięty był od godziny 13:11 do 16:15. Ruch
pociągów odbywał się po torze nr 2 z ograniczeniem prędkości pociągów do
20 km/h.  Pociąg z powodu uszkodzenia lokomotywy został zepchnięty
lokomotywą zastępczą do stacji Mrozy i po wymianie uszkodzonej lokomotywy
odjechał w dalszą drogę o godzinie 17:10 doznając 238 min. opóźnienia. W
wyniku wypadku opóźnionych zostało łącznie 9 pociągów na 381 minut.

Gliwice: Kradzież płytek torowych
W dniu 21.07.2011 roku o godzinie 08:30 na szlaku Gliwice – Zabrze,
funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach wraz z
funkcjonariuszami Grupy Operacyjno – Interwencyjnej SOK z Gliwic
ujęli dwóch sprawców  kradzieży 45 szt. płytek torowych S-49. Sprawców:
52-letniego Stanisława W. i 49-letniego Henryka K., mieszkańców Gliwic
przekazano do VI Komisariatu Policji w Gliwicach, gdzie prowadzone są
dalsze czynności  w sprawie.

Toruń: Ujęto sprawcę kradzieży kabla teletechnicznego
Dnia 21.07.2011 roku o godzinie 10:30 na szlaku Chorągiewka –
Nieszawka, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Toruniu
ujęli sprawcę kradzieży 10 mb kabla teletechnicznego. Sprawcę: 59-letniego
Leszka F., zam. Glinki przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji
Toruń Podgórz, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Nasielsk: Kradzież kabla – ujęto 7 sprawców
Dnia 21.07.2011 roku o godzinie 17:10 dyżurna ruchu stacji Nasielsk
powiadomiła  telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony
Kolei w Nasielsku, że na szlaku Nasielsk - Świercze semafory wykazują
zajętość. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy wspólnie z
funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Nasielsku ujęli sześciu sprawców
kradzieży 2 szt. kabla  zasilającego SDS o długości 25 mb oraz kabla
transmisyjnego o długości 25 mb. O godzinie 20:10 na miejsce zdarzenia
skierowano drugi patrol SOK, który po przybyciu ujął siódmego sprawcę
kradzieży kabla, którym okazał się: 14-letni mieszkaniec Nasielska. Dalsze
czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji w Nasielsku, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie. Dane osobowe sześciu sprawców w
posiadaniu Policji.

Komentuje st. inspektor Paweł Boczek – rzecznik prasowy KG SOK:
Dnia 11 lipca br. w poniedziałek w Żaganiu, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Żagania wraz z pracownikami Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz Policją przeprowadzili na przejeździe kolejowym akcję „Bezpieczny Poniedziałek”.
Akcja miała miejsce w Żaganiu w godzinach 09:30 – 10:30 na przejeździe kolejowym kat. „A" przy ul. Przyjaciół Żołnierza. Polegała na kontroli kierowców, pieszych i rowerzystów w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych. W szczególności zwracano uwagę na brak przestrzegania przepisów drogowych tj.: przejeżdżanie lub przechodzenie przez przejazd w momencie opuszczania i podnoszenia rogatek czy omijanie rogatek przez pieszych po ich zamknięciu. Podczas działań rozdano 400 ulotek informacyjnych o zagrożeniach nieprzestrzegania przepisów. To już dziewiąta akcja w ramach VII edycji kampanii Bezpieczny Przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Działania mają głównie charakter prewencyjny i edukacyjny. Celem jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, tym samym zmniejszenie liczby wypadków.
Aleksander Wiśniewski (na podstawie informacji rzecznika prasowego KG SOK)
fot.KG SOK


 
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.