"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 19 wrzesienia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, January
 
SOK w akcji
[ 0000-00-00 ]
Kędzierzyn Koźle. Posiadał narkotyki.
W dniu 14.06.2010 roku o godzinie 6:20 w stacji Kędzierzyn Koźle, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kędzierzynie Koźlu ujęli nieletniego który, posiadał przy sobie narkotyki (marihuanę). Nieletniego przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu.

Szczecin. Nielegalny pobyt.
Dnia 14.06.2010 roku o godzinie 11:50 podczas patrolu holu dworca Szczecin Główny, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Straży Granicznej w Szczecinie ujęli dwóch mężczyzn narodowości Ukraińskiej, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu na terenie Unii Europejskiej. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej w Szczecinie.

Tczew
Dnia 15.06.2010 roku o godzinie 15:00 na szlaku Górki - Malinowo, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie ujęli trzy nieletnie osoby w wieku: 12, 10 i 8 lat, które ułożyły na torze przeszkodę z tłucznia, na którą najechał pociąg relacji Zdziszowice - Gdynia. Do uszkodzenia lokomotywy nie doszło. Nieletnie zostały przekazane funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

Iława. Sześcioro dzieci bawiło się w układanie tłucznia na torach.
Dnia 16.06.2010 roku o godzinie 17:00 na szlaku Iława - Rudzienice, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Iławie, ujęli sześciu chłopców w wieku po 9 i 11 lat, które bawiły się w układanie tłuczenia na torach. Ruch pociągów przebiegał bez zakłóceń. Chłopców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Wrocław. Kradzież linek.
Dnia 16.06.2010 roku o godzinie 19:35 na szlaku Wrocław Nadodrze – Wrocław Sołtysowice wystąpił zanik zasilania urządzeń kolejowych. Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu, którzy po przybyciu ujęli sprawcę kradzież 6 szt. Linek odbioru i zasilania odcinków izolowanych, każda po 4 mb. Sprawcę kradzieży przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Policji we Wrocławiu, którzy prowadza dalsze czynności w sprawie.

Przemyśl. Ujawniono 1000 paczek papierosów bez akcyzy.
Dnia 17.06.2010 o godzinie 10:30 na szlaku Przemyśl Główny - Hurko Mijanka funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu i Straży Granicznej w Medyce zatrzymał elektrowóz Ukraiński powracający ze stacji Przemyśl do stacji Medyka Osobowa, z którego obsługa wyrzuciła dwa worki w, których znajdowało się 1000 paczek papierosów marki CLASSIC, bez polskich znaków akcyzy skarbowej o wartości 8000 zł. Elektrowóz wraz z obsługą został zatrzymany do dyspozycji Grupy Operacyjno - Śledczej Straży Granicznej w Medyce, która prowadzi dalsze czynności w sprawie.

Sucha Beskidzka. Włamanie do budynku stacyjnego.
Dnia 17.06.2010 roku o godzinie 19:25 do budynku stacyjnego w Zembrzycach nastąpiło włamanie, gdzie dokonano dewastacji szafy łączności, skradziono 1,5 mb kabla łączności, w wskutek czego została przerwana łączność ze strażnicą oraz stacją Skawce. Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, którzy po przybyciu na miejsce zdarzenia ujęli dwóch z trzech sprawców włamania. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej.

Chełm. Pobicie podróżnego.
W dniu 17.06.2010 roku o godzinie 23:50 w poczekalni dworcowej stacji Chełm Miasto, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie ujęli mężczyznę, lat 45, sprawcę pobicia mężczyzny lat 65. Pobity mężczyzna doznał obrażeń w postaci rozcięcia łuku brwiowego, oraz urazu kości policzkowych. Poszkodowany został zabrany przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala w Chełmie. Sprawcę pobicia przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Szczecin. Ujęto dwóch z czterech sprawców kradzieży kabla telekomunikacyjnego.
Dnia 18.06.2010 roku o godzinie 00:30 podczas działań przeciw kradzieżowych na szlaku Police - Trzebież, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie zauważyli czterech mężczyzn dokonujących kradzieży kabla telekomunikacyjnego. Po krótkim pościgu ujęto dwóch z czterech mężczyzn oraz dokonano penetracji z wynikiem pozytywnym ujawniając miejsce kradzieży i wycięte 15 mb kabla. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Policach, którzy prowadzą dalsze czynności.

