"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 19 wrzesienia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, January
 
SOK w akcji
[ 0000-00-00 ]
Szczecin
Dnia 22.04.2010 r. o godzinie 09:20 w stacji Piła Główna funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pile wraz z psem służbowym ujęli 3. (trzech) sprawców kradzieży sieci centralnego ogrzewania i rur wodnych z nieczynnego magazynu. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Pile, którzy prowadzą dalsze czynności.

Bydgoszcz
W dniu 22.04.2010 roku o godzinie 16:55 podczas prowadzonych działań przeciw-kradzieżowych na szlaku Ślesin - Nakło funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy ujęli 2. (dwóch) sprawców kradzieży 34 obciążników sieci trakcyjnej. Mężczyźni poruszali się samochodem osobowym marki Renault. Sprawców kradzieży przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Nakle, którzy prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.

Warszawa
Dnia 22.04.2010 roku o godzinie 19.30 podczas patrolu w pociągu relacji Dęblin - Warszawa Zachodnia, na odcinku Celestynów - Stara Wieś funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pilawie ujęli mężczyznę, który w umundurowaniu pracownika ochrony firmy ,,Zubrzycki" przemieszczał się po pociągu sprawdzając bilety. Mężczyzna odmówił okazania dokumentów tożsamości. Używał bezosobowo słów wulgarnych, zachowywał się arogancko i lekceważąco wobec funkcjonariuszy i kierownika pociągu. Nie posiadał również ważnego biletu na przejazd. W stacji Otwock wezwano funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, którzy ustalili i potwierdzili dane osobowe mężczyzny. W powyższej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Otwocku.

Poznań
Dnia 23.04.2010 roku o godzinie 18:00 podczas patrolu w stacji Ostrów Wlkp. funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wlkp. Ujęli sprawcę kradzieży portfela osobie przebywającej w rejonie budynku stacyjnego. Sprawca kradzieży został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp., którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Łódź
Dnia 23.04.2010 roku o godzinie 21:35 na stacji auto - gaz, która znajduje się na terenie kolejowym dzierżawionym przez osobę prywatną funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Izby Celnej w Łodzi ujęli mężczyznę przetłaczającego gaz z butli 11. kilogramowych do zbiornika głównego służącego do tankowania samochodów, czym powodował bezprawną zmianę przeznaczenia wyżej wymienionego paliwa. Ujęty wraz z pracownikiem obsługującym dystrybutor oraz przybyłym na miejsce właścicielem stacji zostali przekazani funkcjonariuszom z VIII Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Teren stacji z uwagi na silną woń gazu sprawdziła i zabezpieczyła jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Innych następstw nie było.

Tarnowskie Góry
W dniu 23.04.2010 roku o godzinie 22:05 w pociągu TLK relacji Kraków Główny - Świnoujście na odcinku Szobiszowice - Gliwice Łabędy funkcjonariusz z Posterunku Straży Ochrony Kolei wspólnie z funkcjonariuszem VI Komisariatu Policji w Gliwicach ujęli sprawcę kradzieży kurtki męskiej na szkodę podróżnego. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z VI Komisariat Policji w Gliwicach, którzy prowadza dalsze czynności.

Wrocław
Dnia 24.04.2010 roku patrol SOK o godzinie 0:30 na szlaku Wrocław Nadodrze - Wrocław Sołtysowice funkcjonariusze z Komendy Regionalnej we Wrocławiu ujęli sprawcę kradzieży ok. 30 mb kabla teletechnicznego łączności telefonicznej. Sprawcę przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Warszawa
Cztery osoby zatrzymane podczas kontroli warszawskich dworców kolejowych. Trzech mężczyzn i kobietę - ujęli funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei oraz Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie podczas akcji przeprowadzonej w ostatnich dwóch dniach na warszawskich dworcach kolejowych
Wzorem wcześniejszych działań, które odbyły się na dworcu w Katowicach, w dniach 22 - 23 kwietnia 2010 roku na terenie warszawskich dworców kolejowych Straż Ochrony Kolei zorganizowała wspólnie Komisariatem Kolejowym Policji w Warszawie działania mające celu rozpoznanie środowiska przestępczego. Łącznie wylegitymowano 114 osób - tylko 10 z nich nie popełniła żadnych przestępstw. Większość to osoby karane za kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, jedna osoba karana za gwałt. Wśród osób legitymowanych byli także obcokrajowcy: trzech - Gruzinów (karanych w Polsce za włamania do samochodów), dwóch - Czeczeńców i Estończyk.
W trakcie prowadzonych działań ujęto trzech mężczyzn: jeden posługiwał się sfałszowaną legitymacją kontrolera komunikacji miejskiej, drugi posiadał przy sobie 0,5 grama amfetaminy oraz 97 pustych woreczków przygotowanych do napełnienia amfetaminą po którą miał jechać do Łodzi, trzeci - poszukiwany był przez Prokuraturę Rejonową Gnieźnie i kobietę obywatelkę Wietnamu przebywającą nielegalnie na terenie Polski.
Ponadto w stacji Katowice funkcjonariusze Grupy Operacyjno – Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei udając się na działania do Warszawy ujęli sprawcę kradzieży kieszonkowej - portfela wraz z gotówką 910 zł. i dowodem osobistym - należącymi do jednego z podróżnych.

