"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Piątek, 29 marca 2024 r.
Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
 
Twierdza Wrocław
[ 0000-00-00 ]
ZNTK
Świętowanie tej znamienitej rocznicy we Wrocławiu rozpoczęli już 22 sierpnia byli pracownicy byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, którzy z tej okazji spotkali się na uroczystej Mszy świętej odprawionej w kościele p.w. Św. Antoniego z Padwy na wrocławskich Karłowicach, podczas której homilię wygłosił powszechnie znany i lubiany we Wrocławiu i w środowisku dolnośląskich kolejarzy ks. Stanisław Orzechowski, popularny „Orzech”.
Organizatorzy na tę okazję wypożyczyli z Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk sztandar KZ NSZZ „Solidarność” przy ZNTK, który po upadku Zakładów został zdeponowany w Regionie.
Organizacją spotkania zajmował się między innymi Tadeusz Piatecki, były wiceprzewodniczący Komisji Porozumiewawczej Zakładów w Zjednoczeniu ZNTK.
Po Mszy świętej w Salce Katechetycznej spotkało się kilkunastu byłych pracowników ZNTK przy kawie, herbacie i słodkościach.

Przy tej okazji Tadeusz Piatecki odczytał list do uczestników spotkania rocznicowego, który wystosował do nich były przewodniczący Komisji Zakładowej, Stanisław Grześków, przebywający od 27 lat w Stanach Zjednoczonych. Nie mógł on przybyć na spotkanie z powodu choroby.
Stanisław Grześków przypomniał w swoim liście tych, którzy wraz z nim 26 sierpnia 1980 roku utworzyło Komitet Strajkowy przy ZNTK we Wrocławiu, a byli to: Ludwik Sowiar, Stanisław Kulma, Mieczysław Dutkiewicz, Krzysztof Włodarczyk, Zygmunt Konsewicz, Tadeusz Piatecki, Ryszard Bąk, Zbigniew Jankowski, i inni.
Wspomniał również o tym, że w stanie wojennym z Zakładu internowano następujących działaczy związkowych: Stefana Bryłę z synem, Tadeusza Piateckiego, Stanisława Grześków, a także o tym, że w kilka miesięcy później on i inni postanowili wydawać podziemne pismo „Iskierka”, której specjalne rocznicowe wydanie ukazało się, jako wkładka w organie Zarządu Regionu „Dolny Śląsk” „Solidarność Dolnośląska”.
Stanisław Grześków przekazał uczestnikom rocznicowego spotkania serdeczne pozdrowienia i wyraził nadzieję na spotkanie z okazji najbliższej rocznicowej uroczystości.
Niestety, nie było to spotkanie radosne, a raczej skłaniające do niewesołych refleksji i zadumy nad przeszłością, kiedyś tak znaczącej w strukturach kolei firmy, jaką były Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego.
To też wspomnienia nie nastrajały do optymizmu. Obecny na spotkaniu członek Zarządu Regionu Walenty Styrcz, zadeklarował w imieniu Zarządu pomoc potrzebującym jej byłym pracownikom ZNTK. Kolejarzy reprezentował Mieczysław Rzepecki wraz z pocztem sztandarowym.

Koło emerytów i rencistów
Emeryci i renciści z tego Koła wyznaczyli sobie na spotkanie rocznicowe dzień 26 sierpnia w Klubie Kolejarzy, który od czasu rozpoczęcia remontu Dworca Wrocław Główny mieści się obecnie na byłym Dworcu Wrocław Świebodzki. Na spotkanie stawiła się dość liczna grupa kolejowych weteranów pracy, pracujących kiedyś w różnych służbach i różnych zawodach, począwszy od nastawniczych, na monterach łączności skończywszy.
W spotkaniu ze strony administracji uczestniczyli przedstawiciele Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu, z jego dyrektorem Tadeuszem Szulcem na czele, zaś NSZZ „Solidarność” reprezentował Mieczysław Rzepecki, Adam Ratyński - przewodniczący Komisji Zakładowej przy Zakładzie Linii Kolejowych w Szczecinie i Aleksander Korybo. Spotkanie rozpoczął przewodniczący Koła - Stanisław Pikulski, który przypomniał krótko historię powstania „Solidarności”.

