"SEMAFOR": podjęliśmy próbę przekazywania na łamach "Semafora" informacji i wiadomości, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników; informacji których nie znajdziecie na łamach oficjalnych dzienników....

WOLNA DROGA: Choć poszukiwanie prostych rozwiązań jest osadzone głęboko w podświadomości, a nieskomplikowany obraz rzeczywistości jest wygodny, nie zmusza do choćby chwilowej zadumy, do uświadomienia prawdy o traconym wpływie na własne losy, na otaczający świat - od poszukiwania prawdy nikt nas nie zwolni.

 
Sobota, 21 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
 
Redakcja "Wolna Droga"
50-085 Wrocław
ul. Piłsudskiego 105

tel. (071) 71-74-666
faks (071) 717-15-11
 
 
Mirosław Lisowski
 
Zygmunt Sobolewski
sobolewski@wolnadroga.pl
 
Aleksander Wiśniewski
 
Adam Dyląg
 
Wojciech Trzmiel
 
Anna Jasińska
 

 
Solkol Art.
 
kolportaż:
Zbigniew Gadzicki (szef)
 
Tel. +48-12-421-08-20
 
„Solidarność” dla Niepodległej
[ 0000-00-00 ]
   Pod takim hasłem RSK NSZZ „Solidarność” w Krakowie 10 grudnia 2018 roku zorganizowała uroczystość z tej okazji, połączoną z XV Rocznicą protestu głodowego, który miał miejsce w siedzibie RSK Kraków w grudniu 2003 roku.
Uroczystość rozpoczęła się przed siedzibą, a konkretnie obok bramy wejściowej do byłej Południowej Dyrekcji Okręgowej Kolei w Krakowie przy Placu Matejki o godz. 15.00. To tam wmurowano tablicę pamiątkową, która upamiętni to wydarzenie potomnym.
   Uroczystość rozpoczęto hymnem w wykonaniu kolejowej orkiestry dętej z Krakowa. Następnie przewodniczący RSK NSZZ „Solidarność” Henryk Sikora przywitał zaproszonych gości, a byli wśród nich głodujący kolejarze: Bronisław Beńko, Michał Biel, Andrzej Drabik, Stanisław Kusibab, Stanisław Budzeniusz, Bogusław Sady, Mieczysław Hawryszko, oraz przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek. Krajową Sekcję Kolejarzy reprezentowali Wiesław Pełka oraz Stanisław Kokot. Stronę rządową reprezentował Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, zaś prezesa PKP S.A. reprezentował dyrektor OGN Kraków Tomasz Lisiecki. Obecni byli także przedstawiciele zakładów pracy z terenu Krakowa, duszpasterz kolejarzy z Krakowa ks. prałat Grzegorz Szewczyk oraz licznie zebrani pracownicy kolei, w tym członkowie NSZZ „Solidarność”.
   Tablicę odsłonili wspólnie Wojewoda Małopolski wraz z biorącymi udział w głodówce kolejarzami. Równocześnie z jednej i drugiej strony tablicy rozbłysły flary.
Po odsłonięciu tablicy o zabranie głosu został poproszony Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik. W swoim wystąpieniu podziękował głodującym kolejarzom za ich postawę w tamtym okresie. Podkreślił, iż to dzięki ich determinacji koleje zostały uratowane.
- Tak naprawdę ten protest głodowy przeciwko ówczesnemu rządowi i zmianom, jakie były planowane na kolei, to praktyczny wymiar słów świętego Jana Pawła II, który tłumaczył i przypominał na czym polega ludzka solidarność. Solidarność, to jeden z drugim i jeden dla drugiego. Wasza postawa właśnie taka była, jeden dla drugiego w zatroskaniu o przyszłość Polskich Kolei Państwowych, o przyszłość miejsc pracy, o przyszłość tych, z którymi spotykaliście się na co dzień.
Dlatego dziś za to dziękujemy, upamiętniamy tą tablicą, mając świadomość, że po 1989 roku transformacja miała rożne koleje. Transformacja nie przebiegała jakbyśmy tego chcieli. Mamy tego dzisiaj świadomość, dlatego też duże nadzieje, które wiążą także kolejarze z tymi działaniami, które podejmuje obecny rząd, rząd PiS, rząd zjednoczonej prawicy. Aby poprawić to nasze bytowanie w Polsce, aby poprawić sytuację, która przez wiele lat była zaniedbywana… Dlatego też niech to upamiętnianie będzie pewnym zobowiązaniem, zobowiązaniem nas wszystkich do pamięci, ale też abyśmy wspólnie realizowali te zadania, które przed nami stoją, ku pomyślności, ku dobru naszej ojczyzny.