Olsztyn. Ujęto sprawcę kradzieży na szkodę dwóch podróżnych.
Dnia 18.06.2010 roku o godzinie 02:10 w stacji Olsztyn Główny funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Olsztynie ujęli sprawcę kradzieży na szkodę dwóch podróżnych. Mężczyzna skradł telefon komórkowy marki „Motorola”, legitymację osoby niepełnosprawnej, gotówkę w kwocie 40 złotych oraz plecak z zawartością: telefon komórkowy marki „Nokia”, maszynka do tatuażu, spodnie i bluza. W trakcie prowadzenia czynności stwierdzono, że sprawca nie posiadał już gotówki w kwocie 40 złotych, pozostałe przedmioty zwrócono poszkodowanym. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Lublin.
Dnia 17.06.2010 roku o godzinie 5:35 podczas patrolowania tunelu stacji Lublin, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie, zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na widok patrolu, zaczęli nerwowo się zachowywać, przyśpieszyli kroku i podjęli ucieczkę w kierunku miasta. Funkcjonariusze SOK podjęli pościg za uciekającymi, dokonując ujęcia. W trakcie czynności legitymowania ustalono, że mężczyźni są obywatelami Ukrainy i posiadają w bagażu 520 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości 4.160 zł. Ujętych mężczyzn przekazano funkcjonariuszom z VIII Komisariatu Policji w Lublinie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Warszawa
Dnia 18.06.2010 roku o godzinie 11:10 w stacji postojowej Warszawa Szczęśliwice, funkcjonariusze Grupy Interwencyjno - Operacyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Warszawie, ujęli dwóch mężczyzn: Sergieij Ś., lat 19, zam. Warszawa, który posiadał przy sobie 997 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej; Oleg V., lat 32, zam. Ukraina, prowadnik wagonu ukraińskiego w pociągu relacji Kijów - Warszawa Zachodnia, który posiadał 1000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Łącznie ujawniono 1997 paczek papierosów o wartości 15.876 zł. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze Izby Celnej w Warszawie.

Gdynia. Kradzież ram okiennych pochodzących z wagonu.
Dnia 18.06.2010 roku o godzinie 16:20 stacji Gdynia Postojowa, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gdyni ujęli sprawcę kradzieży 12. ram okiennych pochodzących z wagonu. Sprawcę kradzieży przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Gdyni Chyloni, którzy prowadzą dalsze czynności.

Poznań. Trzech nieletnich obrzucało pociągi i samochody.
Dnia 18.06.2010 roku o godzinie 18:30 w trakcie prowadzonych działań na szlaku Luboń /k Poznania - Poznań Gł., funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu zauważyli, jak grupa młodzieży znajdująca się na wiadukcie obrzuca butelkami przejeżdżający pociąg oraz przejeżdżające autostradą samochody. W wyniku obrzucania w jednym z samochodów marki Mercedes została wybita szyba przednia, kierowca nie odniósł obrażeń. Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze SOK z Poznania i Komisariatu Policji z Lubonia ujęli trzech nieletnich sprawców. Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Luboniu.

Przemyśl. Ujawniono 1306 paczek papierosów bez akcyzy o wartości 10.448 zł.
W dniu 18.06.2010 roku o godzinie 22:40 w wagonie wyłączonym z pociągu międzynarodowego, rejon komunikacji przestawczej stacji Przemyśl, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Grupy Mobilnej Izby Celnej w Przemyślu ujawnili 1.306 paczek papierosów marki „CLASSIC”, bez polskich znaków akcyzy skarbowej o wartości 10.448 złotych. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że ujawnione papierosy należą do kierownika wagonu. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu.