Życzenia z tej okazji złożyli uczestnikom spotkania Tadeusz Szulc, Adam Ratyński i Aleksander Korybo, po czym zaczęło się świętowanie rocznicy na wesoło, bowiem przy muzyce granej na żywo rozpoczęły się tańce, i choć uczestnicy spotkania do tych młodych już nie należą, niektórzy z nich popisywali się iście młodzieńczą werwą, czego można by im pozazdrości, ale też życzyć - Trzymajcie tak jeszcze przez wiele lat.
Był olbrzymi tort, było coś do wypicia, były tańce, było u emerytów i rencistów wesołe świętowanie 30. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

W Zarządzie Regionu Dolny Śląsk
Świętowanie 30. Rocznicy powstania „Solidarności” u emerytów zbiegło się z uroczystym posiedzeniu Zarządu Regiony „Solidarności”. Było to spotkanie, na które stawili się niemal wszyscy dotychczasowi szefowie dolnośląskiej „Solidarności”.
Uroczystość rozpoczęła się zatrzymaniem na minutę autobusów i tramwajów, bowiem 30 lat temu, to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) rozpoczęło wrocławskie i dolnośląskie strajki. W rynku wciągnięto flagę państwową, zaś wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec odznaczył siedmiu dolnośląskich działaczy „Solidarności”, w tym również Janusza Łaznowskiego, do ostatnich wyborów przewodniczącego Zarządu Regionu, Krzyżami Oficerskimi Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski, zaś pozostali byli przewodniczący otrzymali związkowe odznaczenia „Zawsze Solidarni”. Otrzymał je również Kornel Morawiecki, szef „Solidarności Walczącej” w stanie wojennym.
Józef Pinior, który po aresztowaniu Władysława Frasyniuka kierował podziemnymi strukturami dolnośląskiej „Solidarności”, a który później też została aresztowany przez SB, powiedział na spotkaniu: 30 lat temu w Polsce rozpoczął się ruch, który doprowadził nas do demokracji. (…) Pierwsze wybory w „Solidarności” były jednocześnie pierwszymi demokratycznymi wyborami w powojennej Polsce.
Wrocławskie świętowanie 30 urodzin „Solidarności” trwały cały weekend…

27 sierpnia 2010 roku
Na Placu Społecznym o godzinie 12 otwarta została wystawa „Solidarny Wrocław” przypominająca siermiężne lata osiemdziesiąte o życiu w PRL i w stanie wojennym (więcej informacji o tej wystawie w następnym numerze „Wolnej Drogi”), a na godzinę 16
zapowiedziany był na terenie legendarnej już VII zajezdni autobusowej MPK przy ulicy Grabiszyńskiej 184, tam, gdzie zrodziła się wrocławska „Solidarność”, koncert „Legendy Rocka” z udziałem Perfectu, Dżemu, Lecha Janerki i zespołu Strachy na Lachy, na który przyszło, mimo ulewnego deszczu, 10 tysięcy słuchaczy, tych młodych i tych, którzy słuchali tych zespołów trzydzieści lat temu, a wśród nich był Władysław Frasyniuk, którego przed swoim występem poprosił do mikrofonu Lech Janerka, dedykując swój koncert tym, …którzy w roku 1980 przychodzili na ulicę Grabiszyńska nie po to, aby spacerować.
W przerwach między występami, i w ich trakcie, można się było raczyć napojami, kiełbaskami z grilla, świeżym chlebem ze smalcem i ogórkiem.
Podczas koncertu, który skończył się po północy, panowała typowa dla tego rodzaju imprez, gdzie rej wodzą młodzi słuchacze, atmosfera luzu. I za ten właśnie koncert należą się jego organizatorom wrocławskich uroczystości rocznicowych słowa uznania, bo właśnie tym młodym, którzy mimo deszczu stali pod estradą i żywo reagowali na muzykę płynącą z niej, a często podchwytywali słowa piosenek, koncert „Legendy Rocka” był drogą i inspiracją do odkrywania prawdy o „Solidarności”. Wielu z pytanych, czy koncert zainspiruje ich do zgłębiania historii „Solidarności”, odpowiadało twierdząco, zastrzegając jednocześnie, że dotychczas znają ją jedynie powierzchownie.

