"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 19 wrzesienia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, January
 
SOK w akcji
[ 0000-00-00 ]
Łódź
Dnia 14.05.2010 roku o godzinie 10:15 podczas kontroli punktu skupu złomu w miejscowości Radomsko funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi ujawnili ok. 1000 kg pociętej na kawałki (po ok. 1 m) kompletnej sieci trakcyjnej miedzianej wraz z wieszakami. Na podstawie prowadzonej dokumentacji (tj.: faktury zakupu w/w elementów) przez właściciela skupu ustalono dane osoby sprzedającej. Okazał się nim: Rafał K., lat 24, zam. Mogilno.
Z uzyskanych informacji wynika, że sprzedający przywiózł te elementy samochodem ciężarowym, a ujawniona sieć trakcyjna prawdopodobnie pochodzi z kradzieży dokonanej w dniu 04.05.2010 roku na szlaku kolejowym Września - Gniezno w miejscowości Gębarzewo woj. wielkopolskie. Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Dochodzeniowa z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, która zabezpieczyła odzyskane mienie i prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.

Kraków
W trakcie działań przeciw-kradzieżowych w stacji Kraków Główny prowadzonych przez Komendę Główną Straży Ochrony Kolei wylegitymowano 100 osób. W większości były to osoby, które miały konflikt z prawem, karane za kradzieże, kradzieże z włamaniem, pobicia i rozboje. Wspólnie z funkcjonariuszami II Komisariatu Policji w Krakowie ujęto trzech mężczyzn, tj.: jeden zbiegł z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rusinowie Konieckim, drugi to osoba poszukiwana przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Mokotów do sprawy o handel narkotykami,  przy trzecim mężczyźnie ujawniono telefon komórkowy skradziony w dniu 17.03.2010 r. w pociągu relacji Wrocław Gł. - Przemyśl. Mężczyzna przyznał się do kradzieży. Jest dobrze znany funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei, jako osoba podejrzana o częste kradzieże na terenie dworca w Krakowie.
Powyższe działania są już czwartymi, jakie przeprowadziła Komenda Główna Straży Ochrony Kolei w Warszawie.
Łącznie we wszystkich działaniach wylegitymowano ok. 600 osób. Działaniami objęte były dworce w Katowicach (dwukrotnie), Warszawie i Krakowie. W sumie ujęto łącznie 10 osób poszukiwanych, dwóch kieszonkowców, dwóch sprawców rozboju dokonanych na terenie miasta Katowice, dwóch mężczyzn posiadających narkotyki, osobę z podrobioną legitymacją kontrolera w
miejskich środkach transportu publicznego, sprawce pobicia oraz obywatelkę Wietnamu przebywającą bezprawnie na terenie RP.
Podobne działania Komenda Główna Straży Ochrony Kolei planuje przeprowadzić w całym kraju.

Kraków
Dnia 14.05.2010 roku o godzinie 3:15 w pociągu TLK relacji Wrocław - Przemyśl doszło do kradzieży na szkodę podróżnych. Do pociągu został skierowany patrol funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie. Obsługa wskazała dwóch poszkodowanych, którzy oświadczyli, że podczas przejazdu na odcinku Trzebinia - Kraków Główny zostały im skradzione rzeczy osobiste, dokumenty, 700 PLN, 800 dolarów oraz karta bankomatowa. Poszkodowani wskazali, jako sprawcę kradzieży mężczyznę, który wspólnie z nimi podróżował. Poszkodowani wraz ze wskazanym sprawcą zostali przekazani funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Krakowie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Siedlce
Dnia 14.05.2010 roku o godzinie 7:00 w stacji Białystok funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Białymstoku ujęli mężczyznę obywatela Białorusi, który posiadał dwie torby podróżne z zawartością 1440 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości 12240 zł. Mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Białymstoku.

Siedlce
Dnia 14.05.2010 roku o godz. 11:30 w pociągu relacji Suwałki – Białystok na odcinku Czarny Blok - Białystok funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Białymstoku ujęli dwie kobiety, które posiadały łącznie 1010 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej o wartości
8585 zł. Kobiety przekazano funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Białymstoku.

Szczecin
Dnia 14.05.2010 roku o godzinie 19:20 podczas działań przeciw-kradzieżowych na szlaku Szczecin Gocław - Szczecin Glinki funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie ujęli dwóch sprawców kradzieży ok. 120 mb kabla
telekomunikacyjnego. W związku z agresywnym zachowaniem zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Sprawcy zostali przekazani funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Szczecinie.

