"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 19 wrzesienia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, January
 
SOK w akcji
[ 0000-00-00 ]
Iława
Dnia 28.04.2010 roku o godzinie 9:20 w wyniku przeprowadzonej kontroli dwóch punktów skupu złomu w miejscowości Oleck funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ełku i Komendy Powiatowej Policji w Olecku ujawnili dwóch sprawców kradzieży elementów pochodzenia kolejowego (łącznie ok. 3 ton śrub mocujących szyny i podkładek). Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olecku.

Poznań
Dnia 29.04.2010 roku o godzinie 11:45 podczas postoju pociągu relacji Poznań - Wrocław w stacji Leszno funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komendy Miejskiej w Lesznie ujęli mężczyznę poszukiwanego za gwałt na ośmioletniej córce oraz młodocianą kobietę, która przebywała z podejrzanym. Dalsze czynności w tej sprawie prowadza funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Bydgoszcz
W dniu 29.04.2010 roku o godzinie 15:00 na szlaku Bydgoszcz Główna - Maksymilianowo funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy ujęli trzech sprawców kradzieży pojemników z paliwem płynnym (olej napędowy) z pojazdu należącego do Konsorcjum PCC Arriva. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono 9 pojemników z paliwem płynnym o łącznej pojemności 250 litrów. Sprawców kradzieży przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Szczecin
Dnia 29.04.2010 roku o godzinie 15:10 w trakcie patrolu stacji towarowej Stargard Szczeciński funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Stargardzie Szczecińskim ujęli dwóch sprawców kradzieży ośmiu sztuk kłonic z dwóch wagonów o wartość 1600 zł. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim, którzy prowadzą

Lublin
Dnia 30.04.2010 roku o godzinie 06:45 podczas patrolu szlaku Puławy - Klementowice funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dęblinie odnaleźli 8 worków, w których znajdowało się 3.650 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej różnych marek, wartości 29.200 zł. Papierosy zostały wyrzucone z przejeżdżającego pociągu relacji Kijów - Warszawa. Dokonano penetracji przyległego terenu, sprawców nie ujawniono. Przemycany towar przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Puławach, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Gdańsk
Dnia 30.04.2010 roku o godzinie 07:10 w stacji Zajączkowo Tczewskie funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie ujęli trzech sprawców kradzieży dwóch pokryw napędu torowego, stopa semafora oraz dwa drążki nastawcze od napędu torowego. Sprawców kradzieży przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

Szczecin
Dnia 30.04.2010 roku o godzinie 11:45 na szlaku Bzowo Goraj - Piła Główna funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pile ujęli sprawcę kradzieży ok. 30 kg drutu stalowego. Sprawcę wraz z dowodami rzeczowymi przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Pile, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Katowice
W dniu 02.05.2010 roku o godzinie 15:10 w stacji Katowice Szopienice Północne funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli sprawcę kradzieży 21 szt. klocków hamulcowych załadowany do samochodu marki Fiat Uno, które pochodziły z pociągu relacji Szczecin Dębie - Sosnowiec Jęzor. Sprawca został przekazany funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Katowicach.

Łódź
Dnia 03.05.2010 roku o godzinie 3:30 podczas patrolu w torach czynnych stacji towarowej Zduńska Wola Karsznice funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zduńskiej Woli Karsznice wraz z psem służbowym ujęli czterech pracowników firmy ochroniarskiej ,,Lotos", którzy będąc w stanie nietrzeźwym sprawdzali i zabezpieczali wagony z paliwem. Pracownicy zostali przekazani wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.

Lublin
W dniu 03.05.2010 roku o godzinie 14:30 podczas patrolowania stacji towarowej Dęblin funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dęblinie ujęli mężczyznę lat 49, który ładował do bagażnika samochodu osobowego marki AUDI leżący luzem na ziemi złom pochodzenia kolejowego, tj.: trzy sprzęgi wagonowe, jedna tuleja zderzaka, oraz inny złom pochodzenia wagonowego, szacunkowa waga skradzionego złomu 250 kg. Sprawcę kradzieży wraz z odzyskanym mieniem kolejowym przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Dęblinie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w tej sprawie.

