"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Niedziela, 20 czerwca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał
 
SOK w akcji (32)
[ 0000-00-00 ]
Kontrole punków skupu złomu
Łódź
Dnia 24.06.2011 roku o godzinie 11:50 podczas kontroli punktu skupu złomu
w Łodzi, funkcjonariusze Grupy Operacyjno – Interwencyjnej z Komendy
Regionalnej Straży Ochrony Kolei i VI Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
ujawnili 35 kg elementów sieci trakcyjnej w postaci: wieszaków liny nośnej
i pociętego na kawałki przewodu jezdnego.  Na podstawie prowadzonej
dokumentacji przez właściciela punktu skupu złomu ustalono osobę
sprzedającą. W toku prowadzonych czynności ustalono, że kradzieży dokonano
dnia 21.06.br w stacji Łódź Olechów. Dalsze czynności w sprawie prowadzi
VI Komenda Miejska Policji w Łodzi.
Janikowo
Dnia 24.06.2011 roku o godzinie 13:20 podczas kontroli punktu skupu złomu
i metali kolorowych w miejscowości Janikowo, funkcjonariusze z Posterunku
Straży Ochrony Kolei w Inowrocławiu ujawnili elementy torowe w postaci: 20
szt. podkładek torowych, 143 szt. wkrętów, 112 szt. podkładek
sprężystych,100 szt. śrub stopowych, 55 szt. podkładek śrub mocujących
szyny, 4 szt. łubek i 65 szt. nakrętek śrub stopowych. W toku prowadzonych
czynności ustalono, ze elementy pochodzą z remontowanego toru nr 8 w
stacji Janikowo. Na podstawie prowadzonej dokumentacji w punkcie skupu
złomu ustalono osobę sprzedającą. Odzyskane mienie zostało zabezpieczone
przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Janikowo, którzy prowadzą
dalsze czynności w sprawie.

Krzyż: Obywatel Danii malował graffiti
Dnia 24.06.2011 roku o godzinie 18:55 w stacji Krzyż, podczas sprawdzania
w torach odstawczych wagonów przeznaczonych do naprawy, funkcjonariusze z
Posterunku Straży Ochrony Kolei w Krzyżu ujęli jednego z trzech sprawców
pomalowania 240 m2 graffiti na dwóch jednostkach pociągu osobowego
własności PR Poznań. Sprawcę: 23-letniego obywatela Danii wraz z
zabezpieczonymi na miejscu farbami przekazano funkcjonariuszom z
Komisariatu Policji w Krzyżu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Stargard Szczeciński: Kradzież elementów torowych
Dnia 27.06.2011 roku o godzinie 08:25 po terenie miasta Stargard
Szczeciński, poruszał się samochód dostawczy marki Ford Transit z
widocznymi elementami torów kolejowych. W wyniku podjętych czynności na
ul. Morskiej, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w
Stargardzie Szczecińskim i Policji zatrzymali do kontroli samochód marki
Ford, w którym ujawniono 10 odcinków pociętej szyny o łącznej długości 26
mb oraz rozjazd wąskotorowy o długości  3 mb. Ujętych: 18-letniego Daniela
A., zam. Rosowo i 16-letniego Marcina M., zam. Chlebówko przekazano do
Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie  Szczecińskim, gdzie prowadzone
są dalsze czynności w sprawie. Elementy pochodziły z nieczynnej linii
kolejowej Stargard Szczeciński - Stara Dąbrowa.

Wałbrzych: Dewastacja napędu rozjazdu
W dniu 27.06.2011 roku o godzinie 19:10 dyżurny ruchu stacji Wałbrzych
Fabryczny powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży
Ochrony Kolei w Wałbrzychu, że osoby postronne dewastują napęd rozjazdu.
Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy po przybyciu i krótkim
pościgu ujęli dwóch sprawców dewastacji napędu. W trakcie prowadzonych
czynności stwierdzono świeżo odkręcone elementy tj. silnik i pokrywę
napędu. Ujętych: 34-letniego Sebastiana W., zam. Wałbrzych i 30-letniego
Zdzisława W., zam. Wałbrzych przekazano przybyłym na miejsce
funkcjonariuszom z IV Komisariatu Policji w Wałbrzychu, którzy prowadzą
dalsze czynności w sprawie.