Tarnowskie Góry
W dniu 15.05.2010 roku o godzinie 08:15 na szlaku Zabrze Biskupice - Maciejów Północny funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach stwierdzili kradzież trzech kabli powrotnych do podstacji energetycznej Zabrze Biskupice o łącznej długości 25 mb. W trakcie prowadzonych czynności przeprowadzono kontrolę punktu skupu złomu w miejscowości Zabrze, gdzie ujawniono skradzione kable. Na podstawie dokumentacji prowadzonej przez właściciela punktu skupu złomu ustalono sprzedającego, sprawcę kradzieży. Na miejsce zdarzenia przybyli funkcjonariusze z II Komisariatu Policji w Zabrzu, którzy zabezpieczyli odzyskane kable i prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Wrocław
Dnia 16.05.2010 roku o godzinie 16:00 w torach odstawczych stacji Wrocław Główny podczas wspólnych działań funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Komisariatu Kolejowego Policji we Wrocławiu ujęli pięciu sprawców kradzieży trzech półek bagażowych i dziewięciu sztuk sprzęgów grzewczych. Przy sprawcach znaleziono torbę foliową, w której znajdowały się poodcinane wiązki elektryczne od oświetlenia wagonu wraz z płaskim śrubokrętem i kamizelką odblaskową z napisem „PR Wrocław”. Wartość strat szacuje się na 7.380 zł. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Kolejowego Policji we Wrocławiu.
 
Tarnowskie Góry
W dniu 16.05.2010 roku o godzinie 23:30 na szlaku Gliwice - Gliwice Sośnica przestały działać trzy rozjazdy. Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku, który po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdził wycięcie oraz kradzież kabli od rozjazdów o łącznej długości około 100 mb. W trakcie prowadzonych czynności (dokonano sprawdzenia przyległego terenu) ujęto trzech sprawców kradzieży. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z VI Komisariatu Policji w Gliwicach.
 
Szczecin
Kradzieże kabli – ujęto 2 sprawców. Dnia 16.05.2010 roku o godz. 17:40 podczas patrolu szlaku Police – Police Chemia funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie wraz z psem służbowym ujęli sprawcę kradzieży 20 mb. kabla telekomunikacyjnego. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Policach, którzy prowadzą dalsze czynności.
O godz. 20:10 na tym samym szlaku funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie wraz z psem służbowym ponownie ujęli sprawcę kradzieży 6 mb. Kabla telekomunikacyjnego. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Policach, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
 
Kraków
Dnia 16.05.2010 roku o godzinie 13:20 na wysokości torów odstawczych w stacji Kraków Zachód funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie ujęli sprawcę pomalowania łącznie ok. 100 m² graffiti na dwóch wagonach jednostek
elektrycznych. Sprawcę przekazano obecnym na miejscu zdarzenia funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Krakowie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Gorzów Wlkp.
Dnia 17.05.2010 roku o godzinie 20:55 w stacji Gorzów Wlkp. Funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gorzowie Wlkp. ujęli mężczyznę, który pod wpływem narkotyków przebywał w torach czynnych. Posiadał przy sobie porcję marihuany 2 - 3g. Mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy prowadzą dalsze czynności.

Gorzów Wlkp.
Dnia 17.05.2010 roku o godzinie 21:45 w stacji Gorzów Wlkp. Funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gorzowie Wlkp. ujęli mężczyznę w stanie nietrzeźwym, który spożywał alkohol. W trakcie prowadzonej interwencji mężczyzna stwierdził, że nie posiada dokumentów tożsamości. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy po sprawdzeniu danych osobowych ustalili, że mężczyzna jest poszukiwany przez I Komisariat Policji w Gorzowie Wlkp. w związku z dokonaną kradzieżą czterech bluz o wartości 279,60 zł. ze sklepu „MOD-MIX”. Sprawca został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy prowadzą dalsze czynności.

Warszawa
Dnia 17.05.2010 roku o godzinie 23:55 dyżurny ruchu stacji Żyrardów powiadomił dyżurnego zmiany Posterunku Straży Ochrony Kolei Warszawa Odolany, że podczas postoju w stacji Żyrardów pociągu relacji Warszawa Wschodnia - Jelenia Góra został pobity przez n/n sprawców kierownik pociągu.
Na miejsce skierowano zmotoryzowany patrol funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z psem służbowym, którzy po krótkim pościgu w pobliżu dworca kolejowego ujęli dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie kierownika pociągu. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, którzy prowadzą dalsze czynności. Kierownik pociągu nie posiadał widocznych śladów pobicia. Pociąg odjechał z 7-minutowym opóźnieniem.