Poznań
W dniu 03.05.2010 roku o godzinie 14:40 w rejonie wejścia do budynku holu dworca Poznań Główny funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu ujęli sprawcę pobicia podróżnego. Poszkodowany doznał urazów twarzy. Sprawca został przekazany funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Policji w Poznaniu.

Lublin
Dnia 03.05.2010 roku o godzinie 19:00 na przystanku osobowym Chełm Miasto funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie + pies służbowy ujęli sprawcę pobicia 46. letniego mężczyzny. Poszkodowany odmówił udzielenia pomocy medycznej. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Gdańsk
Dnia 04.05.2010 roku o godzinie 19:30 na szlaku Tczew – Górki funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie ujęli sprawcę kradzieży kabla zasilającego urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Sprawcę wraz z dowodem rzeczowym (siekierą) przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Lublin
W dniu 04.05.2010 roku o godzinie 20:20 podczas patrolu stacji Chełm przy pociągu relacji Kijów - Berlin funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie ujęli kobietę lat 37, która w torbie podróżnej posiadała przy sobie 202 szt. paczek papierosów marki JIN LING, dwie butelki wódki i butelkę piwa, bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Ujęta kobieta w czasie interwencji próbowała wręczyć funkcjonariuszom 100 złotowy banknot w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Na podstawie paszportu ustalono, że jest to obywatelka Ukrainy. Kobietę wraz z papierosami i alkoholem przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w tej sprawie. Wartość przemycanych papierosów i alkoholu oszacowano na kwotę 2.106 zł.

Częstochowa
Dnia 05.05.2010 roku o godzinie 11:20 w czasie patrolu szlaku Łazy – Dąbrowa Górnicza Towarowa funkcjonariusze Grupy Operacyjno Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Częstochowie wraz psem służbowym ujęli sprawcę kradzieży ok. 1.500 kg złomu z wagonu relacji Będzin – Dąbrowa Górnicza Towarowa będącego w składzie pociągu relacji Łazy – Dąbrowa Górnicza Towarowa. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Dąbrowie Górniczej Strzemieszyce, którzy prowadzą dalsze czynności.

Katowice
W dniu 05.05.2010 roku o godzinie 23:20 na szlaku Dorota – Juliusz funkcjonariusze Grupy Operacyjno Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli dwóch z trzech sprawców kradzieży szyny kolejowej o łącznej długości 7,2 mb (6 kawałków po ok. 1,2 mb - każdy), 80 sztuk wkrętów i 24 sztuk podkładek szynowych. W miejscu kradzieży zabezpieczono 7 sztuk brzeszczotów do cięcia metalu. Skradzione szyny i elementy torowe, które pochodziły z nieczynnego toru odstawczego sprawcy zamierzali sprzedać w Punkcie Skupu Surowców Wtórnych. Ujęte osoby przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Sosnowcu, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Bydgoszcz
W dniu 05.05.2010 roku o godzinie 10:20 w stacji Bydgoszcz Główna funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy ujęli dwóch sprawców kradzieży 15 sztuk pociętych elementów wagonów (burty i podłogi) należących do grupy „PKP CARGO” o łącznej wadze 300 kg. Sprawców kradzieży przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście, którzy prowadzą dalsze czynności.

Poznań
Dnia 06.05.2010 roku o godzinie 9.45 funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu podczas kontroli punktu skupu złomu ujawnili 16 kg pociętych na kawałki elementów półek bagażowych z wagonów osobowych PKP. Z dokumentacji prowadzonej na skupie ustalono osobę, która sprzedała w/w elementy. Powiadomiono Komisariat Kolejowy Policji w Poznaniu, który prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.

Tarnowskie Góry
Dnia 06.05.2010 roku o godzinie 8:50 podczas patrolu szlaku Kędzierzyn Koźle - Kłodnica funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kędzierzynie Koźlu ujęli sprawcę kradzieży elementów torowych (śruby stopowe -12 szt., wkręty - 10 szt.). Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu.

Bydgoszcz
Dnia 06.05.2010 roku o godzinie 23:40 w czasie patrolu stacji towarowej w Grudziądzu funkcjonariusze Grupy Operacyjno Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy i Posterunku SOK w Grudziądzu ujęli dwóch sprawców kradzieży 180 litrów paliwa - ON. Mężczyźni wynosili z pomieszczeń Stacji Paliw bańki plastikowe z zawartością paliwa o pojemności 4 x 30 l. i 3 x 20 l. ładując je do samochodu dostawczego marki Volkswagen Transporter. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu, którzy prowadzą dalsze czynności.