Radzionków: Kradzież 500 kg złomu z wagonu
W dniu 28.06.2011r. o godz. 9:20 w stacji Radzionków, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Tarnowskich Górach i Komisariatu Policji w Radzionkowie ujęli trzech sprawców kradzieży ok. 500 kg złomu stalowego pochodzącego z pociągu (PKP Cargo) relacji Tarnowskie Góry – Łazy. Sprawcy poruszali się samochodem marki Ford Probe koloru szarego. Ujętych: 22-letniego Rafała P., Dariusza G. i 15-letniego Krzysztofa M., mieszkańców Chorzowa przekazano do Komisariatu Policji w Radzionkowie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Łódź: Ujęto dwóch sprawców pomalowania elewacji wiaduktu
Dnia 28.06.2011 roku o godzinie 13:40 podczas patrolu szlaku Łódź Widzew – Zgierz, funkcjonariusze Grupy Operacyjno – Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi ujęli na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy namalowali ok. 8 m2 graffiti na elewacji wiaduktu kolejowego przy ul. Pomorskiej. Sprawców: 18-letniego Adama J. i 17-letniego Sebastiana W., mieszkańców Łodzi przekazano do VI Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Opole: Kradzież w pociągu na szkodę podróżnego
W dniu 28.06.2011 roku o godzinie 15:10 do komendanta zmiany z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Opolu zgłosiła się kobieta, która powiadomiła, że o godzinie 13:10 w pociągu relacji Zawadzkie - Opole Główne na odcinku Suchy Bór - Opole Główne do jej syna jadącego wraz z kolegą podeszło trzech mężczyzn, którzy kazali oddać portfel z zawartością dokumentów oraz gotówką w kwocie 50 zł. Sprawcy zabrali gotówkę, a portfel wyrzucili przez okno. Następnie kazali oddać buty, lecz poszkodowany zdążył uciec do konduktora pociągu. Na podstawie podanego rysopisu funkcjonariusze SOK ujęli trzech mężczyzn odpowiadających rysopisowi. Powiadomiono oficera dyżurnego z I Komisariatu Policji w Opolu. Po przybyciu funkcjonariuszy Policji dokonano okazania ujętych mężczyzn poszkodowanym, którzy rozpoznali sprawców zdarzenia. Konduktor (PR Opole) potwierdził okoliczności zdarzenia. Sprawców: 23-letniego Mariusza S., 19-letniego Kamila C. i 23-letniego Tomasza S., zam. Ozimek przekazano funkcjonariuszom z I Komisariat Policji w Opolu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Puławy: Ujawniono 1060 paczek papierosów bez akcyzy, wartości 13000 zł.
Dnia 29.06.2011 roku o godzinie 07:05 funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dęblinie podczas patrolu szlaku  Puławy Azoty – Puławy, bezpośrednio po przejeździe pociągu relacji Kijów - Warszawa Zachodnia ujęli 37-letnią kobietę, która posiadała przy sobie dwa worki z wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Worki zostały wyrzucone z pociągu. Po przeliczeniu zawartości worków stwierdzono 1060 paczek papierosów różnych marek o wartości 13000 zł. Ujętą: 37-letnią Małgorzatę S., mieszkankę Kozienic przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Puławach, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Krosno: Kontrola punktu skupu złomu
Dnia 29.06.2011 roku o godzinie 11:05 podczas kontroli punktu skupu złomu w miejscowości Krosno, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Jaśle ujęli dwóch mężczyzn, w trakcie sprzedaży płozy hamulcowej o wadze 17 kg. Zabezpieczone mienie pochodziło ze stacji Krosno. Ujętych: 29-letniego Pawła Z. i 41-letniego Krzysztofa W., mieszkańców Krosna przekazano do Komendy Miejskiej w Krośnie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Wałbrzych: Kradzież 30 mb kabla telefonicznego
W dniu 29.06.2011 roku o godzinie 19:35 na szlaku Jedlina Zdrój - Wałbrzych Główny włączył się manipulator sygnalizacji kablowej. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Wałbrzychu, którzy po przybyciu ujęli na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży około 30 mb  kabla telefonicznego. Sprawców: 56-letniego Jerzego K. i 27-letniego Daniela K., mieszkańców Wałbrzycha przekazano do III Komisariatu Policji w Wałbrzychu, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie. Wprowadzono telefoniczne zapowiadanie pociągów.