28 sierpnia 2010 roku
Uroczystości rocznicowe w tym dniu rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie Kazimierza Michalczyka na cmentarzu przy ulicy Grabiszyńskiej.
Przypomnijmy: Kazimierz Michalczyk pracownik Elwro, został postrzelony podczas największej wrocławskiej manifestacji w dniu 31 sierpnia 1982 roku, w której uczestniczyło ponad 50 tysięcy osób. Podczas tej manifestacji ośmiu demonstrantów zostało postrzelonych, w tym śmiertelnie Kazimierz Michalczyk. Miał 27 lat, żonę i dwójkę małych dzieci.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych w dniu 28 sierpnia był Uroczysty koncert w Operze Wrocławskiej, który rozpoczął się o godzinie 20. Do gmachu opery przybyli parlamentarzyści, liczni przedstawiciele władz państwowych, z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim na czele, wojewódzkich, miejskich i samorządowych, reprezentanci świata kultury nauki, sztuki, kultury, działacze związkowi, obecni i ci z lat poprzednich, z okresu raczkowania „Solidarności”.
Przed rozpoczęciem koncertu odbyło się dekoracja odznaczeniami państwowymi sześciu zasłużonych działaczy związkowych i dawnej opozycji. Dekoracji dokonała wicewojewoda dolnośląski - Ilona Antonowicz – Klik. Udekorowano również dużą grupę działaczy związkowymi odznaczeniami honorowymi. Wśród nich było trzech kolejarzy: Władysław Tatarzyński, Andrzej Niezgoda i Marian Kanduła, zaś szef wrocławskiego Oddziału IPN Włodzimierz Suleja zaprezentował monografię „Dolnośląskiej Solidarności” swojego autorstwa.
W krótkiej przerwie między pierwszą i drugą częścią spotkania w Operze, była lampka szampana, a co najważniejsze, miały miejsce spotkania po latach, wymiana telefonów i wspomnień. Czasem trzeba było dobrze się przyglądnąć komuś, obejść dookoła, a nawet, aby się upewnić, zapytać wprost, czy to ty, czy nie ty, bowiem z niektórymi czas obszedł się bardzo łaskawie, zaś z innymi, hm…, trochę gorzej.
Podczas Uroczystego Koncertu wykonano utwory Giacomo Orfice, Giuseppe Verdiego, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.
Wykonawcami byli artyści, balet, chór, soliści, Opery Wrocławskiej, grała orkiestra pod batutą Ewy Michnik.