   Następnie poproszono ks. prałata Grzegorza Szewczyk o dokonanie poświęcenia odsłoniętej tablicy.
   Po zakończeniu uroczystości przy budynku byłej dyrekcji, uczestnicy przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali do budynku byłego klubu kolejarza przy ulicy Filipa. Tam miała miejsce dalsza część uroczystości powiązana z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.
Przybyłych tam gości przywitała orkiestra dęta, która już istnieje od 108 lat, wiązanką melodii pieśni patriotycznych. Po takim powitaniu poproszono o zabranie głosu zaproszonych gości.
   Pierwszy zabrał głos ks. prałat Grzegorz Szewczyk. Podkreślił, że o głodówce nie może wiele powiedzieć, gdyż zna ją tylko z opowiadań, natomiast śp. ks. prałat Jan Czyrek, który w tym czasie pełnił obowiązki duszpasterza kolejarzy, na pewno opowiedziałby o tych czasach więcej.
Odniósł się natomiast do 100. Rocznicy odzyskania niepodległości i przypomniał słowa świętego Jana Pawła II, który powiedział, że wolności nie dostaje się raz na zawsze, ale trzeba o nią walczyć codziennie poprzez prawe i godne życie.
   Wiesław Pełka przypomniał, że kolejarze zawsze byli patriotami. Przypomniał, że to kolejarze przywieźli Józefa Piłsudskiego, a później w wojnie z bolszewikami szybko i sprawnie przerzucali jego żołnierzy na pola walki. Przypomniał, że to właśnie marszałek Piłsudski zapewnił kolejarzom ulgi przewozowe, o które nie raz przychodziło im walczyć.
Wspominając strajk głodowy podkreślił, iż wówczas do głodówki włączyli się także maszyniści i inne związki zawodowe (ale nie wszystkie), aby solidarnie bronić przewozów regionalnych, oraz miejsc pracy.
   Natomiast głodujący wówczas Bogusław Sady ze związku maszynistów podkreślił, że ta wspólna walka przyczyniła się do większej integracji kolejarzy na sieci oraz przyniosła efekty, choć na krótko, bo jednak wprowadzono przewoźników obcych.
   Zabierając głos weteran rożnych protestów, strajków i głodujący w tamtym czasie w RSK Kraków Bronisław Beńko podkreślił, że chociaż w tamtym czasie wylądował w szpitalu, to dla obrony miejsc pracy kolejarzy, gdyby zaszła taka potrzeba, podjąłby taki protest nawet teraz.
   Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska Wojciech Grzeszek stwierdził, że od samego początku, gdy tylko został szefem Regionu musiał niejako przejść chrzest na kolei uczestnicząc w blokadzie torów, która miała miejsce w Krakowie. Przez te wszystkie lata zawsze był z kolejarzami na wszystkich pikietach, czy strajkach w Krakowie, ale - jak podkreślił - zawsze Region mógł i zapewne będzie mógł liczyć w przyszłości na kolejarzy.
   Na zakończenie głos zabrał komendant SOK w Krakowie dr Kazimierz Mazur. Przypomniał historię wyzwolenia Krakowa oraz fakt, że to Kraków był już miastem niepodległym w październiku 1918 r.
   Każdy z mówców na zakończenie swojej wypowiedzi korzystając z okazji składał kolejarzom najlepsze życzenia Bożonarodzeniowe oraz Noworoczne.
    Po wystąpieniach wszystkim zaproszonym gościom, oraz zebranym działaczom i członkom NSZZ „Solidarność” został wręczony pamiątkowy medal wybity z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na zakończenie wszyscy wspólnie przy akompaniamencie pianina i wsparciu kapelmistrza kolejowej orkiestry dętej Józefa Bilicy śpiewali pieśni patriotyczne.
Adam Dyląg
fot.A.Dyląg/SolkolArt
Copyright "Wolna Droga"
[X]
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.