Warszawa: Włamanie do punktu handlowego
Dnia 30.06.2011 roku o godzinie 05:00 w rejonie galerii środkowej dworca Warszawa Centralna, funkcjonariusz z Posterunku Straży Ochrony Kolei Warszawa Gdańska i Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie ujęli sprawcę włamania do punktu handlowego, w którym włączył się alarm. Przy sprawcy zabezpieczono przedmioty służące do popełnienia przestępstwa. Sprawcę: 50-letniego Jacka Sz., mieszkańca Warszawy przekazano do Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Dwaj mężczyźni próbowali popełnić samobójstwo
Częstochowa
W dniu 30.06.2011 roku o godzinie 21:50 w stacji Częstochowa Towarowa, 21-letni mieszkaniec Gomunic wszedł na słup oświetleniowy znajdujący się na terenie grupy towarowej i próbował popełnić samobójstwo. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i VI Komisariatu Policji w Częstochowie, którzy o godzinie 23:00 po krótkich negocjacjach ujęli mężczyznę stwarzającego swoim zachowaniem zagrożenie dla własnego zdrowia i życia oraz ruchu kolejowego. Na miejscu obecne były służby ratownicze: Pogotowie Ratunkowe i Straż Pożarna z Częstochowy. Po udzieleniu pomocy mężczyzna został zabrany przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala Miejskiego PCK w Częstochowie. Dalsze czynności w sprawie prowadzi VI Komisariat Policji w Częstochowie.
Rzepin
Dnia 30.06.2011 roku o godzinie 23:35 na szlaku Rzepin – Jerzmanice, 33-letni mieszkaniec Rzepina próbował popełnić samobójstwo. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komisariatu Policji w Rzepinie oraz Pogotowie Ratunkowe, którzy po przybyciu zastali w torach czynnych agresywnie zachowującego się mężczyznę (rzucał tłuczniem i wyzywał). Funkcjonariusze próbowali uspokoić mężczyznę i namówić do dobrowolnego opuszczenia torowiska. Jednak mężczyzna w żaden sposób nie reagował i w dalszym ciągu rzucał kamieniami nie pozwalając zbliżyć się do siebie. Na miejsce zdarzenia przybył negocjator z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wraz z przewodnikiem psa tropiącego. Po krótkiej rozmowie rozpoczęto pościg za mężczyzną, którego ujęto na posesji przy ul Poznańskiej. W wyniku zdarzenia pociąg relacji Kołobrzeg - Bielsko Biała doznał 154 min. opóźnienia. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji w Rzepinie.
Poznań: Ujawniono ok. 2000 kg elementów torowych
Dnia 01.07.2011 roku o godzinie 11:00 w trakcie kontroli punktu skupu
złomu w Poznaniu, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony
Kolei i Komisariatu Kolejowego w Poznaniu ujawnili w kontenerze ok. 2000
kg szyn kolejowych i kozłów oporowych. Na podstawie prowadzonej
dokumentacji ustalono trzy osoby sprzedające, które były pracownikami
Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych i Inżynierii S.A. we Wrocławiu i
dokonywały rozbiórki torów podczas prowadzonego remontu w stacji Poznań
Główny. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami szyny miały być magazynowane
w rejonie peronu 3 stacji Poznań Główny. Dalsze czynności w sprawie
prowadzi Komisariat Kolejowy Policji w Poznaniu.

Suchy Las: Układali przeszkody na torach
Dnia 01.07.2011 roku o godzinie 18:55 na szlaku Suchy Las –
Złotniki, grupa młodzieży układała przeszkody na torach w postaci znaków
kolejowych „Wskaźnik uprzedzający - W11". Po jednym z takich
wskaźników przejechał pociąg relacji Poznań Główny - Piła Główna, bez
następstw. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej
Straży Ochrony Kolei w Poznaniu, którzy po krótkim pościgu ujęli jednego
ze sprawców układania przeszkód. W trakcie prowadzonych czynności
zabezpieczono cztery znaki kolejowe ,,Wskaźnik uprzedzający - W11".