Tarnowskie Góry
Dnia 06.05.2010 roku o godzinie 10:15 na szlaku Kędzierzyn Koźle – Stare Koźle funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kędzierzynie Koźlu ujęli dwóch sprawców kradzieży 2szt. linek obejściowych (łączniki) krzyżownicy. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komedy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu.

Szczecin
Dnia 07.05.2010 roku o godzinie 02:05 na szlaku Podjuchy - Szczecin Zdroje nastąpił brak sterowania szafy sekcyjnej oraz łączności. Na miejscu zdarzenia wysłano funkcjonariuszy Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie, który po przybyciu we wskazany rejon ujął na gorącym uczynku sprawcę kradzieży kabla zasilającego. Mężczyznę ujęto podczas przecinania kabli, większość z nich poprzecinał już wcześniej w kilku miejscach. Przy sprawcy znaleziono min. szpadel, łom, kombinerki i piłkę do metalu. Podczas doprowadzania do samochodu sprawca usiłował zbiec. W związku z powyższym w stosunku do sprawcy funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji Szczecin Dąbie, którzy prowadzą dalsze czynności.

Szczecin
Dnia 07.05.2010 roku o godzinie 10:00 na szlaku Szczecin Zdroje -  Regalica funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony kolei w Szczecinie ujęli sprawcę kradzieży 20 mb kabla telekomunikacyjnego. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Warszawa
Dnia 07.05.2010 roku o godzinie 10:30 podczas patrolu szlaku Warszawa Główna Towarowa - Warszawa Aleje Jerozolimskie funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie ujęli sprawcę kradzieży mienia kolejowego w postaci linek uszyniających. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Warszawa Włochy, którzy prowadzą dalsze czynności.

Szczecin
Dnia 07.05.2010 roku o godzinie 18:05 w pociągu relacji Białystok - Szczecin Główny funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie ujęli sprawce kradzieży portfela z zawartością 100 euro (ok. 410 zł) na szkodę podróżnego. Sprawcę kradzieży wskazał poszkodowany. Mężczyznę przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Szczecin Śródmieście, którzy prowadzą dalsze czynności.

Tarnowskie Góry
W dniu 07.05.2010 roku o godzinie 22:25 pomiędzy nastawnią Bytom Karb i Bytom Północny funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Bytomiu ujęli sprawcę kradzieży ok. 20 mb kabla telekomunikacyjnego. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Bytomiu.

Szczecin
Dnia 08.05.2010 roku o godzinie 09:45 w miejscowości Węgorzyno funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Szczecinku przeprowadzili kontrolę Punktu Skupu Złomu. Podczas kontroli ujawniono elementy pochodzenia kolejowego tj.: 3 szt. sprzęgów wagonowych, 8 szt. wkrętów do podkładów, 10 szt. podkładek, 16 szt. nakrętek, 17 szt. łap i jedno mocowanie resora. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili osobę sprzedającą, a także pochodzenie elementów (nieczynna linia Grotniki Drawskie - Barlinek). Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Łobzach.

Opole
Dnia 08.05.2010 roku o godzinie 13:50 w miejscowości Tarnów Opolski szlak Kamień Śląski - Tarnów Opolski funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Opolu wspólnie z naczelnikiem Sekcji Eksploatacji Opole Groszowice ujęli dwóch sprawców kradzieży 90 mb kabli od zasilających oraz tarcz ostrzegawczych. Mężczyźni zostali ujęci w trakcie opalania kabli z otuliny. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Policji, którym przekazano sprawców kradzieży. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.

Tarnowskie Góry
Dnia 08.05.2010 roku o godzinie 16:30 na szlaku Kędzierzyn Koźle – Stare Koźle, rejon nieczynnej przepompowni należącej do Zakładu Nieruchomości Wrocław funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu, ujęli pięciu sprawców kradzieży 30 mb kabla zasilającego obiekt. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu.