29 sierpnia 2010 roku
I tak, jak było przed 30 laty, podobnie i 29 sierpnia 2010 roku sympatycy „Solidarności” stawili się, w liczbie około tysiąca, w VII Zajezdni Autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej, gdzie już o godzinie 11 rozpoczął się koncert „Wrocławska młodzież Dolnośląskiej Solidarności”, a o godzinie 12 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.
Przed rozpoczęciem koncelebry, nowy przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, Kazimierz Kimso, witał znamienitych gości przybyłych na uroczystość. Wśród gości byli m.in. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, parlamentarzyści, działacze samorządowi i związkowi, mieszkańcy Wrocławia, pierwszy przewodniczący MKS we Wrocławiu Jerzy Piórkowski.
Rozpoczynając celebrę ks. kardynał Gulbinowicz powiedział: Dzięki „Solidarności” pokojowo został rozbrojony nieludzki system, a ksiądz Mirosław Drzewiecki w homilii powiedział między innymi, że dzięki „Solidarności”… wiele rzeczy niemożliwych stało się możliwych…
Po zakończeniu mszy ks. kardynał Henryk Gulbinowicz otrzymał od Kazimierza Kimso medal „Zawsze Solidarni” za zasługi w powstawaniu związku.
Kolejnym elementem obchodów 30. Rocznicy powstania „Solidarności” były przemówienia wygłoszone pod tablicą upamiętniającą powstanie wrocławskiej „Solidarności”, wygłoszone m.in. przez Jerzego Buzka, który powiedział:
Jestem bardzo zaszczycony tym, że mogę dziś być z wami, bo najważniejsze chwile mojego życia przeżyłem dzięki i w „Solidarności”… (...)
Przynoszę dzisiaj Państwu tutaj, do Wrocławia, pozdrowienia i wyrazy szacunku całej Europy. Europa wie, gdzie rozpoczął się marsz tego wielkiego słowa, słowa „Solidarność”. Jesteśmy w miejscu, gdzie ona wyrosła do słowa potężnego. Tutaj, w zajezdni wrocławskiej, rozpoczęliście nasz wspólny marsz po wolną i demokratyczną Polskę. Tutaj też były przykłady, jak trudno było zmieniać naszą Ojczyznę. Jak zawikłane i skomplikowane były nasze losy w ciągu tych 30 lat, ale to właśnie tu, we Wrocławiu, potrafiono się porozumieć, nawet ponad podziałami, które wydawały się nie do przezwyciężenia i dlatego tu była ostoja „Solidarności”. W trudnym stanie wojennym tutaj były największe prześladowania opozycji solidarnościowej. Nazwiska Frasyniuka, świętej pamięci Bednarza, Piniora, Muszyńskiego, o tym mówią. Kochani, ci ludzie mieli tak naprawdę różne poglądy, dzisiaj są w różnych miejscach, ale połączyła ich wspólnota celów i wspólnota walki o wolną i niepodległa Polskę….
Krótkie przemówienia wygłosili też Rafał Jurkowlaniec, Marek Łapiński, Piotr Duda, szef śląskiej „Solidarności”, Kazimierz Kimso.
Następnie zostały złożone wieńce pod tablicą z napisem: „Tu rodziła się Wrocławska Solidarność”, złożyli je również kolejarze, a wśród dziesiątków pocztów sztandarowych nie zabrakło też kolejarskich.
Powoli dobiegały wielodniowe wrocławskie uroczystości związane z 30. Rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.
Warto też wiedzieć, że począwszy od dnia 26 do 29 sierpnia o godzinie 21 przy Hali Stulecia we Wrocławiu odbywał się okolicznościowy pokaz multimedialny fontanny.
I na koniec kilka osobistych refleksji. Obchody 30. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych we Wrocławiu nie dzieliły nikogo, ani byłych działaczy związkowych, ani polityków z różnych opcji politycznych, w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w innych miastach. Stało się też tak dzięki Komitetowi Honorowemu obchodów 30. Rocznicy powstania „Solidarności”, w którym zasiadali: ksiądz Abp Marian Gołębiewski - Metropolia Wrocławski, Rafał Jurkowlaniec – Wojewoda Dolnośląski, Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Kazimierz Kimso - Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk.
We Wrocławiu czuło się „Solidarność”, bowiem tu uczestnicy uroczystości mieli pełną świadomość tego, że wywodzą się z jednego pnia, z Pnia „Solidarności”. Przyznają to wszyscy, którzy uczestniczyli we wrocławskich uroczystościach rocznicowych. Wrocław znowu dał przykład, jak kiedyś, przed laty, jak kiedyś w okresie stanu wojennego. To mi daje nadzieję i upewnia w przekonaniu, że „Solidarność”, to opowieść jeszcze nie zakończona. Mówi się przecież, że nadzieja umiera ostatnia.
Zygmunt Sobolewski

Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.