Sprawcę: 16-letniego Tomasza D., zam. Suchy Las przekazano przybyłym na
miejsce funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Poznań Jeżyce, którzy
prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Katowice: Ujęto sprawcę kradzieży 100mb kompletnej sieci trakcyjnej
W dniu 01.07.2011 roku o godzinie 20:40 na nieczynnym torze w stacji
Katowice Muchowiec, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z
Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli na gorącym
uczynku sprawcę kradzieży 100 mb kompletnej sieci trakcyjnej. Sprawcę:
20-letniego Kamila K., mieszkańca Katowic przekazano do IV Komisariatu
Policji w Katowicach, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Kradzieże na szkodę podróżnych
Szczecin
Dnia 02.07.2011 roku o godzinie 14:55 podczas patrolu stacji Szczecin,
funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Komendy
Miejskiej Policji w Szczecinie zauważyli mężczyznę, który w trakcie
rozmowy z innym mężczyzną dokonał kradzieży telefonu komórkowego, a
następnie próbował zbiec z miejsca zdarzenia w kierunku ul. Kolumba. Po
krótkim pościgu mężczyzna został ujęty. Przy sprawcy: 57-letnim Robercie
S., bez stałego miejsca zamieszkania zabezpieczono skradziony telefon
marki SAMSUNG C3050 o wartości 300 zł. Dalsze czynności w sprawie prowadzi
Komisariat Policji Szczecin Śródmieście.
Gdańsk
W dniu 02.07.2011 roku o godzinie 21:30 w stacji Gdańsk Główny na
wysokości wejścia głównego do budynku dworca, funkcjonariusze z Komendy
Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Policji w Gdańsku ujęli sprawcę
kradzieży telefonu komórkowego marki Sony Ericsson o wartości 350 zł na
szkodę podróżnego, który spał pod wiatą. Sprawcę:  35-letniego Krzysztofa
K., zam. Gdańsk przekazano do II Komisariatu Policji w Gdańsku, który
prowadzi dalsze czynności w sprawie.
Tczew
Dnia 02.07.2011 roku o godzinie 23:40 podczas postoju pociągu relacji
Olsztyn Główny – Gdynia Główna w stacji Tczew, funkcjonariusze z
Posterunku Straży Ochrony Kolei i Policji w Tczewie ujęli sprawcę
kradzieży telefonu komórkowego Sony Ericsson o wartości 250 zł. na szkodę
podróżnego. Sprawcę: 27-letniego Rafała N., zam. Mienice, którego wskazał
poszkodowany przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Szczecin: Napad z nożem w ręku
W dniu 02.07.2011 roku o godzinie 20:15 do Komendy Regionalnej Straży
Ochrony Kolei w Szczecinie zgłosił się mężczyzna z zakrwawiona twarzą,
krwiakiem pod lewym okiem, rozciętym łukiem brwiowym oraz raną cięta palca
lewej dłoni. Mężczyzna poinformował, że został pobity i zraniony nożem
przed dworcem Szczecin Główny. W toku prowadzonych czynności poszkodowany
przedstawił rysopis sprawców. Na miejsce wezwano Pogotowie Ratunkowe,
które przewiozło 44-letniego mężczyznę do Szpitala Miejskiego w
Szczecinie. W rejon zdarzenia skierowano funkcjonariuszy SOK i Policji,
którzy po przybyciu ujęli dwóch sprawców rozboju.  Ujętych: 21-letniego
Mateusza R., zam. Szczecin i 35-letniego Roberta G., bez stałego miejsca
zamieszkania przekazano do Komisariatu Policji Szczecin Śródmieście, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Warszawa: Kradzież 500 kg złomu
Dnia 02.07.2011 roku o godzinie 21:45 podczas patrolu w stacji towarowej
Warszawa Praga PTP, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei
Warszawa Praga ujęli czterech sprawców kradzieży ok. 500 kg. złomu.