Łódź
Dnia 20.05.2010 roku o godzinie 01:00 na szlaku Rokiciny – Baby funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi ujęli dwóch sprawców kradzieży 14 szt. linek torowych. Mężczyźni zostali przekazani funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, którzy prowadzą dalsze czynności.

Katowice
W trakcie działań przeciw-kradzieżowych w stacji Katowice prowadzonych przez Komendę Główną Straży Ochrony Kolei wylegitymowano 96 osób. W większości były to osoby, które miały konflikt z prawem, karane za kradzieże, kradzieże z włamaniem, pobicia i rozboje. Podczas prowadzonych działań ujęto cztery osoby, tj.:
  • dwóch mężczyzn, którzy agresywnie zachowywali się przy okienku kasy biletowej, tj. uderzali pięścią w szybę. Podczas podjętej interwencji odmówili wylegitymowania się i znieważyli funkcjonariuszy używając wobec nich słów obraźliwych. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z VI Komisariatu Policji;
  • nieletniego, który spał w jednym z wagonów. Ustalono, że zbiegł z Ośrodka Wychowawczego w Łodzi. Ujętego przekazano funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Katowicach;
  • mężczyznę, który posiadał przy sobie 0,5 grama amfetaminy. Ujętego (osobę postronną) przekazano funkcjonariuszom z VI Komisariatu Policji w Katowicach;
  • mężczyznę poszukiwanego listem gończym w celu ustalenia miejsca pobyt. Ujętego przekazano funkcjonariuszom z VI Komisariat Policji w Katowicach.
Powyższe działania są już piątymi, jakie przeprowadziła Komenda Główna Straży Ochrony Kolei w Warszawie.

Poznań
Dnia 22.05.2010 roku o godzinie 12.30 podczas patrolu szlaku Poznań Główny - Poznań Dębiec na ul. Hetmańskiej funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu ujęli jednego z czterech sprawców kradzieży elementów półek wagonowych oraz dwóch akumulatorów pochodzących z jednostek elektrycznych. Na miejsce zdarzenia przybyli funkcjonariusze z Komisariatu Policji Poznań Grunwald, którzy prowadzą dalsze czynności.

Kielce
Dnia 22.05.2010 roku o godzinie 14:50 kierownik pociągu relacji Kraków - Białystok wskazał funkcjonariuszom z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Skarżysku Kamiennej podróżnego, który będąc w stanie po spożyciu alkoholu straszył i groził nożem obsłudze pociągu. W wyniku podjętych czynności mężczyzna został ujęty. Posiadał przy sobie dwa noże o długości ostrzy 15 i 20 cm. Mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej, którzy prowadzą dalsze czynności.

Szczecin
Dnia 22.05.2010 roku o godzinie 14:30 podczas patrolu szlaku Szczecin Dąbie - Szczecin Dąbie Osiedle funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie zauważyli przy torach mężczyznę ze szpadlem. Mężczyzna na widok patrolu zaczął uciekać. Został ujęty i wylegitymowany. Przy mężczyźnie ujawniono trzy doniczki z sadzonkami konopi indyjskiej, które posiadał w plecaku. W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna wskazał miejsce (polanę), gdzie uprawiał 20 krzaków konopi indyjskiej - miejsce zabezpieczono do czasu przybycia Policji. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dąbiu, którym przekazano mężczyznę.

Przemyśl
Dnia 23.05.2010 roku o godzinie 23:45 dyżurna stacji Przemyśl Bakończyce zauważyła brak zasilania urządzeń SRK na nieczynnym odcinku szlakowym Przemyśl Bakończyce Postowe - Pikulice. Na miejsce zdarzenia skierowano funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu, którzy po penetracji terenu odnaleźli: wycięte przewody telekomunikacyjne i sterowania ruchem kolejowym o łącznej długości 55 mb, zdewastowany dławik torowy + 2 linki. W trakcie wykonywania czynności funkcjonariusze zabezpieczyli narzędzia w postaci łomu i klucza. W pobliżu dokonanej dewastacji stał zaparkowany samochód osobowy marki ROVER. Na miejsce zdarzenia przybyli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, którzy ustalili właściciela pojazdu. W dniu 24.05.2010 roku o godz.15:30 ustalono, że sprawcą dewastacji okazał się: Andrzej B. lat 19, zam. Przemyśl właściciel auta. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

Tarnowskie Góry
W dniu 24.05.2010 roku o godzinie 3:35 funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kędzierzynie Koźlu ujęli mężczyznę, który w składzie pociągu relacji Świnoujście - Przemyśl na wysokości stacji Zdzieszowice dokonał wybryku chuligańskiego opróżniając dwie gaśnice proszkowe. Świadkiem zdarzenia był podróżny, który wskazał sprawcę. W składzie pociągu znajdowali się także pracownicy ochrony firmy Juwentus Poznań. Sprawca został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu.