Rybnik. Udana obserwacja, sprawca kradzieży ujęty.
W dniu 18.06.2010 roku o godzinie 22:54 na szlaku Radlin - Wodzisław Śląski nastąpił zanik łączności telefonicznej. W rejon skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku, którzy po przybyciu na miejsce stwierdzili wycięcie i kradzież kabla teletechnicznego z kanału kablowego. Łącznie skradziono 80 m kabla, który zlokalizowano w pobliskich zaroślach. W wyniku prowadzonej obserwacji w dniu 19.06.2010 roku o godzinie 09:40 funkcjonariusze SOK wraz z psem służbowym ujęli sprawcę kradzieży. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Tczew. Kradzież elementów wyposażenia lokomotywy.
Dnia 19.06.2010 roku o godzinie 12:00 w stacji Zajączkowo Tczewskie, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei z Tczewa ujęli dwóch sprawców kradzieży elementów wyposażenia lokomotywy przeznaczonej do remontu, tj.: 100 mb kabla miedzianego, cztery płaskowniki mocujące, osiem izolatorów oraz zdewastowali szafę sterowania. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, którzy prowadza dalsze czynności.

Gliwice. Ujęto dziewięciu sprawców kradzieży 1.200 kg węgla.
W dniu 19.06.2010 roku o godzinie 07:15 w stacji Zabrze Biskupice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach ujęli trzech sprawców kradzieży ok. 250 kg węgla, który pochodził z nieustalonego wagonu i pociągu. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Zabrzu.
W dniu 19.06.2010 roku o godzinie 11 35 w stacji Ruda Bielszowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach ujęli dwóch sprawców kradzieży ok. 400 kg węgla. Sprawców przekazano funkcjonariusze z IV Komisariatu Policji w Rudzie Śląskiej.
W dniu 19.06.2010 roku o godzinie 16:25 w stacji Ruda Bielszowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach ujęli czterech sprawców kradzieży ok. 550 kg węgla. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z IV Komisariatu Policji w Rudzie Śląskiej.

Wrocław. Ujęto dwóch sprawców kradzieży kabla.
Dnia 20.06.2010 roku o godzinie 04:00 na szlaku Wrocław Nowy Dwór – Wrocław Muchobór wystąpiła zajętość torowa. Na szlak skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu, którzy po przybyciu na miejsce zgłoszenia stwierdzili wycięcie i kradzież ok. 100 mb kabla zasilającego urządzenia sterowania ruchem kolejowym z kanału betonowego. W trakcie penetracji przyległego terenu na opuszczonej działce ujęto dwóch mężczyzn opalających skradziony kabel. Zabezpieczono siekierę wraz z czarną torbą podróżną. Sprawców wraz z dowodami rzeczowymi i odzyskanym kablem, przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Policji we Wrocławiu, którzy prowadzą dalsze czynności służbowe.

Szczecinek. Kradzież kabla energetycznego.
Dnia 20.06.2010 roku o godzinie 15:20 w stacji towarowej Szczecinek,
funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Szczecinku ujęli dwóch
mężczyzn, którzy na terenie byłej oczyszczalni wagonów odkopali i wycieli 12
mb kabla energetycznego miedzianego w otulinie ołowianej na szkodę Rejonu
Administrowania i Utrzymania Nieruchomości w Szczecinku. Sprawcy kradzieży
zostali przekazani z dowodem rzeczowym funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej
Policji w Szczecinku, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Zielona Góry. Ujęto kierowcę bez prawa jazdy i dokumentów pojazdu.
Dnia 20.06.2010 roku o godzinie 21:20 w czasie patrolu stacji Stary Kisielin, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze wraz z psem służbowym ujęli kierowcę samochodu osobowego marki NISSAN SUNNY jeżdżącego z nadmierną prędkością po terenie stacji, wzdłuż torów szlakowych. Kierowca nie posiadał prawa jazdy i dokumentów pojazdu, czuć było od niego woń alkoholu. Mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, którzy prowadzą dalsze czynności.

Katowice. Kradzież transformatorów.
W dniu 21.06.2010 roku o godzinie 0:10 na szlaku Sosnowiec Główny – Katowice Zawodzie wygasły odcinki sterownia ruchem. Na szlak skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach, którzy po przebyciu na miejsce zgłoszenia ujęli dwóch sprawców kradzieży 2 szt. transformatorów oraz dewastacji szafy sterowniczej. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, którzy prowadza dalsze czynności.