Ujętych: 41-letniego Dariusza R. i  37-letniego Roberta R., mieszkańców
Warszawy oraz 26-letniego Marcina Z. i 30-letniego Mirosława Z.,
mieszkańców Jabłonnej przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z
Komisariatu Policji Białołęka, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Ujęto czterech sprawców kradzieży elementów sieci trakcyjnej
Knurów
W dniu 03.07.2011 roku o godzinie 09:45 na terenie nieczynnej stacji Knurów Szczygłowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku wraz z psem służbowym ujęli trzech sprawców kradzieży ok. 50 mb liny nośnej. Na miejscu zabezpieczono  nożyce do cięcia metalu, samochód osobowy marki Ford Mondeo oraz pistolet gazowy. W stosunku do dwóch sprawców użyte zostały środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Ujętych: 24-letnią Roksanę M., mieszkankę Rudy Śląskiej, 32-letniego Janusza G. i 29-letniego Wojciecha B., mieszkańców Knurowa przekazano do VI Komisariatu Policji w Gliwicach, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Katowice
W dniu 03.07.2011 roku o godzinie 19:50 w stacji Katowice Muchowiec, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli sprawcę kradzieży elementów sieci trakcyjnej z nieczynnego toru. Na miejscu zabezpieczono ok. 12 metrów przewodu jezdnego w sześciu kawałkach i 1 mb liny nośnej. Sprawcę: 23-letniego Dariusza M., mieszkańca Katowic przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z IV Komisariatu Policji w Katowicach, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Goleniów: Posiadał woreczek z zawartością amfetaminy
Dnia 03.07.2011 roku o godzinie 20:00 podczas patrolu szlaku Białuń - Łożnica, na drodze przy torowisku, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie i Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie zauważyli zaparkowany samochód marki FORD koloru czerwonego, a w nim dwóch mężczyzn. Jeden z mężczyzn siedzący na miejscu pasażera na widok funkcjonariuszy próbował ukryć pakunek. Po sprawdzeniu okazało się , że mężczyzna posiada foliowy woreczek strunowy z proszkiem koloru beżowego. Po doprowadzeniu do KPP Goleniów dokonano laboratoryjnego sprawdzenia proszku. Okazało się, że jest to amfetamina o wadze 0,563 gr. Ujęty to: 28-letni Seweryn M., mieszkaniec Goleniowa. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Goleniowie. Kierowca został zwolniony do domu.
Kraków:  Kradzież regulatorów napięcia z wagonów
Dnia 04.07.2011 roku o godzinie 07:45 starszy rewident wagonów stacji Kraków Płaszów powiadomił telefonicznie komendanta zmiany z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie, że podczas sprawdzania wagonów w stacji Kraków Płaszów, stwierdził przy trzech wagonach własności PKP IC Kraków brak 3 szt. regulatorów napięcia. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy Grupy Operacyjno - Interwencyjnej SOK, którzy po przybyciu potwierdzili kradzież. Przeprowadzono penetrację terenu oraz dokonano kontroli punktu skupu złomu mieszczącego się w pobliżu miejsca kradzieży. Podczas kontroli ujawniono dwa regulatory napięcia pochodzące z wagonów. Na podstawie prowadzonej dokumentacji przez pracownika punktu skupu złomu ustalono osobę sprzedającą. Dalsze czynności w sprawie prowadzi II Komisariat Policji w Krakowie.
Łódź: W stanie po spożyciu alkoholu prowadził samochód
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 00:50 na szlaku Łódź Fabryczna - Łódź Widzew, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi ujęli mężczyznę, który prowadził samochód osobowy marki Nissan w stanie po spożyciu alkoholu. Ujętego: 48-letniego Jana Ł., mieszkańca Łodzi przekazano do VI Komisariatu Policji w Łodzi, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie. Kierowcę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik -  1,34 mg/l.
Chełm: Ujawniono prawie 500 paczek papierosów bez akcyzy
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 04:55 w stacji Chełm podczas wysiadania
podróżnych z pociągu relacji Kijów – Warszawa, funkcjonariusze z
Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie ujęli mężczyznę, który w bagażu
przewoził 480 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy o
wartości 3840 zł. Ujętego:  20-letniego Artura S., obywatela Ukrainy
przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, gdzie prowadzone są
dalsze czynności w sprawie.

Ujęto dwóch rowerzystów w stanie po spożyciu alkoholu
Małaszewicze
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 11:45 podczas przejazdu samochodem
służbowych w rejonie stacji Małaszewicze Centralne, funkcjonariusze z
Posterunku Straży Ochrony Kolei w Małaszewiczach i Komisariatu Policji w
Terespolu wraz z pracownikiem Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach
zauważyli rowerzystę, który swoim zachowaniem wskazywał na jazdę rowerem
po spożyciu alkoholu. Ujęty 64-letni mieszkaniec Małaszewicz został
poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik - 0,57
mg/l. Mężczyznę przekazano do Komisariatu Policji w Terespolu, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Sędziszów
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 20:15 podczas patrolu w rejonie stacji
Sędziszów, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komisariatu
Policji w Sędziszowie  zauważyli rowerzystę, który swoim zachowaniem
wskazywał na jazdę rowerem po spożyciu alkoholu. Ujęty 50-letni
mieszkaniec Nowej Wsi został poddany badaniu na zawartość alkoholu w
wydychanym powietrzu, wynik – 0,68 mg/l. Mężczyznę przekazano do
Komisariatu Policji w Sędziszowie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w
sprawie.