Tarnowskie Góry
W dniu 24.05.2010 roku o godzinie 11:15 w stacji Gliwice Sośnica Towarowa funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach ujęli dwóch sprawców demontażu nieczynnego rozjazdu i kradzieży 3 szt. Łączników rozjazdowych o łącznej długości 220 cm, 6 szt. łubków oraz 12 szt. Śrub łubkowych. Przy sprawcach zabezpieczono narzędzia - klucze nasadowe i siekierę. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z VI Komisariatu Policji w Gliwicach, którzy prowadzą dalsze czynności.

Kraków
Dnia 24.05.2010 roku o godzinie 18:20 w stacji Tarnów Filia funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tarnowie ujęli dwóch sprawców kradzieży ok. 3 mb szyny kolejowej typu S-49 z nieczynnego toru bocznicowego. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Centrum w Tarnowie, którzy prowadzą dalsze czynności służbowe.

Łódź
Dnia 25.05.2010 roku o godzinie 5:45 na szlaku Radomsko – Teklinów funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Koluszkach ujęli mężczyznę, który próbował odkręcić pokrywę dławika torowego w celu kradzieży rdzenia miedzianego od semafora. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Lublin
Dnia 25.05.2010 roku o godzinie 19:50 w pociągu relacji Kijów - Berlin na szlaku Chełm - Dorohusk funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie ujęli mężczyznę, lat 29, obywatela Ukrainy, który w torbie podróżnej posiadał 113 paczek papierosów marki CLASIC, bez znaków polskiej akcyzy skarbowej o wartości 898 zł. W trakcie sprawdzania skrytek i przedziałów wagonów ujawniono dodatkowo 2.669 paczek papierosów różnych marek, bez znaków polskiej akcyzy skarbowej o wartości 21.218 zł. Po przybyciu pociągu do stacji Lublin ujętego mężczyznę wraz z papierosami przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej w Lublinie, którzy prowadzą dalsze czynności. Łącznie przekazano 2.782 paczek papierosów o wartości 22.116 zł.

Kraków
Dnia 26.05.2010 o godzinie 10:40 na terenie „PKP CARGO” SA Sekcja Napraw Wagonów w Tarnowie Filia funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tarnowie ujęli dwóch mężczyzn, którzy zdemontowane elementy konstrukcyjne wagonów towarowych oraz klocki hamulcowe ładowali do samochodów. Sprawców wraz z odzyskanym mieniem w ilości ok. 500 kg, które było załadowane do dwóch samochodów osobowych marki Ford Sierra i Audi A6 przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Tarnów Zachód.

Przemyśl
Dnia 26.05.2010 roku o godzinie 14:00 podczas działań porządkowych w pociągu relacji Przemyśl - Kijów, rejon komunikacji przestawczej stacji Przemyśl Główny funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Urzędu Celnego w Przemyślu ujawnili w dachu wagonu 2950 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej o wartości 23600 zł. Sprawcą przemytu okazał się kierownik wagonu. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Przemyślu.

Warszawa
Dnia 26.05.2010 roku o godzinie 16:50 w rejonie p.o. Warszawa Stadion funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie ujęli dwóch sprawców dewastacji kabla energetycznego zasilającego na długości 60 m (zdjęta izolacja zewnętrzna). Dalsze czynności w tej spawie prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Kolejowego Policji Warszawa Centralna.

Szczecin
Dnia 26.05.2010 roku o godzinie 19:30 na szlaku Szczecin Port Centralny - Szczecin Główny w okolicy mostu funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie ujęli sprawcę ułożenia przeszkody na torach w postaci ławki. Przeszkodę usunięto, a sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Iława
Dnia 27.05.2010 roku o godzinie 02:00 w stacji Ełk funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Olsztynie ujęli sprawcę kradzieży 68 litrów paliwa - ON w trakcie spuszczania z lokomotywy. W samochodzie marki Volkswagen - Combi należącym do sprawcy znaleziono trzy pojemniki plastykowe z paliwem po 20 litrów oraz w lokomotywie jeden pojemnik plastykowy z paliwem z zawartością 18 litrów. Sprawca kradzieży został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

Gdańsk
Dnia 27.05.2010 roku o godzinie 6:30 na szlaku Tczew - Zajączkowo Tczewskie funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie ujęli dwóch mężczyzn, którzy na nasypie kolejowym opalali kable (miedziane). W trakcie prowadzonych czynności mężczyźni przyznali się do kradzieży kabli z budynku po byłej drożdżowni w pobliżu stacji Tczew. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Gdańsku.