Chełm. Kradzież paliwa.
Dnia 21.06.2010 roku o godzinie 04:40 w stacji towarowej Chełm Wschodni, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie zauważyli wyjeżdżający z terenu stacji drogą wewnętrzną samochód osobowy marki OPEL ASTRA. Funkcjonariusze podjęli czynności zmierzające do zatrzymania pojazdu. Kierujący nie zastosował się do wydawanych poleceń i nie zatrzymał się do kontroli (podjął ucieczkę). Funkcjonariusze skutecznie udaremnili ucieczkę. Podczas legitymowania kierowcy w bagażniku samochodu ujawniono dwa pełne kanistry o pojemności 30 litrów każdy, zawierające olej napędowy barwiony barwnikiem czerwonym pochodzącym z lokomotywy spalinowej PKP. Kierującym okazał się mężczyzna lat 52. Ujętego wraz z skradzionym paliwem przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Bytom. Kradzież kabla sygnalizacyjnego.
W dniu 21.06.2010 roku o godzinie 9:10 na szlaku Bytom - Bytom Karb, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Bytomiu ujęli sprawcę kradzieży kabla sygnalizacyjnego w trakcie opalania. Kabel został zabezpieczony przez pracowników Sekcji Eksploatacji stacji Bytom. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Bytomiu, którzy prowadzą dalsze czynności.

Krzyż. Kontrola punktu skupu złomu.
Dnia 21.06.2010 roku o godzinie 11:30 w trakcie kontroli punktu skupu złomu w miejscowości Stare Kurowo, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Krzyżu i Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich ujawnili 1.118 kg. elementów pochodzenia kolejowego, tj.: śrub i podkładek od szyn. Na podstawie prowadzonej dokumentacji przez właściciela skupu ustalono dane osoby sprzedającej. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich.

Wrocław. Namalował graffiti.
Dnia 21.06.2010 roku o godzinie 16:40 funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei Wrocław Brochów, jadący do służby nocnej pociągiem relacji Wrocław Główny - Kędzierzyn Koźle, na odcinku Wrocław Główny – Wrocław Brochów ujęli nieletniego, który w stacji Wrocław Główny, po otwarciu drzwi od przedziału służbowego, z niskiego peronu na jednostce należącej do „Przewozów Regionalnych”, namalował ok. 2 m2 graffiti. Sprawcę dewastacji wraz przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Policji Wrocław Główny, gdzie prowadzone są dalsze czynności.

Częstochowa. Ujęto trzech sprawców na malowaniu graffiti.
Dnia 21.06.2010 roku o godzinie 19:50 na szlaku Rudniki - Kłomnice, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Częstochowie ujęli trzech sprawców (w tym dwóch nieletnich) pomalowania ok. 100 m2 graffiti na wiadukcie kolejowym. Na miejsce przybyli funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kłomnicach, którym przekazano sprawców.

Pilawa. Obrzucali pociągi kamieniami.
Dnia 21.06.2010 roku o godzinie 20:50 w stacji Otwock funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pilawie ujęli dwóch mężczyzn, którzy rzucali kamieniami do jednostek elektrycznych stojących w torach postojowych. W wyniku obrzucenia zostały wybite dwie szklane osłony od reflektorów i uszkodzona rama mocująca. Sprawcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Lublin. Bez akcyzy.
W dniu 21.06.2010 roku o godzinie 21:20 w stacji Lublin, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie ujęli dwie kobiety lat 53, zam. Ukraina i lat 59, zam. Świdnik, które w bagażu podręcznym posiadały papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Osoby te wysiadły z pociągu relacji Kijów - Berlin. Ujęte kobiety wraz z papierosami przekazano funkcjonariuszom z VIII Komisariatu Policji w Lublinie, gdzie komisyjnie przeliczono papierosy, łącznie ujawniono 920 sztuk paczek papierosów „Classic” o wartości 7.360 zł. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z VIII Komisariatu Policji w Lublinie.