Poznań
Dnia 09.05.2010 roku o godzinie 05:05 przed budynkiem dworca osobowego stacji Leszno funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Lesznie zauważyli mężczyznę, który dokonał rozboju na kobiecie, tj.: bił i kopał, a następnie zabrał poszkodowanej kurtkę ze skóry. Na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać przez torowisko w kierunku miasta. Funkcjonariusze podjęli
pościg za uciekającym mężczyzną. Sprawca został ujęty i przekazany funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, którzy prowadzą dalsze czynności. Wobec mężczyzny zastosowano środek przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek.

Tarnowskie Góry
W dniu 09.05.2010 r. o godz. 05:40 w stacji towarowej Gliwice wystąpił zanik sterowania rozjazdami. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy Grupy Interwencyjno - Operacyjnej z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach, którzy po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastali powycinane oraz skradzione z koryta kablowego ok. 170 mb kabla teletechnicznego. W wyniku podjętych czynności ujęto dwóch sprawców wycięcia i kradzieży kabli. Mężczyźni zostali przekazani funkcjonariuszom z VI Komisariatu Policji w Gliwicach, którzy prowadzą dalsze czynności.

Katowice
W dniu 09.05.2010 r. o godz. 16:55 na szlaku Sosnowiec Główny – Katowice Zawodzie funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli dwóch nieletnich sprawców układania przeszkód na torach w postaci kamieni. Sprawców przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Katowicach.

Kraków
Dnia 09.05.2010 roku o godzinie 18:35 na szlaku Tunel – Olkusz funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Olkuszu ujęli dwóch nieletnich, którzy obrzucili pociąg towarowy relacji Puławy - Ziemowit, bez następstw. Nieletnich przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Katowice
W dniu 09.05.2010 roku o godzinie 20:10 w stacji Mysłowice Brzezinka funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Jaworznie Szczakowej ujęli dwóch sprawców usiłujących wyciągnąć kabel zasilający semafory na długości ok. 2 m z kanału kablowego. Zabezpieczono: kleszcze monterskie i 2 torby brezentowe. Sprawców przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Warszawa
Dnia 11.05.2010 roku o godzinie 16:30 w trakcie patrolu stacji postojowej Warszawa Czyste funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie ujęli obywatela Niemiec, który namalował ok. 5 m² graffiti na pudłach jednostki pociągu relacji Warszawa Wola – Nasielsk. Sprawcę dewastacji przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie.

Kielce
Dnia 11.05.2010 roku o godzinie 2.25 w stacji Sędziszów funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komisariatu Policji w Sędziszowie ujęli sprawcę kradzieży 2 szt. łączników szynowych. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.

Tarnowskie Góry
W dniu 11.05.2010 roku o godzinie 8:40 w stacji Piekary Szarlej funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Bytomiu ujęli sprawcę kradzieży ok. 40 mb kabla zasilającego od czterech rozjazdów. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono samochód marki Golf. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich.

Lublin
W dniu 11.05.2010 roku o godzinie 12:40 na szlaku Zawadówka – Chełm funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie ujęli 10-letniego chłopca na układaniu na torach w postaci kamieni. Przeszkody zostały usunięte, a ujęty nieletni przekazany został funkcjonariuszom z
Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w tej sprawie.

Szczecin
Dnia 12.05.2010 roku o godzinie 18:30 podczas patrolu szlaku Szczecin Gocław - Szczecin Glinki funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie wraz z psem służbowym ujęli dwóch sprawców kradzieży 9 mb. kabla telekomunikacyjnego. Sprawcy zostali przekazani funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Szczecinie.

Tarnowskie Góry
Dnia 12.05.2010 roku o godzinie 16:15 na szlaku Sławięcice - Nowa Wieś funkcjonariusze Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kędzierzynie Koźlu ujęli sprawcę układania przeszkody na torach w postaci kamieni, butelek oraz kawałków drewna przed jadącym pociągiem relacji Przemyśl - Zielona Góra. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie Koźlu, którzy prowadzą dalsze czynności.

Przemyśl
Dnia 12.05.2010 roku o godzinie 13:10 w stacji Rzeszów na torze odstawczym funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i III Komisariatu Policji w Rzeszowie ujęli pięciu sprawców dewastacji wagonu (wybite okno o wymiarach 15x90, zdewastowana szafa na ręczniki oraz śmietniczka). Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Rzeszowie.