Tarnowskie Góry
W dniu 27.05.2010 roku o godzinie 12:30 na szlaku Leszczyny – BSZ Szczygłowice, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku ujęli sprawcę kradzieży ok. 450 kg miału węglowego pochodzącego z wagonu. Sprawcę przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Czerwionka Leszczyny.

Zatrzymanie zabójcy w stacji Tczew. Doskonała współpraca SOK i Policji.
Dnia 29.05.2010 roku o godzinie 21:15 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Tczewie powiadomił dyżurnego zmiany Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie, że o godzinie 20:52 pociągiem relacji Kołobrzeg – Kraków odjechał ze stacji Gdańsk Oliwa mężczyzna, który dokonał na terenie Trójmiasta morderstwa. Uzgodniono z Centrum Kierowania Ruchem Kolejowym w Gdańsku, że pociąg na stacji Tczew będzie zatrzymany ze względu na bezpieczeństwo bez podania przyczyny. W pociągu tym znajdował się patrol funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie, który otrzymał za pomocą MMS zdjęcie zabójcy. W wyniku tej informacji funkcjonariusze zlokalizowali podejrzanego. W stacji Tczew funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policji z Tczewa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali zabójcę. Mężczyzna zdążył w pomieszczeniu toalety zgolić włosy na głowie. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Opole
W dniu 29.05.2010 roku o godzinie 5:35 pomiędzy stacjami Nowa Ruda - Ludwikowice nastąpił zanik łączności telefonicznej. W powyższy rejon skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kamieńcu Ząbkowickim, który po przybyciu na miejsce stwierdził wykopany i skradziony kabel telekomunikacyjny o łącznej długości ok. 50 mb. W trakcie prowadzonych czynności skontrolowano okoliczne Punkty Skupu Złomu. W jednym z nich funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policji z Nowej Rudy ujawnili kabel pochodzący z kradzieży. Na podstawie prowadzonej dokumentacji przez właściciela skupu ujęto sprawcę, który przyznał się do kradzieży. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.

Warszawa
Dnia 30.05.2010 roku o godzinie 00:50 podczas postoju pociągu relacji Kijów - Berlin w stacji Warszawa Wschodnia, funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Warszawie ujęli mężczyznę, konduktora wagonu ukraińskiego, który posiadał 810 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej o wartości 6.440 zł. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Izby Celnej w Warszawie.

Poznań
Dnia 30.05.2010 roku o godzinie 4.35 w pociągu relacji Gdynia – Jelenia Góra funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Lesznie ujęli sprawcę kradzieży na szkodę podróżnej. Osoba okradziona oświadczyła, że ujęty mężczyzna skradł z jej torebki portfel wraz z pieniędzmi. Poszkodowana nie potrafiła określić sumy, jaka znajdowała się w portfelu. Ujęty mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Szczecin
Dnia 30.05.2010 roku o godzinie 09:00 podczas patrolu dworca Szczecin Główny funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie zostali powiadomieni przez podróżnego, że w rejonie peronu I stacji Szczecin Główny znajduje się mężczyzna pod wpływem alkoholu, który
„straszy” podróżnych nożem. Funkcjonariusze ujęli mężczyznę, posiadał przy sobie nóż kuchenny o długości 25 cm (ostrze). Podczas interwencji zachowywał się agresywnie, użyto środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Katowice
W dniu 30.05.2010 roku o godzinie 19:00 na szlaku Katowice – Brynów funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli czterech sprawców pomalowania ok. 50 m2 graffiti na wiadukcie kolejowym. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Katowicach.

Komentuje st. inspektor Paweł Boczek – rzecznik prasowy KG SOK: Jak widać funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w swojej codziennej służbie na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego stykają się z różnorodnymi zdarzeniami. Każdy sukces funkcjonariuszy jest wynikiem ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz zaangażowania w realizację codziennych zadań. W każdym przypadku podejmując interwencję narażają zdrowie i życie.  Jedno jest pewne, że tam gdzie są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei podróżni i pracownicy kolei mogą zawsze liczyć na ich pomoc.


Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.