Tarnowskie Góry
W dniu 25.04.2010 roku o godzinie 11:05 w stacji Wodzisław Śląski funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku ujęli jednego z trzech sprawców pomalowania ok. 30 m² graffiti na jednostce elektrycznej.
Przy sprawcy zabezpieczono plecak, w którym znajdowała się kamera cyfrowa, aparat fotograficzny i statyw. Sprawcę przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Warszawa
Dnia 25.04.2010 r. w stacji Warszawa Szczęśliwice zostały przeprowadzone działania mające na celu ujawnienie towarów bez polskich znaków akcyzy. W akcji brali udział funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej w Warszawie. Podczas prowadzonych działań ujęto konduktora obywatela Ukrainy, który w wagonie pociągu relacji Kijów - Warszawa Zachodnia przechowywał 1.980 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej o łącznej wartości 15.741zł. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Izba Celna w Warszawie.

Poznań
Dnia 26.04.2010 roku o godzinie 11:15 podczas działań w rejonie górki rozrządowej przy nastawni stacji Gniezno funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie stwierdzili wykopane rowy, w których widoczne były obcięcia kabli oraz dewastacja szafy zasilającej. W wyniku prowadzonych czynności funkcjonariusze ujęli sprawcę dewastacji. Mężczyzna posiadał przy sobie wózek metalowy, 6 łopat, 2 piłki do cięcia metalu, 2 rowery i sekator. Sprawcę przekazany do Komisariatu Powiatowego Policji w Gnieźnie wraz z przedmiotami ww. Na miejsce zdarzenia został wezwany Z-ca Naczelnika Energetyki, który oszacował straty na sumę 1.200 złotych. Dalsze postępowanie prowadzi Komisariat Powiatowy Policji Gniezno.

Tarnowskie Góry
W dniu 26.04.2010 roku o godz. 21:10 w stacji Knurów funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku ujęli 4. (czterech) sprawców kradzieży ok. 600 kg miału węglowego z wagonu relacji KWK Knurów - Zdzieszowice. Mężczyźni poruszali się samochodem marki NISSAN Navara. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z VI Komisariatu Policji w Gliwicach, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Częstochowa
W dniu 26.04.2010 roku o godzinie 21:35 w stacji Będzin Ksawera podczas patrolu pociągu relacji Częstochowa - Gliwice funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zawierciu i Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej ujęli sprawcę, który na terenie miasta Dąbrowa Górnicza dokonał rozboju na tle rabunkowym, przy użyciu przedmiotu przypominającego broń palną (pistolet P-99). Mężczyzna dokonał kradzieży portfela z dokumentami i pieniędzmi, który porzucił w przedziale pociągu. Sprawcę wraz z dowodami rzeczowymi przekazano funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, którzy prowadzą dalsze czynności.

Przemyśl
Dnia 26.04.2010 roku o godzinie 14:50 w stacji Przemyśl Główny podczas prowadzonych działań porządkowych w pociągu relacji Przemyśl – Kijów funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i Urzędu Celnego w Przemyślu ujęli kierownika wagonu, który w dachu wagonu przewoził 4.060 paczek papierosów marki ,,More" bez polskich znaków akcyzy skarbowej, wartości 32 480 zł. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Przemyślu.