Częstochowa. Ujęto sprawcę kradzieży słupków drogowych.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 05:30 na terenie miasta Częstochowa przy ul Rejtana (ulica przyległa do terenu grupy towarowej st. Częstochowa), funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Częstochowie ujęli sprawcę kradzieży 8 szt. słupków stalowych drogowych połączonych łańcuchem o łącznej długości 10 mb. Sprawca został przekazany funkcjonariuszom z VI Komisariatu Policji w Częstochowie.

Ostrów Wlkp. Nielegalny pobyt.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 09.10 w pociągu relacji Warszawa – Jelenia Góra, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wlkp. i Straży Granicznej w Kaliszu ujęli obywatela Wietnamu, który nielegalnie przebywał na terenie RP. Dalsze postępowanie prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej w Kaliszu.

Łódź. Chodził po peronie boso, ubrany w spodnie od piżamy.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 14:00 w stacji Łódź Fabryczna, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi ujęli chorego umysłowo mężczyznę, który samowolnie oddalił się z miejsca zamieszkania w Zduńskiej Woli, był poszukiwany przez rodzinę. Osoba poruszała się boso po peronie II, ubrana w spodnie od piżamy. Mężczyzna został przekazany wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a następnie przewieziony przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala im. Babińskiego celem obserwacji.

Kraków. Kradzież kabli elektrycznych z wagonu.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 19:20 w stacji Kraków Płaszów rejon torów odstawczych, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie ujęli dwóch sprawców kradzieży kabli elektrycznych miedzianych z szaf sterujących bezpiecznikowych pochodzących z dwóch wagonów Intercity. Mężczyźni wraz z dowodami rzeczowymi zostali przekazani funkcjonariuszom z Komisariatu II Policji w Krakowie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Siedlce. Pobity podróżny. Ujęto sześciu sprawców, w tym trzy osoby nieletnie.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 20:10 w stacji Tłuszcz, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Siedlcach ujęli sześć sprawców (w tym trzy osoby nieletnie) pobicia podróżnego, który był w stanie po spożyciu alkoholu. Poszkodowany doznał ogólnych obrażeń głowy i rąk, został zabrany przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala w Wołominie. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Tłuszczu, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Łódź.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 20:15 na szlaku Gajewniki - Zduńska Wola funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zduńskiej Woli Karsznicach wraz z psem służbowym ujęli po krótkim pościgu kierowcę samochodu marki Fiat 126p, który ominął zamknięte rogatki i jechał wzdłuż torów. Kierujący mężczyzna nie posiadał żadnych dokumentów, czuć było od niego woń alkoholu. Ujęty mężczyzna poddany został badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik 2,6 promila. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.

Oświęcim. Kradzież elementów torowych.
Dnia 22.06.2010 roku o godzinie 23:30 na nieczynnym szlaku Płaza – Bolęcin funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Oświęcimiu ujęli dwóch sprawców kradzieży elementów torowych tj.: dwie szyny o długości 3 m. każda wraz z podkładkami i śrubami. Sprawcy poruszali się samochodem Polonez. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Trzebini.

Czechowice Dziedzice. Ujawniono 133 kg elementów sieci trakcyjnej.
W dniu 23.06.2010 roku o godzinie 12:20 podczas kontroli punktu skupu złomu na terenie miasta Cieszyn, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Czechowicach Dziedzicach ujawnili elementy sieci trakcyjnej o łącznej wadze 133 kg, tj.: elementy liny nośnej, drutu jezdnego i wieszaków. Na podstawie formularza przyjęcia złomu ustalono firmę sprzedającą. Obecny na miejscu przedstawiciel PKP PLK Sekcji Eksploatacji Czechowice Dziedzice potwierdził pochodzenie elementów sieci trakcyjnej z terenu kolejowego. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Przemyśl. Kradzież oleju napędowego.
Dnia 23.06.2010 roku o godzinie 17:15 w stacji Medyka Towarowa przy budynku gospodarczym należącym do „PKP CARGO” Podkarpacki Zakład Spółki w Przemyślu, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej Komendy Regionalnej Staży Ochrony Kolei i Wydziału Wywiadowczo - Patrolowego z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu ujęli mężczyznę, który w samochodzie osobowym marki Audi 80 przewoził dwa pojemniki każdy po 30 litrów oleju napędowego pochodzącego z Magazynu Paliw „PKP CARGO”. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