Tarnowskie Góry
W dniu 13.05.2010 roku o godzinie 6:00 w stacji Zabrze Biskupice funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gliwicach ujęli dwóch sprawców kradzieży ok. 700 kg węgla, który pochodził z wagonu. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z II Komisariatu Policji w Zabrzu.

Gdańsk
W dniu 13.05.2010 roku o godzinie 09:05 w Gdyni podczas kontroli punktu skupu złomu funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gdyni ujawnili elementy pochodzenia kolejowego, tj.: trzy pokrywy skrzyni transformatorów separacyjnych. Na podstawie ewidencji właściciela punktu skupu złomu ustalono dwie osoby sprzedające. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji Gdynia Oksywie.

Warszawa
Dnia 13.05.2010 roku o godzinie 9:30 na szlaku Warszawa Zachodnia – Warszawa Czyste funkcjonariusze Grupy Interwencyjno - Operacyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Warszawie, w pociągu relacji Kijów - Warszawa Zachodnia ujęli dwóch mężczyzny, którzy posiadali przy sobie 538 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Osoby te wraz z towarem przekazano do dyspozycji Izby Celnej w Warszawie.

Dnia 13.05.2010 roku o godzinie 11:30 w stacji postojowej Warszawa Szczęśliwice funkcjonariusze Grupy Interwencyjno - Operacyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Warszawie, w pociągu relacji Kijów - Warszawa Zachodnia ujęli dwóch prowadników wagonów, narodowości Ukraińskiej, którzy posiadali 2414 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Osoby te wraz z ujawnionym towarem przekazano do dyspozycji Izby Celnej w Warszawie. Łącznie ujawniono 2952 paczki papierosów wartości ok. 23.616 zł.

Bydgoszcz
W dniu 13.05.2010 roku o godzinie 11:30 w Bydgoszczy podczas kontroli punktu skupu złomu funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy ujawnili elementy pochodzenia kolejowego tj.: wkładki hamulcowe - 28 szt., podkładka płaska trzy otworowa - 26 szt., podkładka żebrowa, podkładka płaska jednolita. Na podstawie prowadzonej dokumentacji właściciela punktu skupu złomu ustalono osoby sprzedające. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji Bydgoszcz Wyżyny.

Szczecin
Dnia 13.05.2010 roku o godzinie 11:50 funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pile wraz z psem służbowym legitymowali dwóch nieletnich, którzy po sprawdzeniu w policyjnym systemie „KSIP” okazali się być uciekinierami z Ośrodka Wychowawczego w Dębrznie. Nieletnich przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Komentuje st. inspektor Paweł Boczek – rzecznik prasowy KG SOK: Powyższe informacje pokazują, jak wiele trudu wkładają funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w wykonywanie swoich obowiązków służbowych podczas codziennej służby na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego stykając się niejednokrotnie z różnorodnymi zdarzeniami.
Wspomnieć należy, że 30 kwietnia oraz 1 maja funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zabezpieczali XVII Międzynarodowy Piknik Miłośników Kolei w Wolsztynie. W tym roku przybyło ponad 11 tys. gości z kraju i zagranicy. Nad bezpieczeństwem czuwało 100. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z ramienia Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze przy licznym wsparciu strażników kolejowych z Poznania.
W tych dniach strażnicy kolejowi zwracali szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpiecznego przemieszczania się osób, w celu niedopuszczenia do powstania sytuacji, które stanowiłyby zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Równie baczną uwagę zwracali na bezpieczeństwo mienia przybyłych gości.
Impreza odbyła się bez incydentów, funkcjonariusze nie musieli stosować żadnych środków karnych ani środków wychowawczych wobec widzów podziwiających parowozy. Entuzjazm publiczności, chęć uchwycenia na zdjęciach i filmach lokomotyw parowych w trakcie prezentowanych przejazdów, nie zakłócił w żaden sposób ładu i porządku w trakcie trwania pikniku.
Po raz kolejny funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wykazali się dobrą i efektywną organizacją pracy zapewniając zgromadzonym widzom poczucie bezpieczeństwa.

Aleksander Wiśniewski (na podstawie informacji rzecznika prasowego KG SOK) 
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.