Lublin: Samotna podróż 10-latka
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 12:20 podczas patrolu holu głównego stacji
Lublin w rejonie kas biletowych, funkcjonariusze z Posterunku Straży
Ochrony Kolei w Chełmie zauważyli przemoczone dziecko, bez butów. Podczas
rozpytania ustalono, że chłopiec ma 10 lat i mieszka w Chełmie. Z
informacji uzyskanych od chłopca wynika, ze bilet kupiła mu mama i
pozwoliła na samotną podróż. Do Lublina przyjechał w dniu wczorajszym, a
noc spędził w parku na ławce. Podczas prowadzonych czynności ustalono, że
rodzice nie powiadomili Policji o zaginięciu dziecka. Chłopca przekazano
funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, którzy prowadzą
dalsze czynności w sprawie.

Koszalin: Na przejeździe ujęto kobietę poszukiwaną przez policję
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 12:30 podczas prowadzonej akcji Bezpieczny
Przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” na szlaku Koszalin
– Kołobrzeg, w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul.
Szczecińskiej, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w
Koszalinie i Placówki Straży Granicznej w Darłowie w trakcie kontroli
pojazdu ujęli kobietę poszukiwaną przez Komendę Miejską Policji w
Olsztynie z nakazem doprowadzenia do najbliższego Aresztu Śledczego.
Ujętą: 26-letnią Justynę R., zam. Olsztyn przekazano funkcjonariuszom PSG
Darłowo, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Przemyśl: Próba samobójcza
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 14:10 na szlaku Przemyśl Zasanie -
Przemyśl Główny w rejonie mostu na rzece San, w torze nr 1 przebywał
mężczyzna, który trzymając w ręku nóż spowodował zatrzymanie pociągu nr
13101 relacji Warszawa Wschodnia - Przemyśl Główny oraz pociągu nr 2040
relacji Przemyśl Główny - Rzeszów. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy z
Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Policji w Przemyślu oraz
negocjatora policyjnego. Mężczyzna groził, że popełni samobójstwo. Podczas
prowadzenia negocjacji mężczyzna przy użyciu noża dokonał uszkodzenia
czterech sprzęgów powietrznych oraz sprzęgu wysokiego napięcia w
lokomotywie EP 09-002. Po ok. 65 minutach negocjacje zakończyły się
pozytywnie. Ujętego: 43-letniego Zbigniewa K., zam. Puchacze przewieziono
do Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. Dalsze czynności w sprawie prowadzi
Komenda Miejska Policji w Przemyślu. W wyniku zdarzenia pociąg nr 13101
doznał opóźnienia 71 minut, a pociąg nr 2040 -  44 minuty.

Knurów: Kradzież elementów sieci trakcyjnej
Dnia 05.07.2011 roku o godzinie 19:20 w trakcie prowadzonych działań
"TRAKCJA" na terenie  nieczynnej stacji Knurów Szczygłowice,
funkcjonariusz z Posterunku Straży Ochrony Kolei w  Rybniku wraz z
funkcjonariuszami Komendy Regionalnej  SOK we Wrocławiu ujęli dwóch
sprawców kradzieży elementów sieci trakcyjnej tj.: 81 mb drutu jezdnego
oraz 72,5 m liny nośnej. Na miejscu zabezpieczono: 2 szt. nożyc do cięcia
drutu, siekierę oraz łopatę. .W stosunku do ujętych zastosowano środek
przymusu bezpośredniego w postaci  kajdanek w celu udaremnienia  ucieczki.