Poznań. Ujęto dwóch sprawców malowania graffiti.
Dnia 23.06.2010 roku o godzinie 18.00 w budynku należącym do Zakładu Nieruchomości w Poznaniu funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu, ujęli dwóch mężczyzn podczas malowania graffiti. Ujęci sprawcy zdążyli namalować 4 rysunki o łącznej powierzchni 8 m2. Mężczyzn przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Poznań Wilda, którzy prowadzą dalsze czynności.

Szczecinek. Dla zabawy porysował lakier czterech samochodów.
Dnia 23.06.2010 roku o godzinie 23:00 na ul. Adama Mickiewicza w Szczecinku, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku ujęli mężczyznę, który kluczami porysował lakier czterech samochodów osobowych: Opel Astra, Ford Mondeo, Alfa Romeo i Fiat Punto. Ujętego mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Rybnik. Kradzież elementów torowych.
Dnia 24.06.2010 roku o godzinie 12:20 w czasie prowadzonych działań przeciwkradzieżowych na szlaku Knurów – Szczygłowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku ujęli trzech sprawców kradzieży elementów torowych, tj.: pięć płyt stopowych, cztery komplety śrub stopowych, dwa wkręty stopowe i 122 kg elementów torowych. Sprawcy próbowali sprzedać elementy w pobliskim skupie złomu. Na miejsce przybyli funkcjonariusze z VI Komisariatu Policji w Gliwicach, którym przekazano sprawców.

Zielona Góra. Kontrola punktu skupu złomu.
Dnia 25.06.2010 roku o godzinie 09:00 w trakcie kontroli skupu złomu w Zielonej Górze, funkcjonariusze Grupy Operacyjno – Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze wraz z psem służbowym ujawnili 1.169 kg elementów wyposażenia wagonów towarowych. Na podstawie prowadzonej dokumentacji ustalono dane osoby sprzedającej. Dalsze czynności w tej sprawie prowadza funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Zielonej Górze.

Kraków. Kradzież i dewastacja kabli elektrycznych.
Dnia 25.06.2010 roku o godzinie 16:50 na szlaku Kraków Bonarka – Kraków Płaszów zaczęły wadliwie działać odcinki izolowane i semafory. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie, którzy po przybyciu ujęli sprawcę kradzieży i dewastacji kabli elektrycznych miedzianych i innych elementów sterowania ruchem kolejowym z szafy sterującej. Mężczyzna wraz z dowodami rzeczowymi został przekazany funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Krakowie.

Gliwice. Kradzież kabli zasilających rozjazdy.
W dniu 25.06.2010 o godzinie 17:50 na szlaku Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach ujęli sprawcę kradzieży kabli zasilających rozjazdy. Przy ujętym zabezpieczono piłkę do metalu, kilof, siekierę i motykę. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Zabrzu.

Dęblin. Prowadził samochód w stanie nietrzeźwym.
W dniu 25.06.2010 roku o godzinie 19:30 w stacji Dęblin na przejeździe kolejowym kategorii „A” wyłamane zostały dwa słupki wygradzające przejazd kolejowy przez samochód osobowy VW PASSAT. Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dęblinie, którzy ujęli sprawcę. Mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Dęblinie. Sprawca został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik badania - 2,24‰. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dęblinie.

Szczecin. Posiadał 2 g narkotyku.
Dnia 26.06.2010 roku o godzinie 0:05 podczas patrolu rejonu stacji Szczecin Główny oraz ulic przyległych do dworca na ul. Owocowej, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie podczas rutynowej kontroli, ujęli mężczyznę, który posiadał przy sobie susz marihuany w ilości 2 g. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Szczecin Śródmieście.