Wrocław
Dnia 27.04.2010 roku o godzinie 13:15 na szlaku Wrocław Nadodrze – Wrocław Sołtysowice, ujawniono kradzież ok. 250 mb kabla zasilającego tarczę sygnalizacyjną. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu ujęli dwóch sprawców kradzieży. Ujętych mężczyzn wraz z odzyskanym kablem przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Szczecin
Dnia 27.04.2010 roku o godzinie 17:10 pociąg relacji Kołobrzeg - Szczecinek, którym do służby jechali funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Szczecinku na szlaku Szczecinek - Grzmiąca najechał na ułożoną z kamieni przeszkodę. Po krótkim pościgu funkcjonariusze ujęli dwóch nieletnich, którzy dokonali ułożenia przeszkody. Sprawcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Katowice
W dniu 27.04.2010 roku o godzinie 18:45 w stacji Katowice Szopienice Północne funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli dwóch sprawców kradzieży ok. 500 kg węgla pochodzącego z wagonu relacji KWK Wesoła - Tarnowskie Góry. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Katowicach.

Iława
Dnia 28.04.2010 roku o godzinie 9:20 w wyniku przeprowadzonej kontroli dwóch punktów skupu złomu w miejscowości Oleck funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ełku i Komendy Powiatowej Policji w Olecku ujawnili dwóch sprawców kradzieży elementów pochodzenia kolejowego (łącznie ok. 3 ton śrub mocujących szyny i podkładek). Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olecku.

Poznań
Dnia 29.04.2010 roku o godzinie 11:45 podczas postoju pociągu relacji Poznań - Wrocław w stacji Leszno funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei i Komendy Miejskiej w Lesznie ujęli mężczyznę poszukiwanego za gwałt na ośmioletniej córce oraz młodocianą kobietę, która przebywała z podejrzanym. Dalsze czynności w tej sprawie prowadza funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Bydgoszcz
W dniu 29.04.2010 roku o godzinie 15:00 na szlaku Bydgoszcz Główna - Maksymilianowo funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy ujęli trzech sprawców kradzieży pojemników z paliwem płynnym (olej napędowy) z pojazdu należącego do Konsorcjum PCC Arriva. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono 9 pojemników z paliwem płynnym o łącznej pojemności 250 litrów. Sprawców kradzieży przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Szczecin
Dnia 29.04.2010 roku o godzinie 15:10 w trakcie patrolu stacji towarowej Stargard Szczeciński funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Stargardzie Szczecińskim ujęli dwóch sprawców kradzieży ośmiu sztuk kłonic z dwóch wagonów o wartość 1.600 zł. Sprawców przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim, którzy prowadzą dalsze czynności.

Komentuje st. inspektor Paweł Boczek – rzecznik prasowy KG SOK: - Te liczne przykłady wskazują, z jak ogromną różnorodnością zdarzeń stykają się w swojej codziennej służbie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wspomnieć też należy, że kwiecień był dla nich wszystkich wyjątkowy, ponieważ starali się zapewnić bezpieczeństwo podróżnym w czasie wzmożonych przejazdów na uroczystości żałobne i pogrzebowe poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Na terenie całego kraju wzmocnione siły funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei patrolowały stacje i dworce osobowe, z których odjeżdżały rejsowe i dodatkowo uruchamiane pociągi przewożące podróżnych na uroczystości do Warszawy i Krakowa. Zabezpieczane były również pociągi, które w ocenie funkcjonariuszy wymagały wzmożonego nadzoru. Szczególną ochroną objęto dworce kolejowe w Warszawie i Krakowie, gdzie nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało ponad 1800 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, tj.: zabezpieczenie dworców kolejowych Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia - 286 funkcjonariuszy SOK; zabezpieczenie dworca kolejowego Kraków Główny - 216 funkcjonariuszy SOK; zabezpieczenie dworców kolejowych na sieci PKP (poza wyżej wymienionymi) - 901 funkcjonariuszy SOK; patrole pociągów specjalnych („VIP” 1 i 2, „dziennikarz” 1 i 2) – 14 funkcjonariuszy; patrole pociągów pasażerskich rozkładowych oraz dodatkowych, łącznie 204 pociągi - 417 funkcjonariuszy SOK.
W tych szczególnych dniach strażnicy kolejowi zwracali szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpiecznego przemieszczania się osób, w celu niedopuszczenia do powstania sytuacji, które stanowiłyby zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Równie baczną uwagę zwracali na bezpieczeństwo mienia pasażerów. Nie zapominajmy również, że pasażerami w tych dniach byli również przedstawiciele Rządu RP, parlamentu oraz wiele innych osobistości z życia publicznego. Przy tak zorganizowanej ochronie wszystkie osoby, przebywające na terenie dworców kolejowych mogły czuć się bezpieczne.


Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.