Sprawców: 26-letniego Marcina K. i 19-letniego Michała K., mieszkańców
Knurowa przekazano do  VI Komisariatu Policji w Gliwicach, gdzie
prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Międzyrzec Podlaski: Przeszkoda na torach
W dniu 05.07.2011 roku o godzinie 20:40 w stacji Międzyrzec Podlaski
została  ułożona przeszkoda na torach (drewniane palety). Na miejsce
skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w
Małaszewiczach i Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim. Po przybyciu
funkcjonariusze SOK ujęli trzech sprawców, którzy przyznali się do
ułożenia przeszkody. W wyniku zdarzenia opóźniony został jeden pociąg na 3
minuty. Ujętych: 21-letniego Michała S., 19-letniego Andrzeja S. i
18-letniego Michała K., zam. Międzyrzec Podlaski przekazano
funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim, którzy
prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Gniezno: Oddalił się ze szpitala
Dnia 06.07.2011 roku o godzinie 02:30 w stacji Gniezno, funkcjonariusze z
Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie ujęli mężczyznę, z którym
kontakt werbalny był mocno ograniczony.  W toku prowadzonych czynności
ustalono, że mężczyzna samowolnie oddalił się  z Oddziału Psychiatrycznego
Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Ujętego 70-letniego mężczyznę przekazano
do Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, gdzie prowadzone są dalsze
czynności w sprawie.

Knurów: Kradzież 72 mb elementów sieci trakcyjnej
W dniu 06.07.2011 roku o godzinie 14:00 na terenie nieczynnej stacji Knurów Szczygłowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku ujęli sprawcę kradzieży elementów sieci trakcyjnej tj.: ok. 40 mb drutu ślizgowego oraz ok.32 mb liny nośnej. Przy sprawcy zabezpieczono 2 szt. nożyc do cięcia drutu, piłkę do cięcia metalu, młotek, przecinak oraz trzy faktury na sprzedaż miedzi w punkcie skupu złomu. Ujętego: 44-letniego Jana K., mieszkańca Knurowa przekazano do VI Komisariatu Policji w Gliwicach, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Zgierz:  Nieletni obrzucili kamieniami znaki kolejowe
Dnia 06.07.2011 roku o godzinie  16:15 na szlaku Zgierz – Stryków, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi zauważyli  7 osobową grupę, która obrzucała kamieniami znaki kolejowe i tarcze ostrzegawcze przed jadącym pociągiem TLK  relacji Kraków - Gdynia. W wyniku podjętych czynności ujęto czterech z siedmiu sprawców obrzucenia. Sprawców: 15-letniego Daniela D. i Adama L., 14-letniego Marcina T. i Dominika S., mieszkańców Zgierza przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Zgierzu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Szczecin: Kradzież rynien z hurtowni
Dnia 06.07.2011 roku o godzinie 20:20 w trakcie działań przeciwkradzieżowego w stacji towarowej Szczecin Port Centralny, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie ujęli na gorącym uczynku trzech mężczyzn, którzy z budynku byłej hurtowni „Berti” wynosili elementy metalowe tj.: 14 szt. blach i rynien różnych rozmiarów. Budynek był dzierżawiony od Zakładu Nieruchomości w Szczecinie. Sprawców: 49-letniego Zenona K., 40-letniego Piotra K. i 41-letniego Jana Cz., bez stałego miejsca zamieszkania przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Wypadek na przejeździe
Dnia 06.07.2011 r. o godz. 20:23 na szlaku Niedrzwica Duża – Kraśnik, przejazd kat. C, w tylną część pociągu (szynobus należący do PR Lublin) relacji Lublin - Stalowa Wola Południe wjechał samochód marki Skoda Oktawia. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały trzy osoby, które w ciężkim stanie zostały przewiezione przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala Powiatowego w Kraśniku (dane osób w dyspozycji KPP Kraśnik). Zniszczeniu uległ samochód osobowy oraz szynobus. Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji i Straży Pożarnej z Kraśnika, oraz powołano komisję powypadkową PKP Zakład Linii Kolejowych w Lublinie. Maszynista i kierownik pociągu zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik negatywny. Szlak zamknięty od godz. 20:25. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku.
Komentuje st. inspektor Paweł Boczek – rzecznik prasowy KG SOK:
Dnia 09.06.br. w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” na torach kolejowych przy ul. Zabranieckiej w Warszawie zorganizowano symulację wypadku z udziałem samochodu i pociągu.

W wydarzeniu uczestniczyli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy zabezpieczyli rejon wypadku oraz służby ratownicze, które ewakuowały poszkodowanych z pojazdu w rejon bezpieczny. Kampania Bezpieczny Przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” jest kierowana do kierowców, rowerzystów i pieszych celem uświadamiania jakie niebezpieczeństwa mogą zaistnieć podczas nieprawidłowego pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Akcja prowadzona jest na całym świecie i jest sprawą wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa.
Aleksander Wiśniewski (na podstawie informacji rzecznika prasowego KG SOK)
fot.KG SOKCopyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.