Opole. Nietrzeźwy mężczyzna opiekował się dziećmi.
W dniu 26.06.2010 roku o godzinie 14:15 na terenie stacji Opole Główne, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straż Ochrony Kolei w Opolu zauważyli dwoje dzieci w wieku ok. 2 i 10 lat, bez opieki osoby dorosłej. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że dzieci przebywają same na terenie dworca od ok. 20 minut, a mężczyzna który przebywał z dziećmi oddalił się w kierunku miasta. Po ok. 20 minutach do dzieci podszedł mężczyzna, który oświadczył funkcjonariuszom, że jest ojcem dzieci. Mężczyzna znajdował się pod silnym wpływem alkoholu, a jego stan uniemożliwiał zajęcie się dziećmi. Mężczyznę, lat 36 i dzieci przekazano funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Opolu. Ujęty został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik badania - 3,045‰. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z I Komisariatu Policji w Opolu. Ujęty mężczyzna to: Czesław P., lat 36, zam. Szymiszów.

Katowice. Ujęto dwóch sprawców kradzieży ok. 3 ton węgla.
W dniu 26.06.2010 roku o godzinie 7:20 w stacji Katowice Szopienice Płn., funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach wraz z psem służbowym ujęli dwóch sprawców (w tym jedna osoba nieletnia) kradzieży ok. 2.900 kg węgla, pochodzącego z wagonu znajdującego się w składzie pociągu relacji Tarnowskie Góry – Kraków Prokocim. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Katowicach.

Częstochowa. Kradzież elementów nawierzchni torowej.
W dniu 26.06.2010 roku o godzinie10:20 na szlaku Łazy - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Częstochowie ujęli trzech mężczyzn podczas wykopywania elementów nawierzchni torowej (ok. 3 metrów szyny z nieczynnego toru). Przy sprawcach zabezpieczono: wykrywacz metali, piłkę do cięcia metalu, młot, 17 kluczy, szpadel oraz 2 kilofy. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z II Komisariatu Policji w Łazach.

Zbąszynek. Jechał rowerem po spożyciu alkoholu.
Dnia 26.06.2010 roku o godzinie 21:30 podczas działań na przejeździe kolejowym w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj”, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zbąszynku i Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego rowerem. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik: pierwsze badanie – 1,11‰; drugie badanie - 1,26‰. Osobą w stanie nietrzeźwym okazał się Paweł Ł., lat 25, zam. Szczaniec. Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Katowice. Kradzież linek.
W dniu 27.06.2010 roku o godzinie 20:05 w stacji Chorzów Batory wygasły izolacje w torach stacyjnych i rozjazdach. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach, którzy po przybyciu w rejon zgłoszenia ujęli dwóch sprawców kradzieży 12 szt. linek zasilających izolacje torowe. Ujętych sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Komentuje st. inspektor Paweł Boczek – rzecznik prasowy KG SOK:
Jak widać zaangażowanie funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w realizację swoich codziennych zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego, w dalszym ciągu przynosi oczekiwane rezultaty.
W ostatnim czasie funkcjonariusze SOK poza codziennymi obowiązkami zaangażowali się również w działania pomocy, w związku z trudną sytuacją powodziową. Za przykład może tutaj służyć między innymi inicjatywa z Krosna Odrzańskiego, gdzie w miesiącu czerwcu br. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Zielonej Góry wsparli społeczność lokalną organizując dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 pokazy technik interwencyjnych przy użyciu psów służbowych.
Czynny udział w zorganizowanych zajęciach brały także inne służby mundurowe, takie jak np. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna i Straż Leśna. Największy zachwyt i uśmiech na twarzy zgromadzonych widzów wzbudził pokaz tresury psów służbowych. Dzieci były bardzo zadowolone, co jest szczególnie ważne, ponieważ pozwoliło na choćby chwilowe oderwanie się od codziennych problemów, jakie ze względu na zaistniałą sytuację pojawiły się w ich rodzinach.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krośnie Odrzańskim złożyła serdeczne podziękowania za zrozumienie i wsparcie w zorganizowaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci tejże placówki, wyrażając to m.in. następującymi słowami: „...Dzięki wielkiemu sercu ludzi dobrej woli, możliwa jest realizacja naszych zamierzeń i celów. Wyrażamy głęboką nadzieję, iż nasza współpraca zaowocuje i przyczyni się do dalszego rozwoju naszych wychowanków...”

Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.